Klub Bilderberg, działalność dobroczynna lady Diany, a przewroty w Kongo, Nigerii i Mali.[cz.II]
Wpisał: Sławomir M. Kozak   
04.01.2016.

Klub Bilderberg, działalność dobroczynna lady Diany, a przewroty w Afryce Centralnej, Kongo, Nigerii i Mali.[cz.II]

 

 

Cz I tu: FRANCUSKI ŁĄCZNIK, WTC, lady Diana, Kaukaski Wspólny Rynek al Qaida a Grupa Bilderberg.

FRANCUSKI ŁĄCZNIK,  WTC, Kaukaski Wspólny Rynek ...

==================

Cz. II

 

[Z książki Sławomira KOZAKA, wydanej w roku 2010, a zatytułowanej „Projekt Phoenix”.

 

Klub Bilderberg

Warto przypomnieć, że jednym z przedstawicieli „polskich” w tym Klubie jest Andrzej Olechowski, ubiegający się o prezydenturę i reprezentowanie wszystkich Polaków. Tę bezczelność przewidział już dawno temu Henryk Pająk w jednej ze swych książek. Jak zwykle miał rację. I zapewne ów nobliwie wyglądający, były agent peerelowskich służb,  zdobędzie całkiem sporą ilość głosów, bo wielu naszych rodaków nie ma pojęcia o jego rzeczywistych „dokonaniach”, przeszłych i obecnych. Po tragicznej śmierci dwóch potencjalnych kandydatów na prezydenta RP, w kwietniu 2010 roku, przez chwilę był jedynym pretendentem do tego urzędu. Niektórzy konstytucjonaliści poddali bowiem w wątpliwość możliwość startowania w wyborach marszałka Sejmu, który „z automatu” przejął na pewien czas obowiązki prezydenta. W prasie pojawiły się też „podpowiedzi” mówiące, że Olechowskiego powinna wystawić na kandydata osierocona w wypadku lewica. Przypadek?

         Współzałożycielami Kręgu byli jeszcze dwaj ludzie. Jean Violet, prawnik pracujący dla francuskich służb specjalnych SDECE[1] oraz arcyksiążę Otto von Habsburg, sukcesor austriackiego tronu, a przede wszystkim przywódca ruchu zmierzającego do zjednoczenia Europy. Violet miał rozległe powiązania ze służbami specjalnymi Południowej Afryki, Ameryki, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Niemiec.

         Z tymi kontaktami łatwo było stworzyć grupę konserwatywnych, antykomunistycznych polityków, bankierów i dziennikarzy, mogących mieć decydujący wpływ na politykę poszczególnych państw i ich opinię publiczną.

Wśród członków klubu znaleźli się Julian Amery[2] i Nicholas Elliot[3], William Colby[4], czy Edwin Feulner.[5]  Znajdziemy tam też bardziej znane nazwiska, jak Giullio Andreotti[6], generał Antonio De Spinola[7], monsigniore Brunello[8], czy Stefano Della Chiaie[9]. Gośćmi Kręgu bywali zarówno amerykańscy prezydenci, jak Richard Nixon[10], ich doradcy, jak Henry Kissinger[11], ale i sułtan Omanu[12], prezydent Rumunii Ion Illiescu[13], czy król Jordanii – Husajn[14].

            Klub wspierał działania Margaret Thatcher[15] w Wielkiej Brytanii, Josefa Straussa[16] w Niemczech i Ronalda Reagan’a[17] w USA. Wśród grup „instytucjonalnych”, jakie cieszyły się pomocą Kręgu, znalazły się: Światowa Liga Antykomunistyczna[18],  Fundacja Heritage[19], Instytut Western Goals[20], The Freedom Association[21], Klub Bilderberg, Loża P2 (Propaganda Due)[22], Opus Dei[23],  Sekta Moona[24] i Jonathan Institute[25].

 

Klub hojnie dotował spotkania w wielu miastach Europy, na których oficjalnym tematem była kwestia „bezpieczeństwa europejskiego i problemu sowieckiego”. Członków kręgu jest stu, w większości należących także do Klubu Bilderberg, a ich spotkania odbywają się dwa razy do roku. Dyskutują wtedy oczywiście o polityce międzynarodowej i pieniądzach. Innymi słowy – kreują to, co później oglądamy w telewizyjnych „Wiadomościach”, jako wypadkową tych spotkań.

