Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 17 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra Jola 12 arrow A miał być oddany 3 lata temu: EPR
Thursday 29 October 2020 05:17:08.30.
migawki
 

30/31.10 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

Wielce Czcigodny Premierze i Ministrze „Zdrowia” ! Demonstranci pytali : „Premierze, czy istnieje sranie bezobjawowe?” . A po karetkach policji skakał wasz prowok - zdjęcia mogę dostarczyć.

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”. Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

A fekalia Trzaskowskiego systematycznie, po cichu dalej ubogacają Wisłę.

 
W Y S Z U K I W A R K A
A miał być oddany 3 lata temu: EPR Drukuj Email
Wpisał: pijar EJ   
31.10.2012.

A miał być oddany 3 lata temu:EPR

 

 

PAP  |  31-10-2012 08:50  http://www.wnp.pl/wiadomosci/182484.html

 

Budowany w Olkiluoto w Finlandii reaktor atomowy EPR jest już gotowy w ok. 80 proc. - informuje francuska firma Areva, która buduje blok wspólnie z niemieckim koncernem Siemens. Reaktor ma zacząć działać w 2014 roku.

EPR to reaktor tzw. trzeciej generacji [PijaR pisze, że nawet „na trzy plus”. MD], należący do typu reaktorów wodno ciśnieniowych PWR (ang. Pressurized Water Reactor). W PWR-ach moderatorem jest zwykła woda pod ciśnieniem, która spełnia jednocześnie funkcję chłodziwa rdzenia reaktora. W odróżnieniu od reaktorów BWR (ang. Boiling Water Reactor), w reaktorach PWR stosowany jest dodatkowy obieg wody. Para kierowana na turbinę nie jest wytwarzana bezpośrednio z wody przepływającej przez rdzeń reaktora.

Konstrukcja EPR (ang. European Pressurized Reactor) jest wynikiem ponad 50 lat prac rozwojowych i doświadczeń z eksploatacji reaktorów typu PWR.

 

 [ A syrenka czy GOLF jest wynikiem stu lat prac rozwojowych.. Licząc z wynalezieniem KOŁA, to nawet więcej. Tylko, że w EPR nie ma istotnych zmian – poza zwiększeniem kosztów.  md]

 

EPR zużywa mniej paliwa uranowego i pozostawia też mniej odpadów radioaktywnych, niż wcześniejsze reaktory tego typu. Jego moc to ponad 1,6 tys. MW. Obecnie w budowie na świecie są cztery bloki z reaktorami EPR w trzech elektrowniach - jeden w Olkiluoto, jeden we Flamanville we Francji i dwa w Taishan w Chinach. 

W grudniu 2003 r. fińskie przedsiębiorstwo energetyczne TVO podpisało z francusko -niemieckim konsorcjum Areva-Siemens kontrakt na budowę EPR w Olkiluto, w pobliżu dwóch działających bloków atomowych BWR. Jej wartość to 3 mld euro. TVO, które jest konsorcjum kilku firm energetycznych i przemysłowych (m.in. Fortum), zaplanowało zbudowanie nowego, trzeciego bloku obok dwóch pracujących od końca lat 70-tych. Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2005 r., a zgodnie z harmonogramem nowy blok miał zostać uruchomiony w 2009 r. Tak się jednak nie stało, a oddane bloku do użytku odkładano kilkakrotnie z powodów technicznych i organizacyjnych. Wzrosły także jego koszty - według szacunków o 1,7 mld euro. 

"Reaktor jest już gotowy w ok. 80 proc. W ponad 70 proc. gotowe są już instalacje elektryczne i wentylacyjne. Szczegółowa dokumentacja techniczna bloku jest w trakcie procesu akceptacji przez fiński urząd nadzorczy STUK. Najważniejsze, żeby reaktor był bezpieczny. Zmierzamy w dobrym kierunku" - tłumaczy dyrektor projektu w Olkiluoto Jean-Pierre Mouroux. Podkreślił też, że reaktor będzie mógł funkcjonować 60 lat, a być może nawet dłużej. 

Dodał, że blok we Flamanville we Francji (którego budowa jest opóźniona o 2 lata) jest gotowy w 56 proc., a bloki w Taishan (Chiny) , które powstają zgodnie z planem, w 63 proc. Areva przekonuje też, że koszt bloku w Chinach będzie znacząco niższy od kosztu budowy reaktora we Francji (6 mld euro), bo firma zdobyła doświadczenie projektowe i konstrukcyjne na budowach w EPR w Finlandii i francuskiej Normandii. 

 

[nie wspominając głośnio o znacznych obniżkach kosztów związanych z pracą więźniów  - za miseczkę ryżu. MD]

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.