Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 50 gości
S T A R T arrow JOW-młot na partyjniactwo arrow Rozbić koryto, świnie same odejdą! arrow Deklaracja Ciechocińska
Monday 13 July 2020 00:07:17.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Deklaracja Ciechocińska Drukuj Email
Wpisał: uczestnicy Konferencji JOW   
18.03.2007.

Deklaracja Ciechocińska

My, zebrani w dniu 24 listopada 2002, w Ciechocinku, na XV Ogólnopolskiej Konferencji Samorządowej pod hasłem „Poseł z każdego powiatu”, po dwudniowej dyskusji przebiegu i wyników ostatnich wyborów samorządowych.

  • Uważamy, że bezpośrednie, w jednomandatowych okręgach wyborczych, wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast były istotnym krokiem w kierunku budowy społeczeństwa obywatelskiego i wzbudziły nadzieję, że naprawa Rzeczypospolitej jest możliwa.
  • Ponadto wyniki wyborów, w których ponad 76% mandatów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast uzyskali kandydaci nie występujący pod szyldem jakiejkolwiek partii politycznej, wyraźnie wskazują, że obywatele Rzeczypospolitej chcą wybierać swoich przedstawicieli w sposób czytelny i zrozumiały, chcą głosować na ludzi a nie na partie. Oznacza to, że obywatele, RP chcą wyborów w jednomandatowych okręgach wyborczych.
  • Bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w partyjnym układzie politycznym, w którym rady, sejmiki i Sejm wyłaniane są w systemie tzw. proporcjonalnym, tworzą sytuację schizofreniczną, której efekty będą szkodliwe dla samorządów i państwa. Obawiamy się, że partie polityczne spróbują teraz na wszelkie sposoby zwalczać i ograniczać niezależność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybranych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Ta walka nie będzie służyć samorządom i państwu i nie powinna mieć miejsca. Dlatego system wyborczy musi być zmieniony, aby zasada bezpośredniej odpowiedzialności osobistej stała się regułą na wszystkich szczeblach ustrojowych.
  • Zauważalne stały się też wady ordynacji wyborczej, w oparciu, o którą wybieraliśmy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Te wady to, przede wszystkim:
    • Sposób wyłaniania kandydatów ograniczający nasze bierne prawo wyborcze. Prawo kandydowania powinno przysługiwać każdemu obywatelowi, który uzyska 10-15 podpisów osób go popierających i wpłaci niewielką kaucję – tak jak to ma miejsce we wszystkich krajach, w których zasada są jednomandatowe okręgi wyborcze.
    • Związanie prawa kandydowania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z koniecznością uprzedniego zarejestrowania list kandydatów na radnych, bowiem wszelkie takie zapisy są szkodliwe i korupcjogenne.
  • Kwestia drugiej tury wyborów powinna być poddana pod szeroką dyskusję publiczną.

Ruch nasz w pełni popiera wniosek Rady Miejskiej Poznania do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie ordynacji wyborczej do samorządu terytorialnego za sprzecznej z Konstytucją RP.
Ruch nasz popiera wniosek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy o uznanie ordynacji wyborczej do Sejmu za sprzecznej z Konstytucją.

Zmieniony ( 26.06.2007. )
 
« poprzedni artykuł
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.