Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 132 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow zdrówko 13 arrow Szpital - już wkrótce bardzo niebezpieczne miejsce...
Tuesday 19 October 2021 13:22:18.35.
W Y S Z U K I W A R K A
Szpital - już wkrótce bardzo niebezpieczne miejsce... Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
29.06.2013.

Szpital - już wkrótce bardzo niebezpieczne miejsce...

 

 

występuje nagląca potrzeba umocnienia przemysłu farmaceutycznego w Europie’...

Bogna Białecka 2013-06-28 pch24

 

Aktualnie obowiązujące prawo chroni nas przed losem nieświadomych królików doświadczalnych testów medycznych. Już wkrótce prawdopodobnie się to zmieni.

 

W Brukseli zmierza właśnie ku końcowi proces zatwierdzenia dokumentu: "Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz uchylenia dyrektywy 2001/20/WE”.

 

Eksperymenty medyczne na ludziach - testowanie nowych leków i procedur medycznych - wymagają w tej chwili podpisania przez pacjenta zgody. Jest to dość trudne, gdyż spada zaufanie do koncernów farmaceutycznych i mniej osób jest chętnych na występowanie w roli doświadczalnego królika. Jeśli jednak poprawka wejdzie w życie, zgoda pacjenta nie będzie potrzebna. Wystarczy, że szpital do którego trafi dana osoba będzie akurat objęty programem testowania nowych leków.

 Oczywiście jest to objęte pewnymi obwarowaniami - pacjent musi być w momencie przyjmowania do szpitala nieprzytomny, a jego krewni (przedstawiciele ustawowi) w tym momencie nieobecni. Według rozporządzenia, ważne jest też, by "uczestnik nie wyraził wcześniej zastrzeżeń znanych badaczowi". Na końcu paragrafu znajduje się też zastrzeżenie, że można to zrobić o ile "badanie kliniczne wiąże się z minimalnym ryzykiem i obciążeniem dla uczestnika." Natomiast - nawet podchodząc do tego wyłącznie czysto zdroworozsądkowo - co możemy powiedzieć o rzeczywistym ryzyku, jeśli chodzi o nieprzetestowany, eksperymentalny lek?

 Kwestia przyjęcia poprawki to sprawa kilku tygodni. Nadal toczą się negocjacje. Na czele opozycji znajdują się politycy niemieccy. "Wpisanie expresowej ‘zgody’ pacjenta niweczy dobre zasady praktyki klinicznej" - ostrzega np. europarlamentarzysta Peter Liese.

"Der Spiegel" donosi:

„Nacisk na wprowadzenie tej regulacji ma głównie motywy ekonomiczne. Prezentując ubiegłej jesieni plan zmiany rozporządzenia, John Dalli, europejski komisarz ds. Polityki Zdrowotnej i Konsumenckiej stwierdził, iż ‘występuje nagląca potrzeba umocnienia przemysłu farmaceutycznego w Europie’. Zauważył też, że w latach 2005-2007 liczba podań o udział w próbach klinicznych spadła o 25 proc., podczas gdy koszty wciąż wzrastają.”

Źródło: "Der Spiegel"

Bogna Białecka

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.