Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 14 gości
S T A R T
Thursday 25 April 2019 03:57:57.27.
N O W O Ś C I
W Y S Z U K I W A R K A
 
POLECANE
do premiera o energetyce i energiach odnawialnych Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
19.03.2007.

Prof. zw. dr hab. Mirosław Dakowski
Grupa Poszanowanie Energii
Warszawa, 12 listopada 2005

Premier Kazimierz Marcinkiewicz

Szanowny Panie Premierze,

A.
Jestem jednym z rzeszy ludzi, którzy w minionym 15-leciu musieli działać dla Polski raczej "obok" nurtu władzy. I odnieśli tam - skromne - ale sukcesy.

Od 1989 r. byłem wśród osób tworzących dwa nurty gospodarcze:

Energetykę Rozproszoną oraz
Energetykę Użytkownika.

Zmieniony ( 26.03.2007. )
Czytaj całość…
 
Cele, metody i skutki poprawnej polityki energetycznej Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
19.03.2007.

Mirosław Dakowski
Grupa "Poszanowanie Energii"
grudzień 1997

Pro memoria
Cele, metody i skutki
poprawnej polityki energetycznej

1. Generalia

1.1. Celem polityki energetycznej jest (powinno być!) zaspokojenie potrzeb użytkowników. Energetyka musi więc mieć statut "użyteczności publicznej". Musi być użyteczna dla konsumenta i dla Polski.
1.2. Termin "energetyka" obejmuje wszystkie nośniki, szczególnie węgiel, gaz, ciepło, elektryczność, energie odnawialne. Nadrzędną jest jednak energetyka użytkownika.
1.3. Zmniejszenie energochłonności jest warunkim koniecznym, choć nie dostatecznym konkurencyjności polskich towarów, a więc rozwoju gospodarki i zwiększenia dobrobytu ludzi.
4. Dywersyfikacja kierunków importu [gaz! - LNG*)] oraz rodzajów nośników jest warunkiem koniecznym niezawisłości Polski.
5. Mechanizmy umożliwiające osiągnięcie tych celów w skali Polski są znane, sprawdzone w działaniu w Europie i w świecie.

Zmieniony ( 26.03.2007. )
Czytaj całość…
 
Memoriał dla rządu Białorusi (bo "nasi" nie są zainteresowani...) Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
18.03.2007.

Prof. Mirosław Dakowski
Grupa Poszanowanie Energii
Warszawa, 22 kwietnia 2004

Memoriał

Zmniejszenie energochłonności i użycie energii odnawialnych
to zwiększenie dobrobytu ludzi oraz niezawisłości politycznej państwa.

Kraje powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego i byłe KDL mają ogromną energochłonność gospodarki w porównaniu tak z bogatymi, jak i biednymi krajami o gospodarce zbliżonej do rynkowej. Dla przykładu Polska ma energochłonność jedenaście razy większą (tj. gorszą!) od średniej energochłonności trzech krajów przodujących pod tym względem ( Japonia, Austria i Szwajcaria). Jednostką energochłonności jest 1 kWh na 1 USD dochodu narodowago brutto (PKB). Przy braku spójnej polityki państwa w tej dziedzinie ta - za duża - energochłonność się nie zmienia, lub zmienia bardzo wolno. W skali dzięsięcioleci sytuacja ulega stagnacji.

Zmieniony ( 29.01.2008. )
Czytaj całość…
 
Szkoła solidarności - Rzepak - zastosowania energetyczne Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
19.03.2007.

Mirosław Dakowski

Szkoła solidarności

Rzepak - zastosowania energetyczne

Ceny oleju opałowego i benzyn w Polsce ciągle - i to coraz szybciej - rosną. W 1999r. cena oleju wzrosła o 21%, a jedynie do maja obecnego roku - o dalsze przeszło 33%. Oczywiście wpływa to na inne ceny (transportu, usług i tp. - spirala inflacji). Przyczyną są głównie trzy czynniki: wzrost cen ropy na rynkach międzynarodowych, dewaluowanie złotego oraz ogromne i rosnące podatki (VAT i akcyza) narzucane przez państwo. Podatki to około 70 % cen paliw!
Z drugiej strony widzimy kłopoty producentów rzepaku ze stabilnym zbytem ziarna po godziwej cenie. Zakłady tłuszczowe wykorzystują swą monopolistyczną pozycję i, jak pisze red. M.Garbacz, "solidarnie" dyktują rolnikom niskie ceny. Jak rolnicy mogą z tego wybrnąć? Ano, naprawdę solidarnie wypiąć się ... bokiem na "zakłady" i produkować dla siebie, dla rolników. Tu wielka rola Zrzeszenia Producentów Rzepaku.

[dodane w marcu 2008: obłędne podniesienie cen olejów, na skutek ingerencji UE czyni wyliczenia opłacalności nieaktualnymi.  Liczyć od nowa!  MD]

[A w grudniu 2008]: Spekulacyjne wahania cen ropy (baryłka od $ 12 -22-.. do 147, potem w dół do $34wskazują na złą wolę "decydentów' światowych. "Kolebanie łódką" ekonomii światowej, by ją wywrócić. Dalsze argumenty zachowują swą wartość tylko przy ciągłym liczeniu CEN I KOSZTÓW. ]
Zmieniony ( 02.01.2009. )
Czytaj całość…
 
Jak się wypiąć.... Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
19.03.2007.

Mirosław Dakowski

Sieć wzajemnej pomocy

Jak się wypiąć....

A także: Jak wyjść z narzuconego, patologicznego bezrobocia na wsi?

W numerze MOTO z marca 2004 pojawił się wywiad ze mną na temat roślinnych paliw do silników diesla p.t. "W interesie mafii". Ze zdziwieniem zobaczyłem, że zdarzają się pisma publikujące prawdę. Bez retuszu. Kto z czytelników zachował ten numer MOTO, radzę ten tekst przeczytać przed dalszą lekturą. A kto nie ma, jego strata. Dalszy tekst będzie, mam nadzieję, i tak zrozumiały (może poza tytułem).

[dodane w marcu 2008: obłędne podniesienie cen olejów, na skutek ingerencji UE czyni wyliczenia opłacalności nieaktualnymi. MD] 

Zmieniony ( 25.10.2009. )
Czytaj całość…
 
Zobacz też…
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 451 - 500 z 526
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.