Bądź sobą!
Wpisał: Małgorzata Todd   
14.09.2013.

Bądź sobą!

 

 

  Małgorzata Todd      37/2013 (116) 

 

 

Szanowni Państwo!

 

     Ilekroć słyszę takie wezwanie, to wiem, że jest to właśnie apel żebym przestała być sobą. Z jakiej bowiem racji ktoś miałby lepiej ode mnie wiedzieć co jest, a co nie jest dla mnie charakterystyczne? Uzurpator do takiej wiedzy próbuje skłonić mnie do zachowań jakich on oczekuje; najczęściej chodzi o zachowania nierozsądne lub nieetyczne w imię tak zwanego pełnego luzu. Taka w pełni „wyluzowana” osoba łatwa jest do obróbki.

     Warto o tym pamiętać nie tylko przy okazji zabawy, ale zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Hura optymizm jest znacznie gorszym doradcą od zimnej kalkulacji. Wiedzą to doskonale ci, którzy stwarzają gorącą atmosferę po to, by nas naciągnąć.

 

     Dlatego ja nie namawiam żebyście Państwo „byli sobą”. Bądźcie raczej chłodni i powściągliwi, kierujcie się rozsądkiem, poczuciem honoru, który wszakże niech nie wyklucza poczucia humoru.

 

     Przyjdźcie na warszawskie referendum. Tyle chyba dla stolicy zrobić możecie (www.referendum-warszawa.pl).

 

         Pozdrawiam – i do następnej soboty! 

 

 

Małgorzata Todd  

www.mtodd.pl lub http://sklep.mtodd.pl 

 

==========================

 

Debiut

Teatrzyk Zielony Śledź

ma zaszczyt przedstawić sztukę

 

Artura Kochanowicza pt.

Postępowe ustawodawstwo    

 

Występują: Młody, Stary. 

 

Młody Dzień dobry.

Stary Te, młody! Ile i z jakiego paragrafa?

Młody Sentencja sądu rejonowego brzmiała: 8 lat i pięć miesięcy, bez prawa ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie.

Stary O! To ty fajter w ostrym biznesie robisz! Ja, za eutanazje młotkiem pary emerytów i ich wnuczka, zaliczyłem 6 lat „z prawem do pracy podczas odbywania...”  A to drugie znaczy tyle, że wszystko co masz, od dzisiaj jest moje.

Młody Nie posiadam nic wartościowego, oprócz tych bezcennych listów...

Stary  Listy płatników, dealerów czy żołnierzy? Nieważne, wszystko się przyda, wszystko można sprzedać.

Młody E, nie. To prywatna, intymna korespondencja.

Stary  Fogo-fago, co? Ale wiesz, że jak to coś z nielatami, to nie pożyjesz? Później sprawdze.

Młody ?...

Stary  Ty młody, gdzie wcześniej siedziałeś?

Młody No za biurkiem... w klasie.

Stary  A, prawda. Klawisz mówił, że dla odmiany, nauczyciela dostane. To za co kiblujesz? Jak się taki interes kręci?

Młody Pan Starszy Celi się nie gniewa, ale nie do końca zrozumiałem treść pytania.

Stary  No, za co konkretnie Cie wsadzili? Co zrobiłeś na takom cyfre?

Młody Ja... Nic. Mogę tylko podtrzymać szczere zeznania złożone w postępowaniu.

Stary  No jasne. He, he. Na razie dobre i to. Później i tak wyśpiewasz mi, jak sie te lody kręci.

Młody A zatem, pewnego dnia, podczas przedłużonego weekendu, dzieci, jak przypuszczam, z naszej gminnej placówki szkolnej, no może był w tej niesfornej grupie któryś z naszych uzdolnionych plastycznie absolwentów, bez złych zamiarów i nieświadome czynionej szkody, namalowały na zewnętrznej, bocznej ścianie toalety, barwny napis o treści: „Tusk jest sexi”.

Stary  I co? Ty, belfer znalazłeś błąd i skopałeś dupy szczeniakom, „z urazami wewnętrznymi i obrażeniami ciała powyżej dni pięciu”? Nieładnie się przyznawać do takiego bestialstwa. Ha, ha. Sąd źle patrzy.

Młody E, nie. Ja byłem zajęty przygotowaniem do wizytacji z kuratorium i poprosiłem chłopców, aby ten napis usunęli, znaczy zamazali.

Stary  He, he. A gnojki domalowali swastyke i szubienice; normalne! Hahaha.

Młody No niedokładnie tak. Maciuś lepił kule, a starszy Bartuś rzucał nimi w napis. Ale błoto odpadło od desek i na tę scenę wszedł Pan Dzielnicowy. Wezwał patrol zmotoryzowany i zawiózł dzieci do Pani Prokurator w celu wysłuchania w obecności pedagoga i psychologa sądowego.

Stary  Ty, belfer w jakiejś nowoczesnej branży robisz, ja nic nie kumam. Gdzie tu szmal? Aha wiem! Kręciłeś lody z Gminą, bo usuwanie graffiti do gminy należy. Sie wie!

Młody Znaczy korzyść materialna? Nie, nie ma żadnej. Ja dostałem minimalną sankcję 5 lat w zakładzie karnym za sprawstwo kierownicze, w związku, i tu dalsze 3 i pół roku, za mową nienawiści.

Stary  Kurde, jakieś nieznane paragrafy. Po coś tyle na plecy wzioł, przed babą uciekasz? Ja dałem, przez moją starą uczciwemu papudze 30% z fantów, po równo, dla niego i proroka, odpoczne ździebko i wyjde na swoje.

Młody Nie bardzo rozumiem tę wypowiedź. Czy Pan insynuuje korupcję organów państwa, powołanych do ochrony obywateli i ścigania sprawców czynów zabronionych?

Stary  Ja? W życiu! Ale ty młody tera podpadłeś pod mojom Temide! Jeszcze raz, jeszcze raz... A z liścia Ci wypłace!

Młody – ?

Stary  Te, młody, Ty jakomś rodzine masz, żone, dzieci?

Młody No... właśnie miałem... Wysoki sąd orzekł, że moja kruszynka odpuściła się braku opieki nad dziećmi, bo w chwili krytycznej poprawiała klasówki i zasłużyła na dwa lata, w zawieszeniu. Utraciliśmy prawa rodzicielskie do Bartusia i Maciusia na zawsze, z zakazem kontaktów i z warunkowym prawem do korespondencji raz na kwartał, do czasu uzyskania opinii z zakładu karnego. Maciuś i Bartuś są w rodzinie zastępczej.

Stary  Młody! Ty własne dzieci opyliłeś! Kukuła z ciebie! To kozaki z nich wyrosną! Co dwie matki, to nie jedna! Lepiej teraz gówniarze mają?

Młody No...właśnie odwrotnie...

Stary  Co odwrotnie?

Młody Wszystko! Chłopcy tęsknią za mamą, babcią i za mną. Nie narzekają i czekają na mamę. Bartuś pisze żeby się o nich nie martwić, „dają rade!”. Napisał, że nowy tata nosi pekaesy, a mama wąsy, są dla chłopców mili i gilgają ich przed snem...

 

KURTYNA