Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 34 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra Jola 13 arrow Japończycy przeciwko elektrowniom atomowym
Monday 06 July 2020 06:46:21.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Japończycy przeciwko elektrowniom atomowym Drukuj Email
Wpisał: naszdziennik   
12.03.2013.

Japończycy przeciwko elektrowniom atomowym

 

Obecnie czynne są tylko dwa z 50 japońskich reaktorów atomowych

 

10 marca 2013 naszdziennik

Dziesiątki tysięcy ludzi manifestowały w całej Japonii, domagając się, dzień przed drugą rocznicą katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima, jak najszybszej rezygnacji ich kraju z pozyskiwania energii z elektrowni atomowych.

W Tokio manifestanci zebrali się na jednym z placów w centrum miasta, gdzie odbywały się m.in. koncerty. W przemówieniach organizatorzy opowiadali się za zastąpieniem energii atomowej jej odnawialnymi źródłami jak np. energia słoneczna.

Następnie demonstranci ruszyli w kierunku parlamentu, przechodząc przez dzielnicę, w której znajduje się wiele ministerstw. Na końcu złożyli petycję do parlamentarzystów, w której domagają się, by premier Shinzo Abe zamknął wszystkie elektrownie atomowe w kraju.

Na transparentach, które nieśli uczestnicy manifestacji, widniały takie hasła jak: „Sayonara energio jądrowa”.

W stolicy kraju i innych miastach od wczoraj do jutra, w związku z drugą rocznicą katastrofy w Fukushimie, odbyć się ma w sumie 150 różnego rodzaju wydarzeń – podają japońskie media. Wczoraj w Tokio przeszła wielotysięczna demonstracja, w której uczestniczyli m.in. mieszkańcy regionu Fukushimy oraz znane osobistości, jak laureat Literackiej Nagrody Nobla Kenzaburo Oe.

W wielu społecznościach dotkniętych przez trzęsienie ziemi i tsunami sprzed dwóch lat odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające ofiary żywiołu. W Rikuzentakata, gdzie zginęło blisko 1600 osób, a 217 wciąż uważa się za zaginione, burmistrz Futoshi Toba podkreślał konieczność odbudowy miasta.

Obecnie czynne są tylko dwa z 50 japońskich reaktorów atomowych. Pozostałe przechodzą próby bezpieczeństwa. Sprawujący urząd od grudnia ubiegłego roku premier Abe, którego Partia Liberalno-Demokratyczna ma bliskie powiązania ze środowiskiem biznesowym, opowiada się za ponownym ich uruchomieniem, jak tylko ich bezpieczeństwo zostanie potwierdzone.

IK, PAP

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.