Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 150 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow zdrówko 13 arrow System działa sprawnie: 85-letni mężczyzna zmarł w kolejce do internisty po kilku godzinach oczekiwa
Tuesday 19 October 2021 14:39:47.35.
W Y S Z U K I W A R K A
System działa sprawnie: 85-letni mężczyzna zmarł w kolejce do internisty po kilku godzinach oczekiwa Drukuj Email
Wpisał: minister Arłukowicz   
28.06.2013.

System działa sprawnie: 85-letni mężczyzna zmarł w kolejce do internisty po kilku godzinach oczekiwania

 

 

Czy minister Arłukowicz znowu powie, że system działa sprawnie?

 

Edward M. po kilkugodzinnym oczekiwaniu w kolejce do lekarza zmarł na zawał serca. Na konsultację u internisty w warszawskiej przychodni przy ul. Elekcyjnej czekał od godz. 5.30. Tuż przed wizytą upadł na podłogę. Mimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować.

Pacjenci boją się, że telefonicznie nie uda im umówić na wizytę, dlatego czekają przed przychodnią jeszcze przed jej otwarciem. [Nie „boją się”. Lecz wiedzą, że nie da się! To z doświadczenia. MD]

Poprosiliśmy dyrekcję przychodni o złożenie wyjaśnień w tej sprawie. W ciągu kilku najbliższym dni powinniśmy otrzymać te wyjaśnienia.

Sprawdzamy, czy wcześniej były skargi na system kolejkowy i działalność przychodni, w której doszło do tragedii. Równocześnie czekamy na wyniki dochodzenia policyjnego. Kiedy otrzymamy wyjaśnienia dyrekcji i śledczych, będziemy mogli podjąć decyzję o ewentualnej kontroli - mówi "Faktowi" Agnieszka Gołębek z mazowieckiego oddziału NFZ.

Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty waha się od 16 do 2 miesięcy. Największą cierpliwość muszą wykazać pacjenci chcący zoperować zaćmę, gdyż na zabieg będą czekali nawet rok i cztery miesiące. Do 15 miesięcy muszą czekać osoby wymagające konsultacji u okulisty. Niewiele mniej, bo aż rok trwa oczekiwanie na wizytę u kardiologa czy ortodonty. Mniej więcej pół roku cierpliwości potrzeba, aby móc dokonać specjalistycznych konsultacji u neurologa, diabetologa czy generyka klinicznego.

Wobec takich okresów oczekiwania, niezmiernie optymistycznie zarysowuje się dwumiesięczne czekanie na wizytę u pulmonologa - jednak wobec potrzeby nagłej konsultacji te dwa miesiące mogą zważyć na dalszym zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.

 mc, mall / "Fakt"

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.