Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 15 go¶ci
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Historia - m.inn. Rosji wobec Polski arrow Sprawa Białych Kozaków - ludobójstwo po wojnie
Wednesday 25 November 2020 03:10:16.31.
migawki
 

27/28.11.2020 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

-------------------

Ci niby-rz±dz±cy - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotaj± się, zachowuj± się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Pisz± o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

                                                                         Przeoraty i kaplice Bractwa ¦więtego Piusa X w Polsce

                                                                         ==================

Koniecznie: Godzinnik czy¶ćcowy

 
W Y S Z U K I W A R K A
Sprawa Białych Kozaków - ludobójstwo po wojnie Drukuj Email
Wpisał: dr Jerzy Ja¶kowski   
18.11.2008.

dr Jerzy Jakowski

Sprawa Białych Kozaków - ludobójstwo po wojnie

            22 czerwca 1941 roku, Niemcy rozpoczęły realizację planu Barbarossa.  Już 12 lipca 1941 roku feldmarszałek von Reichenau wystosował memoriał do Szefa OKW  gen, Keitla z propozycj± uruchomienia zaci±gu ochotniczego Kozaków do armii niemieckiej. Propozycja spotkała się z chłodnym przyjęciem, a sam Hitler wyraził opinię,  że wygramy tę wojnę bez Kozaków. Jednakże już w 1942 roku zmuszony był zmienić  zdanie: rozpoczęto wcielanie Kozaków do jednostek tzw. HIWISÓW - czyli ochotników pomagaj±cych Wermachtowi - ale bez broni: kirowców, kucharzy, zaopatrzeniowców. Himmler rozpocz±ł formowanie jednostek policyjnych z Kozaków.

            Przełom w sprawie stanowił dekret ministra ds. zajętych terytoriów na wschodzie Alfreda Rosenberga,  w którym uznał on Kozaków za potomków germańskich Gotów. - co umożliwiło zaci±g do formacji bojowych - głównie SS i policji, ale również i Wermachtu. Kozacy walczyli po stronie niemieckiej dzielnie. Na czele ruchu kozackiego stan±ł generał Piotr Krasow, znany z  wojny domowej w Rosji, szef armii kozackiej. Gen. Krasowa wsparli  atamani Skura i Naumienko - również weterani z Rosji przedrewolucyjnej i armii ochotniczych  z czasów wojny domowej. Podczas Konferencji Jałtańskiej wielka trójka postanowiła, na wniosek Stalina, że obywatele  państw okupowanych walcz±cy przeciwko aliantom zastan± wydani tym państwom w celu os±dzenia ich za popełnione zbrodnie [ pomimo, że zbrodni jeszcze nie udowodniono].

            Był to wyrok mierci nie tylko dla Kozaków, ale i dla niemieckich organizatorów legionów kozackich. Godzi się wspomnieć w tym  kontekcie generała von Pannwitza,  generała Rittera von Niedermayera, płk von der Roppa i płk  hrabiego Schenk von Stauffenberga - póĽniejszego zamachowca na Hitlera. Hitler obiecał  Kozakom w 1943 roku, utworzenie własnego państwa  między Rijek±  a Triestem czyli na terenie dzisiejszej Chorwacji  i Włoch.  Pułki kozackie przerzucone do Jugosławii  zwalczały partyzantkę titowsk± i komunistyczn± - włosk± .

            Z chwil± zakończenia wojny w Europie rozpoczęła  się Kozacka tragedia.  Najlepiej wyszli z tej opresji ci Kozacy, którzy z armi± gen. Własowa otrzymali azyl w księstwie Lichtenstein. Było to jednak niecałe 2 % kozackich kombatantów.