         Członkowie klubu odegrali wiele razy znaczącą rolę w destabilizowaniu rządów. Mają swój „wkład” zarówno w amerykańską aferę Watergate[26], jak i dymisje Teda Heath’a[27] i Harolda Wilson’a[28] w Wielkiej Brytanii. Podejrzewa się ich o próbę uniemożliwienia wygranej w wyborach 1974 roku przez Mitterrand’a[29] we Francji, zabójstwo Palme’go[30] w Szwecji oraz destabilizację rządu Gougha Whitlam’a[31] w Australii. Klub wspierał również działania CIA w  tak zwanej „Operacji Chaos”[32] i FBI, w programie „Cointelpro”.[33] Ma też udział w planach przeprowadzenia zamachu stanu w Belgii, w roku 1973.

         Brytyjscy członkowie klubu, których jest w nim piętnastu, głównie torysów[34], zaangażowani byli szczególnie w handel bronią, w zamian za narkotyki pochodzące z Pakistanu i Bośni. Trzej z nich, Jonathan Aitken (Minister Zamówień Wojskowych), Alan Clark (Minister Obrony) i Paul Channon (były Sekretarz Stanu w Departamencie Handlu i Przemysłu), odegrali główną rolę w sprzedaży broni Irakowi.

Czerwona Ręka

         Ich francuscy koledzy nie pozostawali w tyle. Głośna we Francji organizacja Czerwona Ręka uchodziła wszem i wobec za skrajnie prawicową, zbrojną formację, utworzoną przez Pieds-Noirs (Czarne Stopy) – wiernych Francji Algierczyków pochodzenia europejskiego. Bojownicy Czerwonej Ręki nie godzili się ponoć z, ich zdaniem, zbyt łagodną polityką Paryża wobec separatystów FLN[35]. Na przełomie lat 50. i 60. w miastach Europy Zachodniej toczyła się zacięta wojna. W zamachach, sygnowanych przez Czerwoną Rękę, ginęli aktywiści FLN i współpracujący z nimi handlarze bronią. Jednak prawdopodobnie Czerwona Ręka nigdy nie istniała! Zamachy, które jej przypisywano, były najpewniej dziełem agentów sekcji „Alfa” francuskiego wywiadu SDECE. Wiemy, że później, w latach 70. agenci „Alfy” dokonali wielu przewrotów w Afryce Centralnej, Kongo, Nigerii i Mali.

         Szefem SDECE był w tym okresie jeden z głównych członków Kręgu – hrabia Alexander de Marenches. Jego oczkiem w głowie stał się wkrótce projekt „Safari Club”, który miał być konsorcjum tajnych policji szacha Iranu, Saddama Husseina z Iraku, Anwara Sadata w Egipcie i służb wywiadu saudyjskiego, zarządzanych przez Kamala Adhama, jednego z głównych później graczy w aferze BCCI[36].

         „Safari Club” miał swój ogromny udział w obaleniu prezydenta Sekou Toure w Gwinei oraz zabójstwie Amilcara Cabrala, przywódcy ruchu wolnościowego w tym państwie. Komando zabójców klubu Safari próbowało również zlikwidować przywódcę libijskiego, pułkownika Muammara Kadafi’ego. Przyczyniło się do powrotu do władzy dyktatora Barre w Somalii. Czynnie wspierało irańskiego szacha i tajne służby Republiki Południowej Afryki.

         Kiedy w 1981 roku do władzy doszedł Francois Mitterand, SDECE zostało rozwiązane, jednak w to miejsce powołano wkrótce do życia DGSE[37], którego szefem został Pierre Marion. Ten szybko przerzucił zaangażowanie polityczne służb na tory biznesowe. Główne siły poszły na wzmocnienie francuskiego holdingu wojskowo-przemysłowego o nazwie Grupa Bull. Ów militarny kompleks położył nacisk na współpracę z amerykańską firmą komputerową Honeywell[38]. W latach 90. obie te firmy powołały do życia konsorcjum pod nazwą Honeywell–Bull, wspólnie pracując nad wieloma projektami. Podobnie ścisłą  współpracę zawiązały w tym czasie tajne służby obu państw, CIA i DGSE.

