Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 10 gości
S T A R T
Monday 25 March 2019 04:33:54.27.
N O W O Ś C I
W Y S Z U K I W A R K A
 
POLECANE
Szkoła podstawowa , naprawdę katolicka w Warszawie. Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
26.03.2008.

Od paru lat mamy w Warszawie szkołę podstawową, katolicką . Jest przy kościele  Bractwa św. Piusa X w Radości, ul Garncarska 34. Zapewnia wychowanie tradycyjne, katolickie. Dla rodzin obawiających się dla swych dzieci wpływu spontanu, czy róbta -co-chceta. Więcej zobacz pod link'i. Oraz tel. (022) 615 96 11.    Obserwuję dzieci przed  wejściem do tej szkoły - i po roku. Ziemia i niebo. 

 Z wyjaśnienia wstępnego Pani Dyrektorki (urywki):

Drodzy Rodzice!  Dzieci Wasze są przede wszystkim dziećmi Boga, oczekującymi życia wiecznego. Ich przeznaczenie wykracza daleko poza ducha tego świata. Powołaniem ich jest świętość

Powinnością rodziców jest zatroszczyć się o zapewnienie dzieciom nauczania i wychowania według zasad Kościoła. My dążymy do tego, aby działalność naszej Szkoły była podporządkowana woli Bożej. Nasza nauka nie jest naszą, jest to nauka najlepszego Nauczyciela, Jezusa Chrystusa. Najbliższym celem edukacji jest rozwój życia intelektualnego, jej ostatecznym celem jest stworzenie warunków do rozwoju życia nadprzyrodzonego uczniów. Rezultatem, jaki chcemy osiągnąć jest uformowanie człowieka o możliwie najszlachetniejszym charakterze, wyznającego niezmienne wartości we właściwej hierarchii, kierującego się w życiu mocnymi zasadami, wykorzystującemu swoje uzdolnienia do rozwoju intelektualnego i duchowego....

...Nie polegamy na własnych siłach, ale przede wszystkim na łasce Bożej, przez wstawiennictwo Niepokalanej. Naszym patronem jest Święta Rodzina. Wspólną modlitwą do Niej rozpoczynamy każdy dzień w Szkole.

[Adm. Jeszcze gdzieś na stronie Szkoły znalazłem , też urywki: ]

 • Szkoła posiada uprawnienia szkoły publicznej.
 • Zatrudnia wykwalifikowana kadrę pedagogiczną.
 • Dysponuje własnym, nowym, bezpiecznym budynkiem z ładnymi, kolorowymi salami lekcyjnymi.
 • Usytuowana jest na zalesionej, ogrodzonej działce w bezpiecznej odległości od ruchu ulicznego.
 • Posiada dobre połączenie komunikacyjne (pociągi, autobusy).
 • Zapewnia wszechstronny rozwój intelektualny i fizyczny pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.
 • Przedmiotami wiodącymi są: język polski, historia i matematyka. Wielką rolę przywiązujemy do nauczania języków obcych, jak również do czytelnictwa.
 • Dużą uwagę przywiązujemy do wychowania patriotycznego, przekazywania i pielęgnowania tradycji.
 • Szkoła pracuje według klasycznych, sprawdzonych wzorców i zasad pedagogicznych, wykorzystując nowoczesne metody i środki dydaktyczne.
 • Zapewnia małą liczebność klas, a w związku z tym indywidualizację pracy z uczniem i efektywność nauczania.
 • Panuje w niej rodzinna atmosfera.
 • Organizowany jest wypoczynek letni w ramach obozów dla dziewcząt i chłopców.
 • Przewidywane są kontakty z rówieśnikami z Niemiec, Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, w ramach nauki i pogłębiania znajomości języków obcych.

