Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 73 gości
S T A R T arrow Kościół arrow ISLAM braminizm... arrow Żydówka Gronkiewicz Waltz buduje meczet w Warszawie
Thursday 20 February 2020 14:25:08.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
Żydówka Gronkiewicz Waltz buduje meczet w Warszawie Drukuj Email
Wpisał: KSC   
24.05.2013.

Żydówka Gronkiewicz Waltz buduje meczet w Warszawie

 

KSC gazeta warszawska

 

 

HGW

 

 

Przy rondzie Zesłańców Syberyjskich w Warszawie z ziemi wyszła już budowa meczetu. Powstaje głównie dzięki pieniądzom saudyjskiego sponsora. – Będziemy się tam modlić i tłumaczyć Polakom, że islam jest religią umiarkowaną – zapowiadaj muzułmański inwestor.

W sąsiedztwie centrum handlowego Blue City rosną nowe mury. Powstaje tu trzykondygnacyjny budynek Ośrodka Kultury Muzułmańskiej. Gotowa jest już część podziemna i wylane ściany parteru. Budynek zaprojektowała pracownia KAPS Architekci. Ma być gotowy jesienią. Nad 12-metrową bryłą meczetu górować będzie 18-metrowa wieża – nowoczesna wersja minaretu.- Nie zamierzamy jednak nadawać z niego na okolicę głosu muezina wzywającego do modlitwy. Będzie słyszalny tylko w sali modlitw – zapewnia Samir Ismail, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP.Saudyjski sponsorLiga – jak czytamy na jej stronie internetowej – powstała w 2001 r. z inicjatywy polskich muzułmanów. Skupia jednak głównie przyjezdnych z krajów arabskich. Prowadzi działalność religijną i kulturalną w kilku miastach Polski. Uczestniczy w spotkaniach międzykulturowych z wyznawcami innych religii. Szczególną aktywność wykazuje we Wrocławiu. Inwestycję na Ochocie realizuje wspólnie z Muzułmańskim Stowarzyszeniem Kształtowania Kulturalnego.W budynku znajdą się sala modlitwy, biblioteka z salą multimedialną, galeria sztuki.- Zaplanowaliśmy także kawiarnię, restaurację i sklepik – mówi Ismail. Z pochodzenia jest Palestyńczykiem, do Polski przyjechał na studia medyczne w 1986 r. Mieszka w Warszawie, pracuje w szpitalu przy ul. Kopernika.

Pytany o koszt inwestycji Samir Ismail robi unik: – No, swoje kosztuje! – uśmiecha się. Dodaje, że w zbieranie pieniędzy zaangażował się cały korpus dyplomatyczny krajów islamskich na czele z jego dziekanem Nasserem Albreikiem,  ambasadorem Arabii Saudyjskiej. – Głównym sponsorem jest prywatny dobroczyńca z Królestwa Arabii Saudyjskiej – ujawnia przewodniczący Ligi.

Islamska Warszawa

Szacuje, że w całej Polsce żyje 35-40 tys. muzułmanów (oficjalne statystyki mówią o 15-25 tys.).

- Najliczniejszym skupiskiem jest Warszawa. Mieszka tu 11-13 tys. naszych współwyznawców. To Polacy, ale też Arabowie, Tatarzy, Turcy i osoby pochodzące z krajów azjatyckich. Czasowo również przyjezdni: studenci, uchodźcy, biznesmeni oraz członkowie korpusu dyplomatycznego – wymienia.

Jak zapowiada, budowany ośrodek będzie nie tylko miejscem modlitwy, ale też prezentacji islamu i jego kultury społeczeństwu polskiemu. Deklaruje, że Liga Muzułmańska chce przedstawiać właściwy obraz islamu jako religii umiarkowanej. – Pamiętając przy tym oczywiście o ramach wyznaczanych przez Koran i Sunnę. Ośrodek będzie służyć różnym środowiskom społeczeństwa muzułmańskiego, zaczynając od działalności oświatowo-kulturalnej, poprzez charytatywną, wystawową, organizowanie zajęć dla dzieci oraz kobiet, po kontakt z mediami. Ma budować mosty współpracy między światem arabsko-muzułmańskim a Polską – tłumaczy.

Drugi meczet w mieście

W Warszawie istnieje już jeden meczet. Jest skromny i od dawna za ciasny. Znajduje się w Wilanowie w zaadaptowanym niedużym domu przy ul. Wiertniczej. Należy do Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej, która prowadzi również Centrum Kultury Islamskiej.

- Z nowym meczetem nie mamy nic wspólnego. Buduje go zupełnie inna organizacja – zaznacza tutejszy imam Nezar Charif.

Gmina z Wiertniczej jest członkiem istniejącego od 1925 r. Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Przewodniczący związku – mufti Polski Tomasz Miśkiewicz – o inwestycji Ligi Muzułmańskiej wypowiada się z rezerwą: – Sami chcemy zbudować w Warszawie meczet i to również na Ochocie. Już przed wojną mieliśmy tu działkę pod tę inwestycję. Był gotowy projekt.

Zaprojektowany w latach 30. przez Stanisława Kolendo i Tadeusza Miazka meczet z czterema 20-metrowymi minaretami miał stanąć na tyłach gmachu Ministerstwa Środowiska przy Wawelskiej. Do inwestycji nie doszło, bo zabrakło funduszy. Teraz Muzułmański Związek Religijny walczy o odzyskanie zabranej po wojnie działki lub przyznanie zastępczej. – Miasto Warszawa i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmówiły nam zwrotu naszej własności, więc się odwołujemy. Mamy 5 tys. członków, ale to licząca około 180 osób Liga Muzułmańska dostała szybko zgodę na budowę meczetu – żali się Miśkiewicz.

Nowoczesny kształt wznoszonego budynku i jego lokalizację koło centrum handlowego ocenia jako niewłaściwe. – Obiekt sakralny wymaga powagi – podkreśla mufti Polski.

Tymczasem Samir Ismail przekonuje, że między nowym ośrodkiem a gminą przy Wiertniczej nie będzie konkurencji: – Ich oferty na pewno się uzupełnią.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.