Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 140 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Ważne ale różne arrow I nie wódź nas na pokuszenie!
Tuesday 19 October 2021 14:19:44.35.
W Y S Z U K I W A R K A
I nie wódź nas na pokuszenie! Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
04.01.2009.

„I nie wódź nas na pokuszenie!”

św. Cyryl Jerozolimski Katecheza XXIII             (fragment)

„I nie wódź nas na pokuszenie!". Czy każe nam Pan prosić, abyśmy w ogóle nie byli kusze­ni? Cóż więc znaczą gdzie i indziej wypowiedzia­ne słowa: "Kto nie jest kuszony, cóż wie? Mąż, wielu rzeczy świadomy, wiele myśleć będzie, a kto się wiele nauczył, będzie wypowiadał mądrość" (Syr 34, 9), i znów: "Bracia moi, uważajcie za wielką radość, gdy wpadniecie w rozmaite po­kusy, wiedząc, że próba wiary waszej sprawuje cierpliwość" (Jk 1, 2-3). Czy "wpaść w pokusę" znaczy "upaść w pokusie"? Pokusa podobna jest do głębokiej i trudnej do przejścia wody. Ci, któ­rzy nie upadają w pokusie, są jakby wyborowymi pływakami, nie dającymi się porwać; ci zaś, któ­rzy takimi nie są, wchodzą w nie i toną. Tak było na przykład z Judaszem, który wszedł w pokusę chciwości i utonął uduszony na ciele i duszy, Piotr natomiast wszedł w pokusę zaprzaństwa, a jednak nie utonął. Popłynął dzielnie i z pokusy się uwolnił. Posłuchaj gdzie indziej głosu świę­tych wyrażających dzięki za wyrwanie z pokusy: ,,Albowiem doświadczyłeś nas, Boże, wypławiłeś nas ogniem, jak pławią srebro. Zawiodłeś nas w sidło, nakładłeś utrapień na grzbiety nasze. Wsadziłeś ludzi na głowy nasze; przeszliśmy przez ogień i przez wodę ale przywiodłeś nas do ochłody" (Ps 65, 10-12). Widzisz, jak się cieszą, iż przeszli i nie zatonęli. "Przywiodłeś nas do ochło­dy" - dojście do ochłody znaczy uwolnienie od pokusy.

Tekst za: św. Cyryl Jerozolimski, Katechezy przedchrz­cielne i mistagogiczne, Kraków 2000.

[Wzięte z miesięcznika „Zawsze wierni”, nr. 1, 2009   MD]

            [Mam przyjaciółkę, która w chwili śmierci miała 98 lat. Za życia ziemskiego miała - jeśli można tak bezczelnie powiedzieć - za wielka inteligencję. I broniła się nią przed ?aską Bożą. Np. wątpliwością „przecież Bóg nie może wodzić na pokuszenie??!!”. Wreszcie otrzymała Ostatnie Namaszczenie (to prawdziwe, katolickie..) i po 20 minutach odeszła na Sąd Boży. Tam zobaczyła, mam nadzieję, Prawdę.

            Tu św. Cyryl tłumaczy to, jak chłop krowie na granicy. W tym samym numerze ZW jest też długi i uczony text św Tomasza na ten temat. Subtelniaczkom polecam ten drugi. MD]

Zmieniony ( 04.01.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.