Wiele serca wkładamy w wychowanie religijne, które realizujemy w codziennej pracy. Jego przejawy to:

 • uczestnictwo w cotygodniowej czwartkowej Mszy św.,
 • uczestnictwo w nabożeństwach np. Droga Krzyżowa, Roraty,
 • codzienna modlitwa przed lekcjami i po lekcjach,
 • modlitwa przed i po posiłku,
 • lektura duchowa, głośne czytanie np. przy posiłku,
 • rekolekcje adwentowe i wielkopostne,
 • kształtowanie życia szkoły zgodnie z kalendarzem liturgicznym,
 • współpraca z księdzem, ze spowiednikiem, pomoc w rachunku sumienia, częsta spowiedź,
 • pozdrawianie po katolicku,
 • odwoływanie się do aktów strzelistych,
 • noszenie poświęconego medalika, szkaplerza,
 • ukazywanie wzorców osobowych świętych i błogosławionych,
 • udział w spotkaniach formacyjnych np. ministrantura,
 • uczestnictwo w pielgrzymkach.
Zmieniony ( 27.03.2008. )
 
Rekolekcje tynieckie Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
18.03.2008.


[z zasady nie kopiowałem Pana Michalkiewicza uważając, że każdy wchodzący na mą stronę czyta Go u źródła. Ale.. 1) ci, co wchodzą do mnie w sprawach "rozmiaru biustów”, lub by dowiedzieć się, jak nie dać się fiskusowi (to ~70% ludzi), nie znają Go od ZAWSZE, więc są nowymi czytelnikami, 2) ten tekst jest tak śliczny, że i tak bym się nie oparł... MD]

Felieton  ·  tygodnik „Nasza Polska”  ·  2008-03-18  |  www.michalkiewicz.pl

            Hiszpański bucik, osioł dardanelski, karczmy babińskie, sycylijskie nieszpory, austriackie gadanie – można by mnożyć podobne przysłowiowe zwroty, do których wkrótce pewnie dołączą rekolekcje tynieckie. Co najmniej 70 posłów, senatorów i euro-deputowanych z Platformy Obywatelskiej wzięło udział w „dniach skupienia” w benedyktyńskim klasztorze w Tyńcu , zorganizowanych przez posła Ireneusza Rasia, którego brat pełni funkcję sekretarza Jego Eminencji Stanisława kardynała Dziwisza. Pewnie dlatego tym razem nikt nawet się nie zająknął przeciwko „wykorzystywaniu Kościoła do celów politycznych”, ani się nie kajał, jak bywało przy innych okazjach. Jak to mówił Hermann Goering? „O tym, kto jest Żydem - ja decyduję”? Otóż to. Nie chodzi o to, by w Kościele nie uprawiać polityki, tylko o to, żeby to była polityka słuszna, tzn. - zatwierdzona przez sanhedryn, albo przynajmniej – przez Wielki Wschód.

            Ponieważ rekolekcje tynieckie wypadły zaraz po podjęciu przez Sejm uchwały blokującej referendum w sprawie Anschlussu Polski do Eurosojuza, a przed pierwszym czytaniem rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, a więc likwidacji niepodległości Polski, pobożni politycy PO najwyraźniej postanowili poprzedzić planowaną zdradę narodu i państwa kąpielą w święconej wodzie. Jawnogrzesznictwo in odore sanctitatis ma w Polsce, a zwłaszcza w Krakowie solidną tradycję, którą jeszcze w latach 70-tych jeden z moich przyjaciół nazwał „stommizmem”. Młodzi ludzie pewnie tego nie pamiętają, ale chodziło mu o katolickiego posła Stanisława Stommę, który potrafił i kolaborować z komunistami i przez cały czas zachować opinię świętości. Takie rzeczy wymagają wprawdzie rozmaitych kompromisów, ale za to dostarczają konkretnych korzyści, które mogą przecież uchodzić za oznakę aprobaty, a nawet błogosławieństwa Niebios, bo azaliż tylko dla grzeszników Pan Bóg stworzył rzeczy smaczne?

