Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 39 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow "Starsi bracia" ? 13 arrow Prof. Krzysztof Jasiewicz odwołany
Wednesday 08 July 2020 23:56:30.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

12.07.20 Warszawa  Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę 

Dotarła do mnie informacja, że niektórzy tradycyjni katolicy mają zamiar celowo unieważnić swoje karty do głosowania. Prosimy nie róbcie tego! Zwycięstwo Trzaskowskiego to zwycięstwo zła w jawnej postaci. To promocja LGBT, małżeństwa homoseksualne, a w dalszej perspektywie adopcja dzieci przez te pary. Czy tego chcecie?

 
W Y S Z U K I W A R K A
Prof. Krzysztof Jasiewicz odwołany Drukuj Email
Wpisał: wiesława   
31.05.2013.

Prof. Krzysztof Jasiewicz odwołany

 

 

...antysemitą jest nie ten, kto nie lubi Żydów, tylko ten, kogo nie lubią Żydzi.

wiesława

 30.05.2013 http://nanofiber.salon24.pl/510809,prof-krzysztof-jasiewicz-odwolany

 

Jak podała PAP, wczoraj dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN, prof. Eugeniusz Cezary Król poinformował, że z dniem 1 czerwca 2013 r. prof. Krzysztof Jasiewicz został odwołany z funkcji kierownika Zakładu Analiz Problemów Wschodnich w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Przyczyną odwołania był wywiad z prof. Jasiewiczem, który na początku kwietnia opublikował magazyn "Focus Historia Ekstra" w dodatku poświęconym 70. rocznicy Powstania w Warszawskim Getcie. W tym wywiadzie prof. Jasiewicz odniósł się bezpośrednio do fałszowania historii: 

Owe bzdury i dane z sufitu o Żydach zamordowanych głównie przez polskich chłopów to właśnie projekcja zmierzająca do ukrycia największej żydowskiej tajemnicy. Otóż skala niemieckiej zbrodni była możliwa nie dzięki temu, » co się działo na obrzeżach Zagłady «, lecz tylko dzięki aktywnemu udziałowi Żydów w procesie mordowania swojego narodu.

 

Już wcześniej, na początku kwietnia, prof. Cezary Król powiedział, jako badacz III Rzeszy był poruszony i zatroskany wypowiedziami Jasiewicza, które przypominały mu słowa Juliusza Streichera, wydawcy przedwojennego niemieckiego antysemickiego pisma "Der Stuermer". Głosił on w swoich publikacjach, że "Die Juden sind an allem schuld!", co oznaczało, że Żydzi są wszystkiemu winni.


Wypowiedzi Jasiewicza dla magazynu "Focus Historia" wzbudziły wiele protestów, m.in. Centrum Szymona Wiesenthala, a także ambasady Izraela w Polsce.W liście do prezesa PAN Centrum Szymona Wiesenthala domagało się zawieszenia historyka i "skazania go na intelektualne wygnanie".

Prezydium Polskiej Akademii Nauk wyraziło całkowitą dezaprobatę dla poglądów prof. Krzysztofa Jasiewicza, zawartych w wywiadzie dla magazynu "Focus Historia Ekstra". W komunikacie podpisanym przez prezesa PAN, prof. Michała Kleibera można było przeczytać:

 

Poglądy prof. Jasiewicza wywołały powszechne oburzenie, także naszego gremium. Oświadczamy zdecydowanie, że prezydium Polskiej Akademii Nauk wyraża wobec nich całkowitą dezaprobatę. Uważamy bowiem, że respektując zasadę wolności głoszenia własnych poglądów należy stanowczo sprzeciwiać się wypowiedziom w nieuprawniony sposób mieszającym fakty i osądy moralne, a przede wszystkim godzącym w zasady etyczne cywilizacji europejskiej, w myśl których żadne domniemanie 'przewiny' ofiar nie mogą stanowić wyjaśnienia, a tym bardziej uzasadnienia dla ludobójstwa.