            Los pozostałych był okrutny.   Krasnow i starzy tzn. carscy generałowie  kozaccy zostali wydani przez armię amerykańsk± [ chodzi tutaj o armię Patona]  rosyjskiemu NKWD. Po procesie w Moskwie  i strasznych torturach, zostali powieszeni za potylicę na hakach rzeĽnickich w więzieniach na Butyrkach i ?ubiance.  Gen. Panwitza i Niedermayera powieszono litociwie na zwyczajnej szubienicy.

            10 dywizja brytyjska hindusko - gurkowska wraz z plutonem ANZAK-ów [ czyli jednostek australijsko - nowozelandzkich] - wszyscy pod komend± brytyjsk± i brytyjsk± kadr± oficersk±, wzięli udział w egzekucji 12 500 żołnierzy kozackich uchodĽców  w rejonie  tzw. Zielonej Groty, na terenie Jugosławi. Kozacy ci, głownie były to kobiety i dzieci, [ żołnierzy - mężczyzn było nie więcej aniżeli 470]  mieli być wydani ZSRR - NKWD. Sowieci nie zadali sobie nawet trudu, by wywieĽć ich ciężarówkami. Na miejscu przekazania rozstawili kilka karabinów maszynowych i zaczęli strzelać do stoj±cych na placu przed grot±  ludzi. Ludzi w panice zaczęli uciekać  w stronę stoj±cych na uboczu Brytyjczyków. I tragedia powtórzyła się. Ku zaskoczeniu uciekaj±cych,  Anglicy otworzyli również ogień z karabinów maszynowych, zabijaj±c wiele osób.

            Prawd± jest również to, że niektórzy żołnierze brytyjscy, widz±c co się dzieje,  otworzyli ogień,  nie do kozaków, ale do strzelaj±cych NKWD-stów.  Nie zmienia to jednak faktu uczestnictwa armii brytyjskiej w masakrze cywilnej ludnoci kozackiej

            Drugi podobny akt ludobójstwa miał miejsce na terenie Austrii, która była  w tym okresie okupowana przez wojska sowieckie.  Tutaj również doszło do masakry Kozaków w tym kobiet i dzieci. Kozacy, byli przewiezieni  przez Amerykanów, z 7 dywizji pancernej  w rejon Well, gdzie miano ich przekazać Rosjanom. Jak zwykle w takich przypadkach Kozaków oszukano, mówi±c, że maj± być przewiezieni do innego obozu, będ±cego  pod zarz±dem brytyjskim. Dopiero na miejscu okazało się, że czeka na nich oddział NKWD pod komend± majora ?ukina. Jeden z dowódców kozackich,  płk Girej Chan rzucił się z gołymi rękami na amerykańskiego kpt Clarke,a , a ten zastrzelił go z rewolweru.  Wtedy doszło do ogólnej strzelaniny.  Kozacy w liczbie ok. 1000 rzucili się na Amerykanów.  W tym momencie Rosjanie zaczęli do nich strzelać od tyłu w plecy. Amerykanie również otworzyli ogień z karabinów maszynowych.

            Wszyscy Kozacy zginęli,  w tym 225 kobiet i dzieci.

            Podobnie Anglicy likwidowali oddziały kozackie w okolicach  Rawenny. Piloci angielscy strzelali do uciekaj±cych po górach, kobiet i dzieci tak samo jak niemieccy w 1939r. do Polaków.

            W sumie podczas akcji wydawania  Kozaków  pod nóż”  Sowietom, zginęło w osiemnastu zbrojnych incydentach , jak to eufemistycznie  okreliły władze amerykańskie , w specjalnym raporcie dla Prezydenta USA 450 kozackich żołnierzy i 130 kobiet i dzieci.  Jest to liczba skrajnie zaniżona.  Bior±c ł±cznie wszystkich zamordowanych Kozaków to miertelno¶ć wynosiła 95%  czyli ok. 85 000  ludzi - rozstrzelanych, zamordowanych w ledztwach, powiezionych na Sybir do obozów pozostaj±cych w nadzorze GULAG-u

dr Jerzy Jakowski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.