            Dlatego też i uczestnicy rekolekcji tynieckich nie przesadzali z ascezą, tylko, jak przystało nas elitę narodu, pokazali, że można pościć suto i smacznie. „Bo popatrzcie i zważcie u siebie...” W piątek, jako, że to mimo wszystko jour maigre, podano ryby: karmazyna w winnym sosie i łososia z grilla, a do tego białe wino austriackie. W sobotę za to już pofolgowano sybarytyzmowi: zupa borowikowa z boczkiem, filet z kaczki w sosie kurkowym, rolada z polędwicy, jeszcze jakieś filety, no i sernik. Podobnie Karol ks. Radziwiłł „Panie Kochanku”, kiedy zaprosił posłów prowincji litewskiej na rodzaj rekolekcji, najpierw kazał służbie odbić beczki z ostrygami, wysypać na tace toruńskie pierniki i otworzyć gąsiory z gdańską wódką, a potem powiedział: „mości panowie, zanim zaczniemy radzić o dobru Rzeczypospolitej, posilmy się nieco.” Jak pamiętamy, tamte obrady zakończyły się rozbiorami. Czy rekolekcje tynieckie zakończą się Anschlussem? Wszystko to być może, ale i wtedy każdy będzie musiał przyznać, że jeśli nawet posłowie PO zdradzili Polskę, to zdradzili po Bożemu.

            Na przykład eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski twierdzi, że po rekolekcjach tynieckich „nabrał dystansu” do polityki. „Spojrzałem na nią z perspektywy tysiącletniego opactwa. To da mi zdolność do lepszego odróżniania rzeczy ważnych od nieważnych” – powiedział. Pan Jacek Saryusz-Wolski jest znany na całym świecie ze swojej skromności, co zresztą jest całkowicie uzasadnione, ale tym razem chyba przesadził, mówiąc, że dopiero rekolekcje tynieckie „dadzą mu zdolność” odróżniania rzeczy ważnych od nieważnych. Przecież wiadomo, że miał ją od samego początku i to właśnie ona pomagała mu wspinać się po szczeblach kariery. Czy po tysiącu lat ktokolwiek będzie jeszcze pamiętał o roli deputowanego Jacka Saryusza-Wolskiego w przeprowadzeniu Anschlussu Polski do Eurosojuza? Prawdopodobnie już nikt. Zatem – jest bezpiecznie, więc można z całym spokojem przygotować się do spraw ważnych, tzn. - do przetrawienia – chciałem napisać: honorarium, ale myślę, że właściwszym słowem będzie „wynagrodzenie”, zwane w czasach staropolskich „jurgieltem”.

            Podobnie, ale jednak trochę inaczej przeżywała rekolekcje tynieckie pani posłanka Elżbieta Radziszewska, której premier Tusk obiecał, że po powrocie z Ameryki zrobi ją pełnomocnikiem do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn. Z nauk rekolekcyjnych wyciągnęła wniosek, by pracować „z zaangażowaniem” i „kochać ludzi”. Biorąc pod uwagę cele, jakim służy urząd pełnomocnika, po tej deklaracji można być pełnym najgorszych przeczuć. Osobiście wolałbym, żeby na tym stanowisku pani Elżbieta raczej markowała pracę, bo co się tyczy „kochania ludzi” – no cóż; większość i tak co noc kogoś kocha, dobrze, jeśli za każdym razem nie kogoś innego. Najbardziej konkretne wnioski wyciągnął z tynieckich rekolekcji poseł Tadeusz Arkit – żeby dawać drugiemu człowiekowi „uśmiech i radość”. No proszę; zamiast „cudu gospodarczego” - „uśmiech i radość”... Ano cóż; dobra psu i mucha. Uśmiech świadczy o radości, zatem radość można mierzyć szerokością uśmiechu. Jeśli ktoś, dajmy na to, uśmiecha się półgębkiem, to wprawdzie niby się uśmiecha, ale nie wiadomo, czy naprawdę, czy fałszywie, jak, np. pan Leszek Balcerowicz. Chodzi zatem o to, żeby ludzie nie tyle się uśmiechali, co śmiali i to na całego. Jak to osiągnąć w sytuacji kryzysu finansów publicznych? Sprawa jest prosta; najprędzej przy pomocy łaskotek. Zatem – wesołych Świąt!
Stanisław Michalkiewicz   www.michalkiewicz.pl

Zmieniony ( 18.03.2008. )
 
Chesterton o "tolerancji" i "braterstwie" Drukuj Email
Wpisał: Chesterton   
18.03.2008.

