Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 70 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Izrael arrow Izraelski "więzień x"  - "popełnił samobójstwo" w izraelskim więzieniu
Wednesday 23 September 2020 21:37:49.30.
migawki
 

  26.09.20 Bielsko Biała – comiesięczna Msza święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

26.09.20 Kielce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

27.09.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

25/26.09 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. CII – czyli sto drugie !!

Przypominamy, że NIE MA obowiązku noszenia maseczek ani w przestrzeni publicznej, ani w pomieszczeniach zamkniętych (także w kościołach), o ile osoba nienosząca maseczki ma na przykład stany lękowe, lub "trudności w oddychaniu", przy czym NIE MUSI posiadać żadnego zaświadczenia w tej sprawie.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Izraelski "więzień x"  - "popełnił samobójstwo" w izraelskim więzieniu Drukuj Email
Wpisał: Rzepa   
15.02.2013.

Izraelski "więzień x" – „popełnił samobójstwo” w izraelskim więzieniu

 

Izraelski "więzień x" łączony z zabójstwem członka Hamasu

ika 15-02-2013, Rzepa

 

Nazywany "więźniem x" Ben Zygier, który popełnił samobójstwo w izraelskim więzieniu, przez dziesięć lat pracował dla Mosadu. W styczniu 2010 roku znalazł się wśród 26 podejrzanych o związek z zabójstwem Mahmuda al-Mabhuha

Mabhuhowi, jednemu z liderów Hamasu, podano środek anestezjologiczny, po czym uduszono go w pokoju hotelowym w Dubaju. Sprawcy uciekli ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, posługując się fałszywymi paszportami krajów europejskich oraz Australii. Właśnie z powodu podejrzeń o fałszerstwo paszportu Zygierem zainteresowały się służby australijskie.

Jak pisze "NYT", powołując się na kuwejcką gazetę "Al-Dżarida", Zygier przekazał władzom ZEA "nazwiska, zdjęcia oraz szczegóły" w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Izrael jednak porwał go z ukrycia, oskarżył o zdradę i uwięził niecały miesiąc po zabójstwie w Dubaju.

Zdaniem australijskich dziennikarzy, na których powołuje się "NYT", Zygier został zatrzymany w czasie, gdy był bliski ujawnienia władzom lub mediom australijskim sekretnych informacji na temat paszportów.

Sprawę Zygiera ujawniły we wtorek media australijskie. Poinformowały, że był on przetrzymywany miesiącami w wielkiej tajemnicy w izraelskim więzieniu, gdzie nazywano go "więźniem x", a pod koniec 2010 roku popełnił samobójstwo.

Prawnik Awigdor Feldman powiedział izraelskiemu kanałowi Channel 10, że spotkał się z Zygierem dwa dni przed jego śmiercią w celu przedyskutowania ugody. "Przestępstwa, o które go podejrzewano, były poważne" - wskazał prawnik. W innym wywiadzie Feldman dodał, że Zygier "został poinformowany, że prawdopodobnie spędzi wiele lat w więzieniu, a rodzina się od niego odsunie".

"To może wpłynąć na psychikę człowieka" - powiedział prawnik. Zaznaczył zarazem, że Zygier, któremu na cztery dni przed śmiercią urodziło się drugie dziecko, nie wyglądał na osobę mająca popełnić samobójstwo. "Był skupiony i mówił racjonalnie. Nie użalał się nad sobą" - dodał Feldman.

Eksperci cytowani przez "NYT" wyrażają wątpliwość, czy agent Mosadu, który zdradził tajemnice związane z morderstwem Mabhuha, mógł liczyć na ugodę. Jednak, jak zauważają, jeśli tajne informacje ograniczały się wyłącznie do kwestii związanych z zagranicznymi paszportami, to skrócenie wyroku Zygiera mogło być prawdopodobne.

W piątek izraelski dziennik "Haarec" podał, że władze Izraela przed kilkoma tygodniami podpisały porozumienie, na mocy którego rodzina Zygiera miała dostać kilka milionów szekli odszkodowania.

"Politycy, dziennikarze i obrońcy praw człowieka podają w wątpliwość zasadność potajemnego przetrzymywania Zygiera, okoliczności śmierci przez powieszenie, którą określono jako samobójczą, choć jego cela była pod stałym nadzorem, jak i nadzwyczajny nakaz sądowy zabraniający mediom (izraelskim) informowania o całym wydarzeniu" - zauważa "NYT".

W środę blokada informacyjna została zniesiona, lecz zdaniem nowojorskiego dziennika przyniosło to więcej szkód niż korzyści.

Mabhuh był jednym z założycieli Brygad Ezedina al-Kasama, wojskowego skrzydła Hamasu.

O jego zabójstwo policja emiratu oskarżyła izraelskie służby wywiadowcze Mosad. Australia była jednym z kilku krajów, których stosunki z Izraelem pogorszyły się w następstwie ogłoszonych przez władze ZEA informacji nt. morderstwa Mabhuha.

Zmieniony ( 15.02.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.