Co kryją zagraniczne konta i jak rozdysponowano milion dolarów. Lejba Fogelman.
Wpisał: "niezalezna"   
25.01.2015.

Co kryją zagraniczne konta i jak „rozdysponowano” milion dolarów. Lejba Fogelman.

 

24.1.2015 http://niezalezna.pl/63557-co-kryja-zagraniczne-konta-i-jak-rozdysponowano-milion-dolarow

 

 

Na szwajcarski rachunek bankowy Lejba Fogelmana wpłynęła część pieniędzy pochodzących – według katowickich śledczych – z łapówki, jaką za prywatyzację PLL LOT miał zapłacić koncern SairGroup. Prawnik został przesłuchany w charakterze… świadka – ujawnia „Gazeta Polska”.

Am Schragen Weg numer 14. Vaduz. Liechtenstein. To właśnie pod tym adresem, w siedzibie kancelarii szwajcarskiego prawnika Norberta Seegera, 3 lipca 1995 r. powstała spółka Draco Corporation. Odegrała ona istotną rolę w historii polskiej prywatyzacji. Przez należące do niej konta bankowe miały przepływać pieniądze z łapówek, fikcyjnych umów doradczych czy przestępstw podatkowych. Na jej ślad trafili śledczy z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, od blisko dziewięciu lat badający nieprawidłowości przy największych polskich prywatyzacjach.

Podejrzewają, że milion dolarów, jaki trafił do Draco Corporation, to faktycznie łapówka za prywatyzację PLL LOT. Część tych pieniędzy została potem przelana na konto m.in. 66-letniego Lejba Fogelmana, jednego z najbardziej wpływowych prawników w Polsce, od lat uczestniczącego w procesach prywatyzacyjnych. Został on przesłuchany w tej sprawie w charakterze… świadka.

Co łączy Fogelmana z katowickim śledztwem i spółką Draco Corporation?


Fikcyjne umowy i nieistniejące raporty

Do prywatyzacji PLL LOT doszło 18 listopada 1999 r., gdy Emil Wąsacz, minister skarbu w rządzie Jerzego Buzka, zdecydował się zawrzeć umowę sprzedaży 25 proc. akcji narodowego przewoźnika lotniczego szwajcarskiemu holdingowi SairGroup. Państwowemu przedsiębiorstwu przy tej opiewającej na 136 mln zł transakcji doradzało konsorcjum złożone z Dresdner Kleinwort Benson i Business Management & Finance (BMF).

Katowiccy śledczy, badając tę prywatyzację, skupili się przede wszystkim na tym drugim podmiocie. Nie bez powodu. Założona w 1991 r. BMF jeszcze przed rozstrzygnięciem transakcji sprzedaży pakietu akcji PLL LOT współpracowała z Draco Corporation. Spółka, której właścicielem i prezesem był Wojciech J., późniejszy wiceminister infrastruktury w rządzie Leszka Millera, miała sporządzać dla firmy z Liechtensteinu raporty na temat rynku lotniczego, inkasując za to ponad 100 tys. dolarów.

Według śledczych żadne opracowania nie powstały, a umowy były fikcyjne. Faktycznie pieniądze, które na konto Draco Corporation wpłacało BMF, trafiały potem na konto Wojciecha J. w banku Barclays w St. Peter Port na wyspie Guernsey. Oszukiwano w ten sposób polskiego fiskusa.

Jak dzielono milion dolarów

Nieco ponad dwa miesiące po transakcji sprzedaży pakietu akcji PLL LOT (21 stycznia 2000 r.) na konto Draco Corporation wpłynął milion dolarów, przelany przez inwestora państwowego przewoźnika lotniczego SairGroup. Według katowickich śledczych była to łapówka za pomoc Szwajcarom w przeprowadzeniu tej transakcji. Kto był beneficjentem pieniędzy? Odpowiedź na to pytanie kryje wyciąg z dolarowego konta spółki z Liechtensteinu, które przed przelewem od Szwajcarów było praktycznie puste. Część pieniędzy z tej puli została przeznaczona na spółki związane z Andrzejem Piechockim (Zurawia Estate, Invest Logistics). To były doradca Wiesława Kaczmarka, ministra przekształceń własnościowych, potem ministra skarbu. W śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy prywatyzacjach usłyszał zarzuty prania brudnych pieniędzy i korupcji. Podobnie jak Wojciech J., do którego również trafiła część sumy przelanej przez SairGroup. Beneficjentem tych środków była też zarejestrowana w Hongkongu spółka Prime King International.

Część pieniędzy od szwajcarskiego holdingu lotniczego trafiło także na konto o numerze ZH161511C w banku Paribas w Szwajcarii. Należało ono do płk. Jana Sz., oficera wywiadu wojskowego PRL, potem Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI), w latach 1994–2003 odpowiedzialnego za prywatyzację polskich przedsiębiorstw w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych i Ministerstwie Skarbu. Zasiadał m.in. w radzie nadzorczej PLL LOT. Prokuratura chciała postawić Sz. zarzut korupcji. Było to jednak niemożliwe, pułkownik zmarł w 2003 r.