[Chesterton w roku (ok.) 1926-tym pisze proroczo, m.inn. o naszych czasach: „Wiekuisty człowiek, Fronda, 2004, str. 278]

Chesterton o "tolerancji" i "braterstwie"

Teozofiści budują panteon, ale jest to panteon wyłącznie dla panteistów. Zwołują Parlament Religii jako spot­kanie wszystkich ludów, ale jest to wyłącznie spotkanie wszyst­kich zarozumialców. Dokładnie taki panteon został zbudowany dwa tysiące lat temu nad brzegami Morza Śródziemnego i chrześcijanie zostali zaproszeni do ustawienia w nim podobiz­ny Jezusa obok posągów Jupitera, Mitry, Ozyrysa, Attisa czy też Amona. To właśnie odmowa chrześcijan stała się punktem zwrotnym historii. Gdyby chrześcijanie wyrazili zgodę, nie­wątpliwie zeszliby razem z całym światem, jak mówi grotesko­wa, ale precyzyjna metafora, na psy. Zmieniliby się w gromadę nie różniących się niczym kundli, tarzających się w błocie kos­mopolitycznego zepsucia, które pozbawiło już indywidualno­ści wszystkie pozostałe mity i tajemnice. Nie rozumie natury Kościoła ani alarmującego tonu jego starożytnej doktryny ten, kto nie zdaje sobie sprawy, że w pewnym momencie cały świat o mało nie umarł na chorobę zwaną tolerancją i braterstwem wszystkich religii.

Zmieniony ( 27.03.2008. )
 
Skutki ... Traktatu z Lizbony Drukuj Email
Wpisał: Urszula Krupa, Witold Tomczak   
08.03.2008.

Niektóre skutki wprowadzenia w życie Traktatu z Lizbony

1. Unia Europejska otrzymuje osobowość prawną, przekształca się w europejskie superpaństwo. Państwa członkowskie przekazują na rzecz Unii Europejskiej atrybuty państwowości. W licznych sprawach wyłączne prawo decyzji otrzymuje Unia.
2. Potwierdzona zostaje nadrzędność prawa unijnego nad prawem krajowym, w tym nad narodowymi konstytucjami.
3. Utrata waluty narodowej i własnej polityki finansowej.
4. Utrata prawa weta wobec niekorzystnych dla Polski unijnych decyzji.
5. Budowanie nowego porządku społecznego opartego na negacji Prawa Bożego i Prawa Naturalnego. Promocja patologii uderzających w rodzinę.
6. Zaostrzenie nadzoru i systemu kar wobec ustaw i decyzji krajowych niezgodnych z unijnymi celami. Już dziś tego doświadczamy - sprawa Rospudy, kwoty produkcyjne w rolnictwie i kwoty połowowe dla rybaków, wygaszanie produkcji polskich stoczni, hut, cukrowni itd.
7. Wzrost znaczenia instytucji unijnych - Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Przewodniczącego Rady Unii Europejskiej, Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
8. Degradacja polskiego Parlamentu, Rządu i centralnych instytucji państwa polskiego.
9. Traktat z Lizbony praktycznie nie różni się w założeniach i zapisach od Eurokonstytucji odrzuconej wcześniej przez społeczeństwa Francji i Holandii. Przyznają to sami autorzy i promotorzy obu dokumentów.
10. Po wejściu w życie Traktatu z Lizbony pozycja i głos Polski w Europie ulegną znacznemu osłabieniu. Potwierdzają to nawet tzw. euroentuzjaści.
Nasza obecność w Unii Europejskiej nie musi oznaczać zgody na zniewolenie Narodu Polskiego i degradację Państwa Polskiego.
Aby współpracować z innymi narodami Europy, nie jest konieczny Traktat Lizboński ani inny substytut Eurokonstytucji, który prowadzi do likwidacji państw narodowych i dominacji jednych narodów nad drugimi.
Odebranie narodom Europy prawa do wyrażenia opinii o Traktacie w referendum świadczy o odrzuceniu demokracji przez przywódców Unii i o zamiarze budowy państwa totalitarnego.
My, Polacy, szczególnie znamy wartość wolności.
Dlatego domagamy się referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu z Lizbony, który odbiera Polsce suwerenność, wywalczoną za cenę krwi naszych przodków.
W imieniu Komitetu na rzecz Referendum w sprawie Ratyfikacji Traktatu z Lizbony