Prezydium PAN z dezaprobatą odniosło się również do stanowiska redakcji miesięcznika "Focus". Zdaniem władz Akademii redakcja nie dopełniła przy okazji publikacji elementarnych obowiązków wynikających z reguł i dobrych obyczajów obowiązujących w prasie polskiej i światowej.  Prezydium PAN uznało fakt ukazania się tego wywiadu - z punktu widzenia rzetelności naukowej i postawy obywatelskiej - za fakt w najwyższym stopniu naganny.Wypowiedzi prof. Krzysztofa Jasiewicza dotyczące Żydów "bez wątpienia nawoływały do nienawiści" - uznało Stowarzyszenie "Towarzystwo Dziennikarskie", które w tej sprawie 5 kwietnia złożyło zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów. "Zawiadamiamy o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia w Warszawie przez Krzysztofa Jasiewicza i inne osoby przestępstw z art. 256 par. l i 257 Kodeksu karnego. Wnosimy o wszczęcie postępowania przygotowawczego w tej sprawie" - napisano w zawiadomieniu podpisanym przez prezesa Towarzystwa Dziennikarskiego Seweryna Blumsztajna a także Jana Ordyńskiego.
Stołeczna prokuratura wdrożyła postępowanie sprawdzające w sprawie wypowiedzi profesora. Zgodnie z zawiadomieniem śledczy badają sprawę pod kątem ewentualnego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych oraz publicznego znieważania grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej. Art. 256 i 257 Kodeksu karnego przewidują za to - odpowiednio - do 2 oraz do 3

lat więzienia.


========================
Pogląd na sprawę odwołania prof. Jasiewicza można wyrobić sobie zapoznając się z treścią wywiadu z prof. Jasiewiczem w miesięczniku „Focus Historia Extra”. Pełny tekst tego wywiadu można przeczytać na portalu "Kresowiacy"

http://www.kresowiacy.com/index.php/polska/581-zydzi-byli-sami-sobie-winni-pelny-tekst-wyiadu-z-prof-krzysztofem-jasiewiczem,

 

Warto także zapoznać się z treścią wywiadu z prof. Jasiewiczem, opublikowanego w ostatnim numerze tygodnika „Do Rzeczy”. W rozmowie z Piotrem Zychowiczem, prof. Jasiewicz odnosi się m.in. do tego, jak obecnie jest rozumiany antysemityzm.

Podczas nagonki na mnie, gdy próbowałem analizować stawiane mi zarzuty, okazało się, że wiele osób pod pojęciem "antysemityzm" rozumie wygłaszanie jakichkolwiek krytycznych uwag wobec Żydów. A także mówienie o faktach, które stawiają Żydów w niekomfortowym położeniu. Innymi słowy – antysemitą jest nie ten, kto nie lubi Żydów, tylko ten, kogo nie lubią Żydzi. (…)Wobec Polaków i Żydów stosuje się zupełnie inne standardy. (…) Okazuje się, że Żydzi są jakimś lepszym gatunkiem człowieka, któremu wolno więcej.

Jasiewicz podkreśla, że nigdy nie użył sformułowania, które stało się tytułem wywiadu - "Żydzi byli sami sobie winni". Jego zdaniem, jest ono "skandaliczne i obrzydliwe". - To wymysł redakcji, tytuł nadał magazyn "Focus Historia" .

Profesor Jasiewicz zapowiedział odwołanie się do sądu od decyzji dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN.

 

http://www.polskatimes.pl/artykul/878380,zydzi-byli-sami-sobie-winni-pan-potepia-prof-jasiewicza-i,id,t.html

 http://www.polskatimes.pl/artykul/799141,pokolenia-zydow-pracowaly-na-holokaust-zawiadomienie-ws,id,t.html

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prof-jasiewicz-za-antysemickie-wypowiedzi-nie-bedz,1,5528895,wiadomosc.html

 http://www.kresowiacy.com/index.php/polska/581-zydzi-byli-sami-sobie-winni-pelny-tekst-wyiadu-z-prof-krzysztofem-jasiewiczem

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.