Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 145 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Kultura II arrow u postępowców istnieją dwie (co najmniej!) PRAWDY
Tuesday 19 October 2021 13:42:06.35.
W Y S Z U K I W A R K A
u postępowców istnieją dwie (co najmniej!) PRAWDY Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
03.02.2009.

[u postępowców istnieją dwie (co najmniej!) PRAWDY. Oto przykład, również „braku cenzury” w Polsce. „Lefebryści” , to po prostu Bractwo św. Piusa X. MD]

Dwie wersje tego samego zdarzenia:
Wersja oficjalna:
Warszawa: spór szkoły z lefebrystami
Życie Warszawy: uczniowie z katolickiego zespołu szkół w Józefowie k/Warszawy wynieśli się z nowoczesnego budynku na starą plebanię. To rezultat konfliktu między dyrektorką zespołu a fundacją zarządzaną przez lefebrystów.
- Zdecydowałam się na tak radykalny krok, ponieważ nie mogłam pozwolić, by bractwo przejęło całkowitą kontrolę nad szkołą, powiedziała gazecie Wiesława Sanecka-Tombacher, dyrektorka zespołu szkół w Józefowie, w skład którego wchodzi gimnazjum i liceum.
Sprawa zaczęła się w 2004 roku, kiedy placówka działająca na plebanii kościoła zaczęła szukać sponsora na dokończenie budowy nowej szkoły. Skorzystano z pomocy Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, które w Radości prowadzi podstawówkę.
Niestety, po przejęciu szkoły przez lefebrystów zaczęły się problemy, opowiada dyrektorka. Jej niepokój wzbudził np. wykładowca religii. Opowiadał on podczas zajęć, że telewizja i prasa to dzieło szatana. Podobny pogląd na ten temat ma bractwo - wskazuje Tombacher. Dlatego po pół roku użytkowania nowej szkoły zdecydowała się przenieść dzieci do dawnej siedziby.          onet.pl


Wersja nieoficjalna:
PRAWDZIWA WERSJA ARTYKU?U
Warszawa: porwanie uczniów ze szkoły
Życie Warszawy: uczniowie z katolickiego zespołu szkół w Józefowie k/Warszawy musieli wynieść się z nowoczesnego budynku na starą plebanię. To rezultat konfliktu między dyrektorką zespołu a fundacją zarządzaną przez lefebrystów.
- Zdecydowałam się porwać dzieci ze szkoły i przywiązać je sznurami do starych ławek w plebanii, ponieważ nie mogłam pozwolić, by Bractwo mówiło na lekcjach religii, że w telewizji mogą być propagowane jakieś negatywne czy wręcz szatańskie wzorce, powiedziała gazecie Wiesława Sanecka-Tombacher, dyrektorka zespołu szkół w Józefowie, która zdecydowała się na tak kontrowersyjny krok jak odcięcie dzieci od nauki.
Sprawa zaczęła się w 2004 roku, kiedy placówka działająca na plebanii kościoła zaczęła szukać sponsora na dokończenie budowy nowej szkoły. Skorzystano z pomocy Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, które w Radości k/Warszawy prowadzi już podstawówkę, szczycąc się wieloma sukcesami.
Po przejęciu szkoły przez lefebrystów, szkoła zaczęła się znacznie rozrastać, kupiono nowe komputery, załączono projektory i zatrudniono nowych nauczycieli. Szczególnie wykładowca religii, okazał się niezwykle lubiany przez uczniów. Zamiast kazać dzieciom uczyć się wszystkich modlitw na pamięć, stara się z nimi rozmawiać o bieżących wydarzeniach a także poruszać różne tematy kwestii socjalnych, moralnych i etycznych. Bractwo od dawna prowadziło taki kurs nauki, by zainteresować uczniów, zamiast ich zniechęcić do religii tak jak robione jest to w wielu polskich szkołach - zauważa jeden z członków Bractwa Św. Piusa  X. Dyrektorka jednak, po pół roku użytkowania szkoły postanowiła zakazać uczniom korzystania ze świeżo wybudowanych sal lekcyjnych i nakazała uczyć się im w starej i opuszczonej plebanii. Sprawa została już zgłoszona na policję przez członków Bractwa i rodziców porwanych uczniów.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.