Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 112 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Historia - odkłamywanie III arrow Rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego. 21 lat od nocnej zdrady
Saturday 15 August 2020 22:38:30.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego. 21 lat od nocnej zdrady Drukuj Email
Wpisał: niezalezna   
04.06.2013.

Rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego. 21 lat od nocnej zdrady

 

4.06.2013 niezalezna

 

[Umieszczam – z braku lepszej analizy. Może ktoś znajdzie i mi przyśle? MD]

 

Późnym wieczorem 4 czerwca 1992 r. od władzy odsunięty został rząd Jana Olszewskiego. Te wydarzenia nie bez powodu przeszły do historii pod nazwą „nocnej zmiany". – Powodem frontalnego ataku na mój rząd były pomysły, które chcieliśmy zrealizować – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie" premier Jan Olszewski. – Moja ocena „nocnej zmiany" nie zmieniła się w ciągu tych dwudziestu kilku lat – dodaje.
            
Bezpośrednią przyczyną upadku rządu Jana Olszewskiego było ujawnienie listy Antoniego Macierewicza – wykazu osób zajmujących wysokie stanowiska, figurujących w archiwach służb specjalnych PRL jako tajni współpracownicy. Zdaniem Jana Olszewskiego był to jedynie pretekst do odwołania rządu. – My dopiero przygotowywaliśmy ustawę dotyczącą ujawnienia pozostałych po Służbie Bezpieczeństwa dokumentów. To była jednak faza wstępna jej tworzenia – mówi „Codziennej" Jan Olszewski.

Premier jako przyczynę upadku rządu wskazuje narażenie się rozmaitym grupom interesów. – Kwestie biznesowe i prywatyzacyjne to było to, co konsolidowało naszych przeciwników. Sprawa robienia interesów na majątku narodowym wydawała się rozstrzygająca w wypadku naszego rządu – mówi nam Jan Olszewski.

Rząd Olszewskiego jako pierwszy opowiadał się za przystąpieniem Polski do NATO i za kursem zachodnim, powstrzymywał prywatyzację, zapowiadał przeprowadzenie lustracji, a także wyprowadził z naszego kraju garnizony rosyjskie. Nasze pomysły na politykę międzynarodową i nasza wizja Polski jako członka NATO została zrealizowana. Natomiast proces transformacji gospodarczej i przemian wewnętrznych – w tych obszarach nasza koncepcja przegrała – mówi nam Jan Olszewski.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.