Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 46 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Smoleńsk13/I arrow Redaktor - Paweł Deresz - w służbie wywiadu "wojskówki"
Saturday 15 August 2020 09:05:51.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Redaktor - Paweł Deresz - w służbie wywiadu "wojskówki" Drukuj Email
Wpisał: Piotr Woyciechowski   
05.04.2013.

„Redaktor” - Paweł Deresz - w służbie wywiadu

 

05.04.2013  redaktor-w-sluzbie-wywiadu

 

Paweł Deresz, dziennikarz i były korespondent agencji Interpress w Czechosłowacji, został zarejestrowany jako współpracownik wywiadu wojskowego PRL o pseudonimie „Redaktor” – wynika z dokumentów znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej.

Jego pozyskanie nastąpiło w 1989 r., tuż przed upadkiem PRL. Instytut Pamięci Narodowej pod koniec ubiegłego roku udostępnił badaczom nowy zbiór archiwalny powstały z opracowania materiałów operacyjnych dawnego komunistycznego wywiadu wojskowego. Wśród dostępnych już akt operacyjnych są materiały dotyczące m.in. właśnie Pawła Deresza (rocznik 1937).

Z dokumentów wynika, że werbunek Pawła Deresza nastąpił 18 października 1989 r. Dziennikarz podpisał dwa dokumenty. Pierwszy to zobowiązanie do dobrowolnego udostępnienia swojego adresu na potrzeby wywiadu wojskowego PRL‑u oraz do przekazywania nadchodzącej korespondencji przedstawicielowi służby bez zapoznawania się z jej treścią. Drugi podpisany dokument to klasyczne zobowiązanie do zachowania w tajemnicy kontaktów i rozmów z przedstawicielami wywiadu wojskowego PRL‑u pod groźbą odpowiedzialności karnej.

Dereszem zainteresowała się osławiona jednostka komunistycznego wywiadu wojskowego – Oddziału Y Zarządu II Sztabu Generalnego WP (oficerowie tej właśnie jednostki wywiadu zamieszani byli w aferę FOZZ). Rozpracowaniem Pawła Deresza jako kandydata do współpracy, a później jego werbunkiem, zajął się mjr Ryszard Barski, wieloletni i doświadczony oficer komunistycznego wywiadu wojskowego, a następnie wywiadu WSI. Deresz poznał się z nim jeszcze w 1976 r. na płaszczyźnie towarzyskiej.

Jeszcze dzisiaj opublikujemy na portalu niezalezna.pl kolejne dokumenty!

Już teraz więcej na ten temat możecie przeczytać w najnowszym numerze "Gazety Polskiej Codziennie"


Tu ZOBOWIĄZANIE:Piotr Woyciechowski

Żródło: Gazeta Polska Codziennie


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.