Posłowie Rzeczypospolitej Polskiej do Parlamentu Europejskiego

(-) Urszula Krupa (-) Witold Tomczak
Bruksela, 5.03.2008 r.

 
Encykliki trudniej dostępne Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
05.03.2008.

Ponieważ Księgarnia Ks. Metropolity Warszawskiego nie może znaleźć ważnych dla naszego życia ENCYKLIK, postanowiłem je Państwu zdobyć. Wydało je wydawnictwo Te Deum, można zamówić u mnie. Ceny  podane, plus ok. 1.35 zł za znaczek na list. Radzę zamówić kilka, bym nie musiał z każdym zamówieniem biegać do skrzynki - i będzie taniej porto..

[Por. artykuły, np. Kardynał Glemp, i Jego księgarnia - promocja Talmudu]
Te encykliki, które mi są bliskie, a sądzę, że też bardzo ważne, dałem bold’em.

zwróćmy uwagę:  O bezbożnym komunizmie oraz Mit brennender Sorge (O położeniu Kościoła w III Rzeszy) wydane zostały w odległości jednego TYGODNIA !

Grzegorz XVI P.P. Mirari vos (O liberalizmie) 3.90 zł

Leon XII P.P. Quo graviora (O wolnomularstwie) 4.40 zł

Leon XIII P.P. Satis cognitum (O jedności Kościoła) 4.90 zł

Leon XIII P.P. Rerum novarum (O kwestii socjalnej) 4.90 zł

Leon XIII P.P. Immortale Dei (O państwie chrześcijańskim) 4.40 zł

Leon XIII P.P. Diuturnum illud (O władzy politycznej) 3.90 zł

Leon XIII P.P. Libertas (O wolności człowieka) 4.40 zł

Leon XIII P.P. Arcanum Divinae sapientiae (O sakramencie małżeństwa) 4.40 zł

Leon XIII P.P. Dall' Alto (O wojnie wydanej Kościołowi) 3.90 zł

Leon XIII P.P. Humanum genus (O masonerii) 4.40 zł

Leon XIII P.P. Testem benevolentiae (O tzw. amerykanizmie) 3.90 zł

Leon XIII P.P. Sapientiae christianae (O obowiązkach chrześcijan jako obywateli) 4.40 zł

Leon XIII P.P. Providentissimus Deus (O studiach Pisma świętego) 4.40 zł

Leon XIII P.P. Graves de communi (O demokracji chrześcijańskiej) 3.90 zł

Leon XIII P.P. Annum sacrum (O poświęceniu Najświętszemu Sercu Jezusowemu) 3.90 zł

