Francja - pierwsza córa europejskiego meczetu?
Wpisał: Mirosław Dakowski   
26.05.2009.

Francja - pierwsza córa europejskiego meczetu?

http://fronda.pl/news/czytaj/francja_pierwsza_cora_europejskiego_meczetu

Regionalna Rada w Alzacji podjęła decyzję o przyznaniu subwencji 180 tysięcy euro na budowę wielkiego meczetu w Strasburgu – przeciwni tej decyzji byli jedynie przedstawiciele Frontu Narodowego. Obecnie we Francji jest już ponad 2 tysiące meczetów.

 W sumie, licząc wcześniejsze dotacje, Rada Regionalna wspomoże konstrukcję tego meczetu prawie 700 tysiącami euro. Gdy podliczy się jeszcze dotacje przyznane na ten cel przez departament i dzielnicę wyjdzie 1,5 miliona euro.

Patrick Binder z Frontu Narodowego powiedział, że kiedy o pomoc finansową na restaurację wewnętrzną zwróciła się rada kościoła Najświętszej Maryi Panny Pokoju Świętego Ludwika, urząd regionalny odpowiedział, że „ten typ interwencji nie został wzięty pod uwag w kryteriach, jakie sobie wyznaczyła Rada Regionalna w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków”.

W 1970 roku we Francji było ok. 100 miejsc muzułmańskiego kultu. W 2003 roku, według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, było 1600 miejsc kultu dla populacji szacowanej na 3 – 4 miliony osób. Aktualnie we Francji, według danych muzułmańskiej „Orientica”, jest 2125 meczetów dla ponad 10-milionowej muzułmańskiej populacji. Następnych 200 meczetów jest w trakcie budowy.

 MaRo/Yvesdaoudal