         Podejrzewa się, że dla obu tych służb, niewygodna mogła się stać księżna Walii – Diana. W tym czasie była główną orędowniczką zakazu produkcji i używania min przeciwpiechotnych. Wytwórcom tych min z obu współpracujących krajów, międzynarodowa działalność księżnej z pewnością nie była obojętna. To wtedy administracja Clintona wspomogła muzułmańskich Bośniaków dostawą broni wartej 400 milionów USD. Francuzi zaś podpisali z Iranem kontrakt na dostawy ropy wart 2 miliardy USD. Rozliczenia za ten interes były najprawdopodobniej dokonywane w postaci dostaw uzbrojenia dla Bośni.

Księżna Walii

         Coraz głośniejszy sprzeciw wobec min przeciwpiechotnych, jaki podnosił się w tym czasie za sprawą nawołującej do ich wycofania księżnej, mógł być powodem, dla którego rozstała się z tym światem. Wielu wpływowych członków Kręgu z pewnością nie rozpaczało po tej stracie.

         Wiadomo, że księżna znała doskonale co najmniej trzech klubowiczów. Ich nazwiska pojawiają się często w mediach. To Henry Kissinger, George Soros[39] i miliarder Jeremy Goldsmith.

         O lobbowaniu tego pierwszego dla firm zbrojeniowych mówiło się prawie otwarcie. Soros z kolei zapewniał księżnej transport swymi prywatnymi samolotami w jej podróżach do Bośni. Możliwe, że tymi samymi maszynami kursowała tam broń. Z ostatnim z tej trójki Diana miała relacje prawie rodzinne. Przyjaźniła się z jego żoną – Annabel. Mark Shand, brat Kamili Parker-Bowles[40], ożenił się z Clio Goldsmith, siostrzenicą miliardera. Goldsmith pojawił się wraz z Dianą w Pakistanie, kiedy zbierała fundusze na klinikę onkologiczną w Lahore, prowadzoną przez tamtejszego mistrza krykieta – Imrana Khana. Ówczesna żona Khana – Jemima, to córka Goldsmith’a. Wszyscy wzięli udział w uroczystym obiedzie w pałacu prezydenckim w Islamabadzie.

         Księżna Walii stała się popularna głównie z uwagi na swą działalność charytatywną. Odwiedzała szpitale i wspomagała chorych, co było tradycyjnym obowiązkiem księżnych Walii. Jej najbardziej znaną działalnością był jednak zdecydowanie udział w kampanii przeciwko minom. W styczniu 1997 roku poleciała do Angoli, jako wolontariuszka  Czerwonego Krzyża. Pojawiała się wśród osób okaleczonych wskutek wybuchu min lądowych. Uczestniczyła w szkoleniach, jak unikać min oraz wspierała program rozminowania terytoriów Angoli. Cały świat obiegły zdjęcia, na których w hełmie i kamizelce kuloodpornej spacerowała po polu minowym. W sierpniu 1997 roku w podobnym celu odwiedziła Bośnię i Hercegowinę. Zginęła ostatniego dnia sierpnia w wypadku samochodowym w Paryżu. O godzinie 0:24, Mercedes 280SE, którym jechała wraz z Dodim Al-Fayed, zahaczył w tunelu o białego Fiata Uno. Odbił się od niego i uderzył w słup. Kierowca Mercedesa, Henri Paul i Dodi zginęli na miejscu. Ochroniarz Dodiego, Trevor Rees-Jones, odniósł poważne obrażenia. Diana nie została przewieziona do najbliższej kliniki, ale do oddalonego o prawie godzinę jazdy, szpitala Pitié-Salpêtrière, gdzie wkrótce zmarła wskutek rozległych obrażeń wewnętrznych. Także i tu, podobnie jak w opisywanej w tej książce szczegółowo, akcji w Pentagonie, nie spieszono się z udzieleniem poszkodowanej ratunku.