Leon XIII P.P. Aeterni Patris 4.40 zł

Leon XIII P.P. Divinum illud 3.90 zł

Leon XIII P.P. Mirae caritatis 3.90 zł

Leon XIII P.P. Tametsi futura 3.90 zł

Leon XIII P.P. Octobri mensae (O Matce Boskiej Różańcowej) 3.90 zł

Pius IX P.P. Quanta cura & Syllabus errorum (O błędach modernizmu) 4.40 zł

Pius IX P.P. Qui pluribus (O racjonalizmie) 3.90 zł

Pius IX P.P. Ineffabilis Deus (O niepokalanym poczęciu Najśw. Maryi Panny) 4.40 zł

św. Pius X P.P. Pascendi Dominici gregis (O zasadach modernistów) 5.90 zł

św. Pius X P.P. O muzyce i śpiewie kościelnym [motu proprio] 3.90 zł

św. Pius X P.P. Haerent animo (O świętości kapłańskiej) [ekshortacja] 4.40 zł

św. Pius X P.P. Editae saepe (O św. Karolu Boromeuszu) 4.40 zł

św. Pius X P.P. Notre Charge apostolique (O błędach Sillonu) [list] 4.40 zł

św. Pius X P.P. E supremi apostolatus (O odnowieniu wszystkiego w Chrystusie) 3.90 zł

św. Pius X P.P. Iucunda sane (O świętym Grzegorzu Wielkim) 4.40 zł

Pius XI P.P. Casti connubii (O małżeństwie chrześcijańskim) 5.40 zł

Pius XI P.P. Miserentissimus Redemptor (O obowiązku wynagradzania Najświętszemu Sercu Jezusowemu) 3.40 zł

Pius XI P.P. Divini illius magistri (O chrześcijańskim wychowaniu młodzieży) 4.90 zł

Pius XI P.P. Mortalium animos (O popieraniu prawdziwej jedności religii) 3.90 zł

Pius XI P.P. Ad catholici sacerdotii (O kapłaństwie katolickim) 5.40 zł

Pius XI P.P. Quas primas (O królewskiej godności Chrystusa) 4.40 zł

Pius XI P.P. Vigilanti cura (O filmie) 3.90 zł

Pius XI P.P. Quadragesimo anno (O chrześcijańskim ustroju społecznym) 5.90 zł

Pius XI P.P. Lux veritatis (O macierzyństwie Bogurodzicy) 4.40 zł

Pius XI P.P. Divini Redemptoris (O bezbożnym komunizmie) 4.90 zł

Pius XI P.P. Quod apostolici muneris (O sekcie komunistów, socjalistów i nihilistów) 3.90 zł

Pius XI P.P. Orientales omnes Ecclesias (O Kościele unickim) 4.40 zł

Pius XI P.P. O znaczeniu rekolekcji zamkniętych 4.40 zł

Pius XII P.P. Mystici Corporis (O Kościele, Mistycznym Ciele Chrystusa) 5.40 zł

Pius XII P.P. Summi pontificatus (O konieczności nawrócenia) 4.90 zł

Pius XII P.P. Humani generis (O błędach przeciwnych Wierze katolickiej) 4.40 zł

Pius XII P.P. Divino afflante Spiritu (O właściwym rozwoju studiów biblijnych) 4.40 zł

Pius XII P.P. Genetyka – Dziedziczność – Ewolucja [przemówienie] 3.90 zł

Pius XII P.P. Miranda prorsus (O kinematografii, radiu i telewizji) 4.90 zł

Pius XII P.P. Ad Caeli Reginam (O królewskiej godności N.M.Panny) 3.90 zł

Pius XII P.P. Fulgens corona (Na rozpoczęcie Roku Maryjnego) 3.90 zł

Pius XII P.P. Mit brennender Sorge (O położeniu Kościoła w III Rzeszy) 4.40 zł

Pius XII P.P. Invicti athletae Christi (O świętym Andrzeju Boboli) 3.90 zł

Pius XII P.P. Ci resce (Wspólnota międzynarodowa a tolerancja religijna) 3.90 zł

Pius XII P.P. Doctor melifluus (O św. Bernardzie z Clairvaux) 3.90 zł

Zmieniony ( 06.03.2008. )
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 351 - 400 z 523
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.