Pięć źródeł krwawych prześladowań chrześcijan. Prześladowani i zapomniani. Raport.
Wpisał: kapucyni   
08.06.2014.

Pięć źródeł krwawych prześladowań chrześcijan.

Prześladowani i zapomniani. Raport

[fragment opracowania, przypomnienie. md]

https://www.kapucyni.pl/index.php/aktualnopci-mainmenu-389/3548-przesladowania-chrzescijan-raport

Materiały Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Pragniemy zaproponować Państwu naszą publikację: „Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009-2010”.

W XXI wieku chrześcijanie wciąż są najbardziej narażeni na ataki ze strony przedstawicieli licznych systemów ideologicznych, totalitarnych, a także religijnych. W dzisiejszym świecie w ponad 70 krajach świata dochodzi do dyskryminacji chrześcijan ze względu na wyznawanie Jezus Chrystusa. Oznacza to, że w co trzecim kraju nie istnieje wolność religijna. 200 milionów chrześcijan rocznie jest krwawo i brutalnie prześladowanych.

W raporcie uwzględniliśmy 40. krajów, najbardziej typowych przykładów prześladowań. Jest to tylko fragment smutnej rzeczywistości, jaką jest prześladowanie chrześcijaństwa w XXI wieku. Na niemal 300 stronach książki oddajemy głos uciskanym Siostrom i Braciom w takich krajach jak Afganistan, Chiny, Korea Północna, Myanmar, Pakistan, Nigeria, Sudan, Wietnam czy Zimbabwe. Wiadomości o ich ciężkim losie otrzymujemy na bieżąco z pierwszej ręki, od biskupów, księży, sióstr zakonnych, pastorów i wiernych przebywających w krajach prześladowań. Tragiczne wiadomości o losie umęczanych katolików, protestantów i prawosławnych docierają do nas z krajów islamu, reżimów komunistycznych, ale też ze świata buddyzmu i hinduizmu.

Istnieje obecnie pięć źródeł krwawych prześladowań:
1) Islam wojujący.
2) Radykalny hinduizm.
3) Radykalny buddyzm.
4) Komunistyczne reżimy totalitarne.
5) Reżimy autorytarne.

Oddzielnym problemem, nie uwzględnionym w tej klasyfikacji, jest ludobójstwo dokonywane w krajach owładniętych konfliktami wojennymi. Chrześcijanie giną w sytuacjach wyglądających tylko z pozoru  jako „wojna”. Jako „ofiary wojenne” oddają życie podczas zgromadzeń modlitewnych, ponieważ stanowią wówczas łatwy cel ataków bandytów.

W książce przedstawiamy raporty z tragicznych miejsc wydarzeń w 40. krajach świata. Co roku życie setek tysięcy ludzi jest zagrożone tylko dla tego, że są oni wyznawcami Jezusa Chrystusa. Oprócz wielkiego ryzyka utraty życia i zdrowia, dodatkowo chrześcijanie narażeni są jeszcze na codzienne szykany, dyskryminację, utratę prywatnego mienia, co zostało bardzo precyzyjnie scharakteryzowane w naszej publikacji, ukazującej, że prześladowanie, to także codzienna dyskryminacja w sferze publicznej (w pracy, na ulicy, w społeczności sąsiedzkiej), a także w sferze prywatnej (w kręgu rodzinnym).

Raport „Prześladowani i zapomniani” ma przybliżyć polskiemu czytelnikowi nieznany los milionów ludzi, ponieważ w stereotypowym wyobrażeniu prześladowania chrześcijan kojarzą się wyłącznie z zamierzchłymi czasami Cesarstwa Rzymskiego. Jan Paweł II powiedział, że XX wiek był najkrwawszym okresem prześladowań ludzi za wiarę w Jezusa Chrystusa.

Niestety nowe tysiąclecie nie zapowiada poprawy ich sytuacji, czego dowodem są krwawe Święta Bożego Narodzenia 2010 oraz tragiczny początek Nowego Roku w Egipcie (zamach w Aleksandrii).

"Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009/2010" opisuje następujące kraje:
Przykłady radykalnego islamu: Arabia Saudyjska, Afganistan, Algieria, Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Etiopia, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Liban, Malediwy, Malezja, Maroko, Nigeria, Pakistan, Somalia, Sudan, Turcja, Ziemia Święta (Autonomia Palestyńska, Izrael).
Przykłady radykalnego buddyzmu: Bhutan.
Przykłady radykalnego hinduizmu: Indie, Nepal.
Przykłady reżimów totalitarnych: Chiny, Erytrea, Korea Północna, Kuba, Wietnam, Laos.
Przykłady dyktatur: Białoruś, Boliwia, Myanmar, Tadżykistan, Uzbekistan, Wenezuela, Zimbabwe.


Konflikty wojenne: wykorzystywane są również do przeprowadzania „czystek etnicznych i religijnych” na ludności cywilnej, podczas gromadzenia się chrześcijan na modlitwie. Takimi przykładami są masakry na chrześcijanach dokonywane przez oddziały „Armii bożego oporu” w Demokratycznej Republice Konga, czy ataki lewackich ugrupowań FARC-u w Kolumbii.

„Raport Prześladowani i zapomniani. Prześladowania chrześcijan w latach 2009/2010 jest głosem uciskanych, dyskryminowanych i prześladowanych chrześcijan, tych, którym zakneblowano usta, aby nie mogli powiedzieć światu o swoim losie. Publikacja jest też swego rodzaju wyrzutem sumienia dla ludzi cywilizacji Zachodu, cywilizacji stworzonej na wartościach chrześcijańskich. Mieszkańcy tego świata, dziś syci i samozadowoleni zapominają o losie uciskanych Sióstr i Braci w Chrystusie Panu”. (z recenzji naukowej: ks. prof. Tadeusza Bąka).