         Nie wiadomo na pewno, czy to właśnie działalność dobroczynna przyczyniła się do jej śmierci. Uważa się jednak, że to właśnie Diana swoim zaangażowaniem spowodowała podpisanie w grudniu 1997 roku  w Ottawie, traktatu przeciwko stosowaniu min lądowych. Zbyt wiele jest wokół tej sprawy niejasności, by przyjąć na wiarę wersję oficjalną. Dla wyjaśnienia okoliczności wypadku w sposób właściwy, nie zrobiono nic. Brytyjska i francuska policja stwierdziły, że Henri Paul był w chwili wypadku pod wpływem alkoholu, patolodzy jednak zaprzeczyli temu, by był w stanie upojenia. Fiat Uno miał należeć do paparazzi’ego Jamesa Andersona, tymczasem 5 maja 2000 roku jego spalone zwłoki znaleziono w jakimś odludnym garażu.

         Ojciec Dodi’ego jest przekonany, że wypadek został przygotowany i zrealizowany przez brytyjskie służby specjalne. Uważa, że rodzina królewska nie chciała zaakceptować Egipcjanina, jako ojczyma przyszłego króla Wielkiej Brytanii. Al Fayed przekonuje, że Diana była z jego synem w ciąży.

         Służby nie pozostały mu dłużne. Już w kwietniu 2002 roku, prestiżowy Le Journal du Dimanche podał, że Al Fayed znajdował się pod ścisłą obserwacją służb francuskich i portugalskich, które podejrzewały go o udział w przemycie do Iranu, uranu 235, jakiego miał się dopuścić w sierpniu 2001 roku. Ponoć Brytyjczycy mieli go na oku od dłuższego czasu, a ich źródła we Francji i Izraelu (!) wskazały na dowody świadczące o przynależności Fayeda do grupy wpływowych i dobrze sytuowanych Arabów, mieszkających w Wielkiej Brytanii, mających koneksje z takimi ugrupowaniami, jak Hamas, Brygady Męczenników Al Aksy i Al Kaida!

         Al Fayed określił te rewelacje mianem vendetty dokonywanej na nim przez służby specjalne. Wszystkie spekulacje na temat Al Fayeda pojawiły się bowiem dopiero w chwili, kiedy zaczął oficjalnie oskarżać służby brytyjskie i CIA o zabójstwo syna i jego partnerki. W latach 2003 – 2005 kolejne śledztwo w sprawie tej tragedii wykazało, iż był to „nieszczęśliwy wypadek”. Jednak już w roku 2006 pojawiły się informacje o tym, że próbki krwi kierowcy Dodiego zostały sfałszowane. Podobno pobrano je z ciała pewnego samobójcy.

         Faktem jest, że służby z obu stron Atlantyku uderzyły w Al Fayeda bardzo mocno, próbując połączyć jego nazwisko z Al Kaidą. Taki zarzut, w tych czasach, to dla zwykłego śmiertelnika prawie pewne osądzenie i skazanie. Uważam, że Al Fayed i „francuski łącznik” wszelkich służb muszą mieć potężną wiedzę o zakulisowych rozgrywkach amerykańskich agencji specjalnych, skoro nie zdołano im dotąd zapewnić pobytu w jakiejś zamorskiej kolonii karnej.

         Może nie bez znaczenia jest fakt, że w roku 1953, Al Fayed współzarządzał firmą produkującą maszyny do szycia Singer.

Jego partnerem w tym interesie był nie kto inny, jak George Herbert Walker Bush.

 



[1] Service de Documentation Exterieure et de Contre-espionnage (SDECE) – Służba Dokumentacji Zagranicznej i Kontrwywiadu. Francuska agencja wywiadowcza, działała w latach 1946 – 1982.

[2] Harold Julian Amery, baron Amery of Lustleigh (ur. 27/03/1919 r., zm. 3/09/1996 r.), brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Harolda Macmillana i Aleca Douglasa-Home'a, członek Conservative Monday Club.

[3] Były szef londyńskiego oddziału MI6.

[4] William Egan Colby (ur. 4/01/1920 r., zm. 27/04/1996 r.) - Dyrektor Centrali Wywiadu, czyli szef CIA, w latach 1973 - 1976.

[5] Edwin John Feulner Jr. (ur. 12/08/1941 r. w Chicago, USA). Przewodniczący konserwatywnej Heritage  Foundation.

[6] Giulio Andreotti (ur. 14/01/1919 r. w Rzymie) – włoski polityk wywodzący się z Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej (Democrazia Cristiana). Pisarz i publicysta. Siedmiokrotny premier włoskiego rządu w latach 1972-1973, 1976-1979 i 1989-1992. W czerwcu 1993 r. został oficjalnie pozbawiony immunitetu i oskarżony o współpracę z mafią sycylijską, i o korupcję, wycofał się z życia politycznego.

