Memoriał dla rządu Białorusi (bo "nasi" nie są zainteresowani...) | |
Wpisał: Mirosław Dakowski | |
18.03.2007. | |
Prof. Mirosław Dakowski Memoriał Zmniejszenie energochłonności i użycie energii odnawialnych Kraje powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego i byłe KDL mają ogromną energochłonność gospodarki w porównaniu tak z bogatymi, jak i biednymi krajami o gospodarce zbliżonej do rynkowej. Dla przykładu Polska ma energochłonność jedenaście razy większą (tj. gorszą!) od średniej energochłonności trzech krajów przodujących pod tym względem ( Japonia, Austria i Szwajcaria). Jednostką energochłonności jest 1 kWh na 1 USD dochodu narodowago brutto (PKB). Przy braku spójnej polityki państwa w tej dziedzinie ta - za duża - energochłonność się nie zmienia, lub zmienia bardzo wolno. W skali dzięsięcioleci sytuacja ulega stagnacji. O wiele łatwiej tę sytuację poprawić w kraju rządzonym centralnie, niż w kraju, gdzie rządy państwa formalnie rezygnują z ingerencji w gospodarkę, a w rzeczywistości o gospodarce decydują grupy nieformalne, często międzynarodowe.Paradoksalnie, w proponowanej strategii chodzi nam - w państwie rządzonym centralnie - o przekazanie decyzji gospodarskich na szczebel samorządowy lub jakoś inaczej lokalny. Przewodniczący kołchozu (lub gminy!) musi się stać i czuć realnym gospodarzem podległej mu jednostki, a kierunki zmian muszą być sugerowane/narzucane centralnie, odgórnie. Takie połączenie decyzji centralnych z decyzjami, wysiłkami i interesami gospodarzy lokalnych może w kraju o potencjale gospodarczym i ludzkim Białorusi doprowadzić do dwukrotnego zmniejszenia energochłonności w ciągu trzech lat od uruchomienia tej polityki gospodarczej. Tak wielkie tempo jest możliwe głównie na początku drogi, bo istnieją jeszcze ogromne rezerwy związane z marnotrawstwem prostym. Rezerwy te można uruchomić przy małych nakładach finansowych.
Proponowany program obejmuje dwie dziedziny :
Przykłady: znamy i mamy wypróbowane technologie t.zw. "domów zero-energetycznych", korzystających jedynie z energii własnych (ciepło od świetlówki, telewizora, komputera czy ciała ludzkiego) oraz gromadzących energię słoneczną. Domy takie w naszych warunkach klimatycznych nie potrzebują kotłowni, a ich koszt inwestycyjny jest jedynie o 2-5 % wyższy, niż domów standardowych. Pamiętajmy, że obecnie ogrzewanie pochłania przeszło połowę energii pierwotnej regionu. Przykłady:
Ważne jest oddanie lokalnych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej w ręce lokalnych gospodarzy. Z przykładów polskich (np. gmina Trzcianne) wynika, że lokalnie można zmniejszyć koszty energetyki grzewczej ok. 2 razy już w ciągu roku. Dla Białorusi proponujemy dwie drogi:
Nowoczesne technologie w dziedzinach:
mamy gotowe, sprawdzone i tanie. |
|
Zmieniony ( 29.01.2008. ) |