Przelew do UBS w Zurichu

Jednak najwięcej z tej puli trafiło do Lejba Fogelmana. Na jego konto o numerze P0152450 w banku UBS w Zurichu 18 lutego 2000 r. wpłynęło aż 380 tys. dolarów.

Czy ten przelew miał cokolwiek wspólnego z prywatyzacją PLL LOT z 1999 r.? – Nie brałem w tej transakcji żadnego udziału – zapewnia w rozmowie z „GP” Fogelman. Podkreśla, że w tej sprawie dwukrotnie był przesłuchiwany przez katowicką prokuraturę. Za każdym razem w charakterze świadka. – Nie mogę nic powiedzieć na ten temat, obowiązuje mnie tajemnica w zakresie złożonych zeznań. Poza tym dotyczy to spraw osobistych – podkreśla prawnik. Pytany o spółkę Draco Corporation, odpowiada: – Nie znam tej spółki, nie miałem z nią nic wspólnego.

Skąd więc na jego koncie znalazł się przelew akurat z tej firmy? Z nieoficjalnych informacji wynika, że Fogelman tłumaczył śledczym, iż miała to być spłata długu, jaki zaciągnęła u niego jedna z osób, najprawdopodobniej związana z Draco Corporation. – Nie będę ani potwierdzał, ani zaprzeczał. Po prostu nie chcę o tym rozmawiać. Nie zrobiłem nic sprzecznego z prawem lub etyką prawnika – wyjaśnia Fogelman.

Także katowicka prokuratura nie chce ujawnić żadnych szczegółów w tym zakresie.

Fogelman to jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Polsce, zaangażowany w niektóre duże prywatyzacje. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, ale w 1968 r. ze względu na nagonkę antysemicką wyemigrował z kraju. Trafił do Stanów Zjednoczonych.

Do Polski wrócił po przemianach polityczno-ustrojowych i zaczął doradzać przy największych transakcjach, m.in. połączenia Unicredit i BPH, sprzedaży F16 przez Lockheed Martin czy prywatyzacji Polkomtela. Do grona jego znajomych należeli czołowi polscy politycy odpowiedzialni za państwowy majątek, m.in. Marek Belka, Wiesław Kaczmarek i Alicja Kornasiewicz.

Archiwum pułkownika

Tajemniczych wątków wokół prywatyzacji PLL LOT z 1999 r. jest dużo więcej. Katowicka prokuratura bada udział w niej znanego adwokata K., którego kancelaria od lat świadczy liczne usługi na rzecz spółek skarbu państwa. Jego siostra była żoną płk. Sz. Z kolei sam prawnik należał do zaufanych ludzi zmarłego oficera wojskowych służb. – Był jego najbliższym doradcą. Dlatego nie tylko zna kulisy wielu transakcji, ale również pomagał w zabezpieczeniu archiwum pułkownika, w którym znajdują się dowody na korupcyjne mechanizmy przy części prywatyzacji, w tym informacje o zagranicznych kontach, na które trafiały łapówki – mówi osoba znająca materiały śledztwa.

Katowicka prokuratura pytana o adwokata K. nie chciała jednak „ze względu na dobro śledztwa” ujawnić jakichkolwiek szczegółów.

Kiedy akt oskarżenia?

Prowadzone od marca 2006 r. przez Prokuraturę Apelacyjną w Katowicach śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy polskich prywatyzacjach ma zostać zakończone w ciągu kilku miesięcy. – Przewidywany termin jego zakończenia to pierwsza połowa 2015 r., jednakże precyzyjna data sfinalizowania sprawy uzależniona jest od wykonania szeregu czynności, w tym w ramach międzynarodowych pomocy prawnych – przyznaje Leszek Goławski, rzecznik katowickiej prokuratury. Dotychczas w ramach prowadzonego postępowania zgromadzono 608 tomów akt (4 tomy są niejawne).

Śledczy dopatrzyli się korupcji przy trzech prywatyzacjach – STOEN, Telekomunikacji Polskiej i PLL LOT. Zarzuty korupcji i prania brudnych pieniędzy usłyszało w tej sprawie prawie osiem osób – oprócz Andrzeja Piechockiego i Wojciecha J., także m.in. gen. Gromosław Czempiński, były szef UOP, i Michał Tomczak, warszawski adwokat.
 


O szczegółach korupcyjnego procederu przy największych polskich prywatyzacjach można przeczytać w książce Piotra Nisztora i Wojciecha Dudzińskiego „Nietykalni – kulisy polskich prywatyzacji” (wydawnictwo Editions Spotkania 2014).