Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 13 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow rozbijanie polskości arrow Steinbach żąda, by Polska uznała zasługi wypędzonych dla pojednania
Wednesday 03 June 2020 01:41:39.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Steinbach żąda, by Polska uznała zasługi wypędzonych dla pojednania Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
15.11.2012.

Steinbach żąda, by Polska uznała zasługi wypędzonych dla pojednania

 http://www.bibula.com/?p=63451

 

“Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych Erika Steinbach zażądała od Polski uznania zasług wypędzonych dla pojednania polsko-niemieckiego” – napisała w środę regionalna gazeta “Rheinische Post”.

Tuż przed polsko-niemieckimi konsultacjami międzyrządowymi, które odbędą się w środę w Berlinie, Steinbach powiedziała, że w sprawie uznania roli wypędzonych dla pojednania “panuje w Polsce deficyt, którego dawno nie ma już u większości naszych wschodnich sąsiadów”.

Dodała, że byłoby “mądrze”, gdyby polski rząd w pozytywny sposób podjął ten temat. “W końcu to niemieccy wypędzeni ze stron ojczystych budują coraz szersze pomosty porozumienia w kierunku Polski” – powiedziała szefowa BdV.

Jej zdaniem rząd premiera Donalda Tuska ma “nieodrobione zadania domowe” w dziedzinie języka niemieckiego w Polsce. “Język to ojczyzna” – powiedziała Steinbach, cytowana przez “Rheinische Post”. Wskazała, że niemiecka mniejszość w Polsce liczy 300 tysięcy osób i wyraziła zadowolenie, że w 22 polskich gminach, w których ponad 20 proc. mieszkańców to członkowie mniejszości niemieckiej, język ten może być używany w kontaktach z urzędami.

Szefowa BdV przypomniała również, że w zeszłym roku rządy obu krajów uzgodniły, iż przeprowadzona zostanie naukowa analiza “niedemokratycznych działań Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wobec obywateli polskich niemieckiej narodowości”.

sm/(PAP)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.