Ostatnie słowa o. Pawła Adelgejma, zamordowanego 5 sierpnia 2013 r.
Wpisał: BIBUŁA   
08.08.2013.

Ostatnie słowa o. Pawła Adelgejma, zamordowanego 5 sierpnia 2013 r.

 

 

 

2013-08-7 http://www.bibula.com/?p=69744

 

Wiktor Jakowlew, przyjaciel rodziny zamordowanego w Pskowie ojca Pawła Adelgejma, a w latach 1989-2010 starosta rady parafialnej cerkwi pod wezwaniem Żon Mironośnic w Pskowie, w której służył zamordowany o. Paweł, 6 sierpnia podał do publicznej wiadomości ostatnie słowa o. Pawła Adelgejma o obecnej sytuacji w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Moskiewskiego Kaganatu, jak podaje agencja “Росбалт”.

 

o-pawel-adelgajmJakowlew stwierdził w wywiadzie dla Pskowskiej Agencji Informacyjnej (PAI – ros. ПАИ), że kilka dni temu, kiedy wybierał się do Londynu, poprosił o. Pawła, aby napisał list z pozdrowieniem do ich wspólnego przyjaciela – diakonissy wspólnoty anglikańskiej w Oldbury, Janet Ridgway, z którą miał się spotkać. Jakowlew cytuje fragmenty wypowiedzi z listu kapłana.

„Nadal sprawuję nabożeństwa, głoszę kazania, ale już jako zmiennik, gdzieś w tle. Niestety, cała sprawa polega na tym, że cerkiewne życie w Rosji gaśnie. I niezależnie od tego, ile by nie mówiono w patriarchacie na temat złotych kopuł, niestety, złote kopuły wyrażają jedynie siłę cerkiewnej władzy i wzrost cerkiewnego budżetu kosztem dochodów państwa, nic ponadto.

 

Natomiast życie duchowe jest rozwalane i niszczone, przy czym jest ono CELOWO NISZCZONE PRZEZ SAM MOSKIEWSKI PATRIARCHAT. Niszczy on wszystko, co tylko można w cerkwi zniszczyć. Buduje swój materialny dobrobyt, ale niszczy życie duchowe” – jak napisał kapłan w swoim liście.

Zdaniem o. Pawła Adelgejma: „przyjaźń Cerkwi i państwa to katastrofa, to cerkiewna katastrofa”.

Cerkiew zajęła miejsce byłego Biura Politycznego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego

„W naszym kraju wiara w Cerkwi została zamieniona na ideologię. Nie ma wiary, a jest ideologia. Cerkiew zajęła miejsce byłego Biura Politycznego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Tak się ją teraz nazywa. Ludzie mówią, że Rosją rządzą czekiści i cerkwiści. W rzeczywistości mamy taką sytuację, że w tej cerkwi nie ma miejsca dla Chrystusa. Mówiąc wprost, Jego Imię jest coraz rzadziej używane przez zwierzchników Cerkwi. Teraz mamy święto, 1025-lecie Chrztu Rusi. Ale jest to święto prawosławia, a nie chrześcijaństwa. Obecnie prawosławie i chrześcijaństwo to zupełnie nie to samo, ponieważ ze słowem „Prawosławie” jest bardziej związana ideologia narodowa, a w żadnym razie nie wiara chrześcijańska” – uważał o. Paweł.

„Świętowanie 1000-lecia Chrztu Rusi w 1988 roku nazywają Drugim Chrztem Rusi. Uważają, że umocnienie kontaktów między państwem a Cerkwią jest jednoznaczne z tym, co się dokonało za księcia Włodzimierza. Tak naprawdę jest zupełnie inaczej, ponieważ świadomość ruskiego narodu w czasach obecnych jest całkowicie pogańska, nawet tych ludzi, którzy regularnie chodzą do cerkwi, jest pogańska. Oczywiście, chodzą do cerkwi, modlą się do Boga, ale to w graniach 3% ogółu ludności. Ta cyfra może być trochę zawyżona, ale nie zaniżona, można warunkowo przyjąć 3%” - podsumowuje o. Paweł Adelgejm.

 

O. Paweł został zamordowany 5 sierpnia w swoim domu. Podejrzany o dokonanie tego przestępstwa jest mieszkaniec Moskwy, urodzony w 1986 roku. Po dokonanym zabójstwie sam dwukrotnie zranił się nożem. Podejrzany jest w obłąkanym stanie, jest hospitalizowany.

——

Źródło: http://www.portal-credo.ru/site/?act=news&id=102672

 

Za: Wiadomości ze świata (sierpień 7th, 2013)

 

==============================

[Jak ta diagnoza mocno potwierdza i wspiera nasze wysiłki, modlitwy, by papież wreszcie SPEŁNIŁ PROŚBY MATKI Bożej i poświecił Jej Sercu Rosję ! MD ]