Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 56 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Historia - odkłamywanie arrow Film, który pobudza do duchowej walki
Sunday 12 July 2020 10:53:45.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

12.07.20 Warszawa  Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę 

Dotarła do mnie informacja, że niektórzy tradycyjni katolicy mają zamiar celowo unieważnić swoje karty do głosowania. Prosimy nie róbcie tego!

Zwycięstwo Trzaskowskiego to zwycięstwo zła w jawnej postaci. To promocja LGBT, "małżeństwa" homoseksualne, a w dalszej perspektywie adopcja dzieci przez te pary. Czy tego chcecie?

Nie wybierajcie z szamba! Cejrowski. 1 min. 

 
W Y S Z U K I W A R K A
Film, który pobudza do duchowej walki Drukuj Email
Wpisał: ks. Tomasz Jegierski   
27.03.2013.

Film, który pobudza do duchowej walki

 

 

Rozmowa z ks. Tomaszem Jegierskim, twórcą i dyrektorem FT Films

2013-03-27 Film, który pobudza

"Cristiada" nie podoba się środowiskom, które walczą z Kościołem i z Panem Bogiem. Jest wiele państw, gdzie wydaje się, że mamy demokrację, a w gruncie rzeczy, rządzą wyłącznie lewicowcy. Zresztą czy nie tak jest choćby w Polsce? - mówi w rozmowie z PCh24.pl ks. Tomasz Jegierski, przedstawiciel dystrybutora filmu "Cristiada".

Film „Ku większej chwale: prawdziwa historia Cristiady", który w Polsce będzie dystrybuowany pod tytułem "Cristiada", nie jest z otwartymi rękoma przyjmowany przez wiele środowisk, choć jest to film ze wspaniałą obsadą, bardzo dobrze zrobiony. Dlaczego?

 Film „Cristiada” to pierwsza fabularna historia o powstaniu katolików w Meksyku w latach 1926-1929 i najdroższa produkcja w historii meksykańskiego kina. Film został przygotowany z hollywoodzkim rozmachem. W rolach głównych występują m.in. znany ze swojego antykomunizmu oraz przywiązania do chrześcijaństwa hollywoodzki aktor i reżyser Andy Garcia, a także Eva Longoria i Peter O'Toole. Za realizacją filmu stoi meksykański producent Pablo Jose Barroso, który wcześniej zrealizował głośny film „Guadalupe”.

 Mimo imponującego rozmachu filmu i wielkich nazwisk w obsadzie, film ma trudności, aby przebić się do szerokiego widza. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, nie podoba się środowiskom, które w obecnym czasie walczą z Kościołem, z Panem Bogiem. Jeśli spojrzymy na mapę świata, to zobaczymy, że w wielu krajach rządzą ludzie lewicy. Jest też wiele państw, gdzie wydaje się, że mamy demokrację, a w gruncie rzeczy, także i tam rządzą lewicowcy. Zresztą czy nie tak jest choćby w Polsce?

 I film „Cristiada” jest niejako dlatego, żeby pokazać prawdę, pokazać, że jeśli ta lewicowa rewolucja przybierze na sile, poczuje, że ma większość, to pokaże swoje prawdziwe oblicze. Jakie? Zapraszam do zobaczenia w filmie.

 Gdyby ksiądz miał pokrótce opowiedzieć fabułę, to co by wypunktował?

 Film opowiada historię prześladowań jakich doświadczyli katolicy w lewicowym Meksyku na początku XX wieku. W 1926 roku prezydent Meksyku Plutarco Elias Calles, mason i socjalista, zaczął wprowadzać antyklerykalne przepisy, które uderzały w Kościół katolicki - zamykano kościoły, szkoły katolickie, zarządzono przymusową rejestrację wszystkich księży.

 To co się działo w Meksyku, spowodowało, że wielu mieszkańców tego państwa uważało prezydenta Calles wręcz za „antychrysta”. W odpowiedzi na prześladowania powstała „Krajowa Liga Obrony Wolności Religijnej”, która zorganizowała akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa. Dwa miliony mieszkańców Meksyku podpisało petycję do władz z żądaniem anulowania antykatolickich zapisów konstytucji. Wówczas wybuchło powstanie, które przeszło do historii pod nazwą „cristiady”, a jej uczestnicy zasłynęli jako „cristeros”, czyli chrystusowcy. W ciągu kilku lat w walce z socjalistami zginęło około 90 tysięcy ludzi!

 Czyli oglądając film poznajemy męczenników, Kościół prześladowany?

 Dokładnie tak. I myślę, że niezwykłe jest to, że film wchodzi na ekrany polskich kin, gdy papieżem został wybrany kardynał z Ameryki Południowej, z Kościoła, który doskonale wie, czym są prześladowania chrześcijan. Ludzie tam mieszkający, choć doświadczyli niezwykłych cierpień, stoją przy Chrystusie, dają nam przykład jak trzeba wierzyć. Dla nas to niezwykły dar. A film, który chcemy pokazać Polakom, to wspaniałe narzędzie ewangelizacyjne. Skorzystajmy z niego. Nie bójmy się, idźmy do kin, by zobaczyć jak bohatersko nasi bracia w wierze bronili Chrystusa, swoich przekonań, swojego prawa do wyznawania wiary. A komu nie uda się pójść do kina, niech zakupi płytę DVD z filmem, niech zobaczy go z całą rodziną. Owszem, może nie nadaje się on dla małych dzieci, ale już dziesięciolatkowie, niech uczą się heroizmu wiary!

 Prawa do dystrybucji filmuw Polsce nabyła firma FT Films. W polskich kinach pojawi się już niebawem, bo 5 marca. Dlaczego Ksiądz zajął się tak mocno dystrybucją tego filmu?

 Dla mnie kino to narzędzie świadectwa i apostolatu. W filmie „Cristiada” połączono szacunek dla najważniejszych wartości z wysokiej jakości sztuką filmową. Chcę promować filmy, w których jest obecne takie połączenie. ”Cristiada” to krzepiąca historia pobudzająca do walki duchowej i obrony wiary. Warto zobaczyć ten film.

 Dziękuję za rozmowę

pam 

KRAKOWSKA PREMIERA "CRISTIADY" JUŻ W CZWARTEK 4 KWIETNIA 2013 W KINIE KIJÓW

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.