Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 84 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Oświata oraz naukawcy arrow Naiwna próba ratowania bibliotek. Rychło w czas
Tuesday 26 May 2020 18:39:12.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Naiwna próba ratowania bibliotek. Rychło w czas Drukuj Email
Wpisał: W. Kalinowski   
20.05.2013.

Naiwna próba ratowania bibliotek. Rychło w czas


W. Kalinowski 2013-05-20


Narodowe Centrum Kultury oferuje bibliotekom 58 pozycji książkowych w cenie 1 zł. Akcja promocyjna potrwa do 28 maja. (więcej w Serwisie Samorządowym PAP:
http://www.samorzad.pap.pl/depesza//dep/123905/Ksi%C4%85%C5%BCki-po-z%C5%82ot%C3%B3wce.-Propozycja-Narodowego-Centrum-Kultury
(...) Biblioteki, które są zainteresowane zakupem książek w promocji mogą składać zamówienia na adres: ksiazki@nck.pl

Poleciłem tę wiadomość na fejsbuku i polecam ją tutaj, ale mój komentarz jest gorzki.


RYCHŁO W CZAS.

Wg badań przeprowadzonych niedawno na zlecenie Biblioteki Narodowej już 61% dorosłych Polaków w ogóle nie czyta książek.

Nie dlatego, że nie mają ich w domach (większość ma), ani dlatego, że nie stać ich na kupno (większość stać, bo dystrybucję używanych książek po złotówce a nawet całkiem darmo prowadzą już od lat liczne osoby i instytucje prywatne).

Ci ludzie (61% narodu) NIE ODCZUWAJĄ JUŻ POTRZEBY CZYTANIA, NIE ROZUMIEJĄ TAKIEJ POTRZEBY.

Nie pójdą po książkę do biblioteki, choćby, jak za komuny, ta biblioteka była w każdej wsi, a w każdej bibliotece byłyby dostępne perły literatury odpowiadającej wszystkim możliwym zainteresowaniom czytelników. Nie poprą też starań bibliotekarzy i innych ludzi kultury o przywrócenie sieci bibliotek publicznych; nie poprą ani materialnie (na to rzeczywiście naszego skrajnie już spauperyzowanego Narodu nie stać), ani nawet werbalnie, bo CO ICH TO OBCHODZI?

Władze wolnej Polski (tak, ciągle jeszcze jest wolna, choć rządzący robią wiele, by się tej wolności pozbyć), wszystkie rządy od lewa do prawa, nie kiwnęły palcem, by rozwijać POTRZEBĘ CZYTANIA, a panujący już sześć lat barbarzyńcy wręcz tę potrzebę tłumią i zwalczają, likwidując biblioteki, odmawiając subwencji na tanie wznowienia polskiej i światowej klasyki literackiej i dyskryminując wszelkie społeczne inicjatywy promocji książki.


W. Kalinowski, Klub Myśli Pozytywnej

tel. +48 501 514 786

skype:     witold.kalinowski

http://www.kalinowski.waw.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.