Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 58 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Historia - odkłamywanie arrow W Żywcu zmarła księżna Maria Krystyna Habsburg
Wednesday 08 July 2020 23:24:58.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

12.07.20 Warszawa  Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę 

Dotarła do mnie informacja, że niektórzy tradycyjni katolicy mają zamiar celowo unieważnić swoje karty do głosowania. Prosimy nie róbcie tego! Zwycięstwo Trzaskowskiego to zwycięstwo zła w jawnej postaci. To promocja LGBT, małżeństwa homoseksualne, a w dalszej perspektywie adopcja dzieci przez te pary. Czy tego chcecie?

 
W Y S Z U K I W A R K A
W Żywcu zmarła księżna Maria Krystyna Habsburg Drukuj Email
Wpisał: niezalezna   
02.10.2012.

W Żywcu zmarła księżna Maria Krystyna Habsburg

 

http://niezalezna.pl/33425-w-zywcu-zmarla-ksiezna-maria-krystyna-habsburg

 

[ CZEŚĆ Jej pamięci ! Wielka patriotka.  Mirosław Dakowski ]

 

Księżna Maria Krystyna Habsburg zmarła dziś rano w swoim mieszkaniu. Miała 88 lat.

- Zgodnie z ostatnią wolą księżna spocznie w krypcie rodzinnej Habsburgów w żywieckiej konkatedrze. Pogrzeb odbędzie się w przyszłym tygodniu – zapowiedział rzecznik żywieckiego samorządu.

Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska, księżniczka von Altenburg, urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu jako córka księcia Karola Olbrachta Habsburga oraz Szwedki Alicji Ancarcrona. Jej rodzice byli bardzo przywiązani do Polski i finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych, naukowych, towarzystw i organizacji społecznych.

Arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg był oficerem Wojska Polskiego. W 1918, czując się Polakiem, zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego. Walczył w wojnie polsko-rosyjskiej w 1920 r. W 1939 roku nie podpisał volkslisty i w listopadzie został przez Niemców aresztowany i uwięziony prawie do końca wojny w cieszyńskim więzieniu. W tym czasie był przesłuchiwany i torturowany przez hitlerowców, w wyniku czego został sparaliżowany i stracił wzrok w jednym oku. Za swoją postawę w czasie wojny Niemcy zabrali Habsburgom cały majątek.

Po wojnie cała rodzina została zmuszona przez władze komunistyczne do emigracji. Habsburgom odebrano polskie obywatelstwo. Księżna Maria Krystyna mieszkała w Szwecji, a później w Szwajcarii. Nigdy nie przyjęła innego obywatelstwa. W marcu 1993 roku otrzymała paszport Rzeczypospolitej Polskiej.

Do Polski powróciła na stałe we wrześniu 2001 roku. Zamieszkała w żywieckim pałacu Habsburgów, w niewielkim mieszkaniu w miejscu, gdzie przed wojną była kręgielnia.


W grudniu ubiegłego roku księżna Maria Krystyna Habsburg została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.