Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 178 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow MASONI - już jawnie arrow Bronisław Komorowski i B'nai B'rith - dostrajanie organizacyjne?
Thursday 22 April 2021 16:05:45.32.
migawki
Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Bronisław Komorowski i B'nai B'rith - dostrajanie organizacyjne? Drukuj Email
Wpisał: Stanisław Krajski   
10.02.2013.

Bronisław Komorowski i B'nai B'rith - dostrajanie organizacyjne?

 

 

Z książki: Stanisław Krajski, Masoneria polska 2012, str. 142,  Rozdz. 12. Warszawa 2012.

 

[Uwaga: odnośniki do literatury - w książce. Tu - to tylko zachęta do kupienia i starannego jej przestudiowania. MD]

 

 

We wrześniu 2007 r. reaktywowano B'nai B'rith w Polsce. Jednym z jego "ojców" ("inicjator reaktywacji loży") został Witold Zyss z Paryża (znowu ten francuski wątek).

O wydarzeniu tym obszernie poinformował oficjalny portal polskiej masonerii rytu francuskiego Wirtualny Wschód Wolnomularski używa­jąc w odniesieniu do Zyssa tytułu "brat".

 

Od lutego 2009 r. prezydentem B'nai B'rith Polin (czyli B'nai B'rith Polska) jest znany dziennikarz Jarosław J. Szczepański. W 1989 r. zasiadał przy "okrągłym stole" jako sekretarz strony solidarnościowej. Potem zwią­zany był przez cale lata z Telewizją Polską. W latach 1997-2000 przebywał wraz ze swoją żoną Dorotą Warakomską w USA. Po powrocie do kraju został wiceszefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (a więc za rządów Jerzego Buzka). Był nim do 2002 r. W 2004 r. został rzecznikiem praso­wym prezesa TVP Jerzego Dworaka.

"Niedługo potem - jak pisze Paweł Siergiejczyk - na początku 2007 r., jego nazwisko znalazło się w raporcie z likwidacji Wojskowych Służb Informacyj­nych - jako niejawnego współpracownika WSI. Podczas pracy w TAI miał on informować WSI o planach w zakresie zmian personalnych co do zagranicz­nych korespondentów TVP, a po opuszczeniu telewizji oferował WSI gotowość infiltracji »Rzeczpospolitej« lub »Wprost« bądź »innej związanej z jego profesją instytucji«. On sam stanowczo zaprzeczył tym informacjom, wytoczył pro­ces sądowy Ministerstwu Obrony Narodowej. (...) Do dziś twierdzi, że jego współpraca z WSI polegała tylko na tym, że w 2002 r. na prośbę znajomego oficera z ataszatu wojskowego w Waszyngtonie przywiózł z Rosji zakupiony w księgarni komplet map jeziora Bajkał i okolic, gdzie przebywał na urlopie".

W 2011 roku "wyrokiem sądu Macierewicz został zobligowany do pu­blicznego przeproszenia Szczepańskiego".

 

Kilka tygodni po ogłoszeniu Raportu Macierewicza Szczepańskiego zatrud­nił jako doradcę medialnego Bronisław Komorowski pełniący wtedy funkcję wicemarszałka sejmu i zaczął go publicznie bronić. Komorowski, jak twierdzi Paweł Siergiejczyk, mówił wtedy: "z Jarosławem Szczepańskim znam się od stu lat», "mamy do siebie zaufanie, poza tym ma świetną opinię". Jarosław Szcze­pański stwierdzał zaś: "Znam marszałka Komorowskiego jeszcze ze studiów".

Bezpośrednio po reaktywowaniu w Polsce B'nai B'rith Komorowski zo­stał marszałkiem sejmu i mianował Szczepańskiego na szefa Biura Praso­wego Kancelarii Sejmu. Funkcję tę pełnił Szczepański pół roku. Zasłynął odebraniem stałych przepustek dla dziennikarzy takich mediów jak: "Nasza Polska", "Nasz Dziennik", "Tygodnik Solidarność", telewizja Trwam

 

W 2011 r. na stronie internetowej prezydenta Komorowskiego poja­wił się następujący wpis: "W dniu 21 marca 2011 r. podczas spotkania ze środowiskiem dziennikarskim Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski wręczył, za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, wolności słowa i wol­nych mediów oraz za dokumentowanie najnowszej historii Polski i upo­wszechnianie wiedzy o ważnych wydarzeniach historycznych i społecz­nych, ordery i odznaczenia dziennikarzom i osobom zasłużonym dla wolności słowa i wolnych mediów". Wśród odznaczonych był Jarosław J. Szczepański. Otrzymał Krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Prezydent Bronisław Komorowski uhonorował w ten sposób nie tyl­ko aktualnego prezydenta B'nai B'rith Polin, ale również innych członków kierownictwa tej loży oraz szeregowych jej działaczy.

W dniu 26 września 2011 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bro­nisław Komorowski wręczył ordery "współpracownikom Komitetu Obrony Robotników, wybitnym postaciom opozycji demokratycznej i orędowni­kom idei społeczeństwa obywatelskiego". Krzyż Oficerski Orderu Odrodze­nia Polski otrzymał Łukasz Biedka, członek założyciel B'nai B'rith Polin.

 

W dniu 1 października 2011 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bro­nisław Komorowski podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego

Uniwersytetu Jagiellońskiego wręczył ordery zasłużonym wykładowcom i pracownikom naukowym uczelni. "Za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej, za osiągnięcia w działalności dydaktycznej i społecznej" Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został wiceprzewodniczący B'nai B'rith Polin Jan Woleński, występujący też pod nazwiskiem Hertrich- Woleński.

Warto zaznaczyć, że jest to jedno z najwyższych odznaczeń państwowych. Order Odrodzenia Polski jest drugi po Orderze Orła Białego. Krzyż Komandor­ski jest odznaczeniem wyższego stopnia w stosunku do Krzyża Oficerskiego.

Warto też przy okazji podkreślić takie zasługi Jana Woleńskiego jak: przynależność do PZPR w latach 1965-1981, przynależność w latach sześć­dziesiątych do Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli (organizacja powstała w 1957 r. mająca na celu aktywne uczestnictwo w procesie laicy­zacji społeczeństwa polskiego, "tworzeniu polskiej kultury laickiej i etyki świeckiej a także w propagowaniu racjonalistycznego i materialistycznego poglądu na świat" - po prostu walczyła z Kościołem), a od 2007 roku czło­nek Komitetu Honorowego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów (do jego celów należą, między innymi: "działanie na rzecz wyeliminowania wpływu irracjonalnych ideologii na ustawodawstwo państwowe, rozwój nauki, działalność artystyczną obyczajowość" oraz "działanie na rzecz rozdziału kościołów i związków wyznaniowych od Państwa oraz neutral­ności światopoglądowej Państwa").

W dniu 13 grudnia 2011 r. Prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe "działaczom opozycji demokratycznej z lat 80.". W tym dniu odznaczeni zostali Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski następujący członkowie loży B'nai B'rith Polin: Anna Dodziuk, Zo­fia Jankiewicz (podpisująca się też jako Krajewska-Jankiewicz).

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.