Koniec Me­dju­gor­je
Wpisał: Mirosław Dakowski   
22.10.2009.

Koniec Me­dju­gor­je

Cytat za Radiem Watykańskim, skopiowany z okólnika diecezji płockiej:

Komunikaty Kancelarii Kurii

1. Na po­le­ce­nie Bi­sku­pa Płoc­kie­go prze­ka­zu­ję do ła­ska­wej wia­do­mo­ści Czci­god­nych Księ­ży, za Ra­diem Wa­ty­kań­skim (05.10.2009 r.), oświad­cze­nie do­ty­czą­ce Me­dju­gor­je

http://www.diecezja.p lock.pl/index.php?show=okolniki&ident=171

 „Kościół w Bośni i Hercegowinie stara się uporządkować sytuację w Medjugorje po dyscyplinarnym przeniesieniu do stanu świeckiego głównego orędownika rzeko­mych objawień maryjnych związanych z tym miejscem. Bp Ratko Perić, ordyna­riusz diecezji Mostar‑Duvno, na terenie której leży Medjugorje, opublikował w tej sprawie specjalne dossier zawierające m.in. listy do tamtejszych franciszkanów.

W dokumentacji znajdujemy wyjaśnienie sprawy Tomislava Vlašića, byłego fran­ciszkanina, który opiekował się grupą wizjonerów i promował kult objawień z Medju­gorje. W związku z popełnieniem przezeń szeregu błędów doktrynalnych i wykro­czeń przeciwko dyscyplinie kościelnej został on wydalony z zakonu i w ogóle ze sta­nu duchownego z zakazem publicznego wypowiadania się na tematy religijne.

Bp Perić przypomina, iż rzekome objawienia nigdy nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół i że nic nie wskazuje, by coś w tej sprawie miało ulec zmianie. Pod­kreśla ponadto, że parafia Medjugorje nie jest sanktuarium, a pracujący tam dusz­pasterze nie powinni promować domniemanych objawień. Modlitwy i przesłania rze­komo przekazane przez Maryję wizjonerom ani ich komentarze nie mogą być publi­kowane czy stosowane duszpastersko. Także księża z zagranicy nie mogą prowa­dzić w Medjugorje rekolekcji czy konferencji bez pozwolenia biskupa miejsca. Zbu­dowany tam w związku z objawieniami kościół został przez władze diecezjalne za­mknięty i wyłączony z użytku duszpasterskiego. Prywatne pielgrzymki do tego miej­sca mogą być organizowane pod warunkiem, że nie są wyrazem przekonania o prawdziwości objawień”.