Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 19 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Zdrowie arrow Mors certa, hora incerta
Friday 23 April 2021 03:35:50.32.
migawki
Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Mors certa, hora incerta Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
18.12.2008.

Izabela Falzmannowa

Mors certa, hora incerta

            Przychodzi do mnie czasem z zadaniami śliczny chłopczyk z zaprzyjaźnionej rodziny. Gdy był niemowlęciem zdiagnozowano u niego, podobnie jak u jego starszego brata, nowotwór siatkówki o podłożu genetycznym. Lekarze nakazywali natychmiastową amputację obu gałek ocznych chłopców, odgrażając się, że zgodę na operację uzyskają w sądzie rodzinnym. Żaden nie poinformował zrozpaczonej matki, że pewien londyński lekarz od lat przeprowadza udane operacje nowotworu, ratujące oczy dzieci. Dowiedziała się o tym na własną rękę i zakładając stowarzyszenie zdobyła środki na leczenie synów. Uratowała w ten sposób wzrok, również wielu innym dzieciom.

               Już nie żyje. Zmarła na szpitalnym korytarzu, bo lekarzowi z izby przyjęć nie chciało się, pomimo błagań rodziny, sprawdzić diagnozy, z którą przyjechała. Rosyjski sanitariusz, zupełnie nie znający języka polskiego (nie wiadomo, dlaczego zatrudniony jako lekarz w zespole reanimacyjnym warszawskiego pogotowia) stwierdził u niej atak histerii. Niestety był to wylew.

Nie podaję nazwy szpitala i nazwisk lekarzy, gdyż gdybym nawet sprzedała wszystkie książki i psa, nie byłabym w stanie zapłacić za luksus mówienia prawdy.

               Myślałam o tym wszystkim czytając w dzisiejszym Dzienniku, że pacjentów z tak zwaną stopą cukrzycową w większości szpitali kieruje się na amputację, przede wszystkim dlatego, że na leczenie szpital otrzymuje z NFZ 4 tysiące, a za amputację aż o tysiąc więcej. Tylko w tym roku szpital przy Banacha uratował stopy 103 osób ze 107 zakwalifikowanych do amputacji. Leczenie stopy cukrzycowej kosztuje około 12 tysięcy. „Ale nigdy nie obciąłbym komuś z tego powodu nogi. To obrzydliwe i nieludzkie, ale wiem, że się w Polsce zdarza, Takiego postępowania nie można tłumaczyć niewiedzą i niedopatrzeniem”- powiedział profesor Waldemar Karnafel. Mam nadzieję, że stać go na odszkodowania.

               Dodam, że to nie tylko nieludzkie i obrzydliwe, ale po prostu głupie. Oszczędzając 7 tysięcy (12 tys. leczenie - 5 amputacja) lekarze produkują inwalidę I grupy, który natychmiast przestaje pracować, otrzymuje protezy, rentę, opiekę psychiatryczną i pielęgnacyjną. Koszty dalszego leczenia i rehabilitacji na pewno wielokrotnie przekroczą 7 tysięcy.

 Jarosław Gowin pociesza nas, że o realizacji tak zwanego  „testamentu życia” będzie za każdym razem decydował mądry lekarz. Kiedy to słyszę ciarki przechodzą mi po plecach.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.