| |
Wpisał: Jacek Bezeg | |
27.07.2015. | |
Za: http://wirtualnapolonia.com/2015/07/27/islam-laczy-wszystkich-ramadan-to-szwedzka-tradycja-narodowa/
Islam łączy wszystkich? „Ramadan to szwedzka tradycja narodowa”
„Muzułmańskie święto ramadan to również nasza tradycja narodowa” – przekonują szwedzcy politycy. . Szwedzi, podobnie jak Brytyjczycy, na co dzień borykają się z problemami wynikającymi z obecności muzułmańskich imigrantów w ich kraju. Rzadko kiedy jednak jest to publicznie komentowane, dlatego wypowiedź muzułmańskiego studenta, którą szumnie postanowili poprzeć tamtejsi parlamentarzyści, narobiła niemałego zamieszania. Ramadan to święty miesiąc muzułmanów, szczególny czas dla wyznawców islamu. Według tradycji właśnie wtedy miało rozpocząć się objawienie Koranu. By to uczcić, muzułmanie z całego świata w czasie ramadanu poszczą od świtu do zmierzchu.
Kiedy więc jeden z muzułmańskich studentów pod koniec tegorocznego ramadanu oznajmił, że „Ramadan jest bezdyskusyjnie szwedzką tradycją”, w mediach wybuchła burza. Jego słowa były wielokrotnie cytowane przez światowe media, a następnie… przedstawione szwedzkim politykom, których zapytano wprost, czy zgadzają się z tą tezą. Szokiem dla Szwedów było to, że większość parlamentarzystów przyznała islamiście rację! Socjaldemokraci stwierdzili, że święto „musi być traktowane jak święta tradycja”, a reprezentanci centrum uznali wręcz, że „więcej osób obchodzi ramadan niż jada kultowego kwaśnego śledzia”.
„Mówiąc o tradycji, określenia ‘szwedzka’ nie należy traktować wprost. To sformułowanie nie oznacza, że wszyscy Szwedzi w czymś partycypują. Dane są jasne: w sierpniu muzułmanie obchodzą ramadan. W sierpniu również okazuje się, że więcej Szwedów pości niż je naszą tradycyjną potrawę. Skoro podchodzimy do śledzia jak do tradycji, ramadan też powinien być za nią uznawany” – tłumaczył lider centrum Anders W. Jonsson.
Jedynymi parlamentarzystami, którzy nie zgodzili się z mocną tezą muzułmańskiego studenta, byli konserwatyści i chrześcijańscy demokraci. W swoich wypowiedziach byli jednak pełni szacunku dla środowiska islamskiego. „Nie uważam ramadanu za szwedzką tradycję, ale ponieważ coraz więcej reprezentantów innych kultur i wyznań zostaje Szwedami, oczywistym jest, że przybywa osób obchodzących święta inne niż te, które uznajemy za tradycyjnie szwedzkie” – wyjaśnił konserwatysta Edward Riedl. pum, polishexpress.co.uk
|