[7] António Sebastião Ribeiro de Spínola (ur. 11/04/1910 r., w Estremoz, zm. 13/08/1996 r. w Lizbonie), to portugalski, antylewicowy generał i polityk. Po tak zwanej rewolucji goździków, od kwietnia do września 1974 roku był przewodniczącym Komitetu Ocalenia Narodowego i prezydentem. Od 1975 do 1976 r. przebywał na emigracji. Od roku 1981 był marszałkiem.

[8] Watykański prałat, członek masońskiej loży P2.

[9] Urodzony 13/09/1936 r. w Caserta, członek Ordine Nuovo, na przełomie lat 60/70 przywódca włoskiej, skrajnie prawicowej formacji - Avanguardia Nazionale, przyjaciel Licio Gelli’ego, mistrza loży P2.

[10] Richard Milhous Nixon (ur. 9/01/1913 r. w Kalifornii, zm. 22/04/1994 r. w Nowym Jorku). 37. prezydent Stanów Zjednoczonych, wcześniej 36. wiceprezydent. Działacz Partii Republikańskiej. Był jedyną osobą wybieraną dwukrotnie na urząd prezydenta oraz wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, a także jedynym prezydentem, który ustąpił ze stanowiska przed końcem kadencji.

[11] Henry Alfred Kissinger (ur. 27/05/1923 r. w Fürth w Niemczech, jako Heinz Alfred Kissinger), to amerykański polityk i dyplomata. Obywatelstwo amerykańskie posiada od roku 1943. Agent wywiadu PRL Michał Goleniewski, który przeszedł na stronę Zachodu w 1961, twierdził, że Kissinger był agentem GRU, zwerbowanym jeszcze w czasie swojego pobytu w Niemczech w 1945. Informacje te potwierdził były agent KGB Anatolij Golicyn.

[12] Kabus ibn-Said (ur. 18/11/1940 r. w Salali) - sułtan Omanu. Został sułtanem po obaleniu swojego ojca Saida w 1970. Jest też sułtanem stolicy kraju Maskatu, premierem kraju oraz ministrem kilku resortów.

[13] Ion Iliescu (ur. 3/03/1930 r. w Olteniţa) - rumuński polityk, prezydent Rumunii w latach 1989-1996 oraz  2000-2004.

[14] Husajn ibn Talal, król Husajn I (arab. حسين بن طلال; ur. 14/11/1935 r. w Ammanie, zm. 7/02/1999 r.) - król Jordanii z dynastii Haszymidów. W 1958 r. doprowadził do unii z Irakiem, tworząc Federację Arabską. W 1970 r. zlikwidował na terytorium Jordanii Organizację Wyzwolenia Palestyny. W 1988 r. zrezygnował z praw do Zachodniego Brzegu Jordanu na rzecz Palestyńczyków.

[15] Margaret Hilda Thatcher (z domu Roberts, ur. 13/10/1925 r.) – brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990. Za swą stanowczość w stosunku do strajkujących górników i do państw komunistycznych nazywana Żelazną Damą.

[16] Franz Josef Strauß (ur. 6/09/1915 r. w Monachium, zm. 3/10/1988 r. w Ratyzbonie) – polityk niemiecki. Współzałożyciel, a następnie przewodniczący (od 1961 r.), bawarskiej partii CSU. Członek rządu federalnego oraz wieloletni premier rządu lokalnego Bawarii (1978–1988).

[17] Ronald Wilson Reagan (ur. 6/02/1911 r. w Tampico, w Illinois, zm. 5/06/2004 r. w Bel Air, w Kalifornii) – 40. prezydent USA (1981–1989) i 33. gubernator Kalifornii. W młodości był aktorem filmowym. Jako prezydent USA wspierał “Solidarność” w walce z obozem rządzącym w PRL.

[18] Światowa Liga Antykomunistyczna (ang. World Anti-Communist League)) – organizacja założona w 1966 w Tajpej na Tajwanie. Od 17 września 1994 roku znana jako Światowa Liga dla Wolności i Demokracji.

[19] Heritage Foundation, to jedna z najbardziej wpływowych konserwatywnych organizacji na świecie. Powstała  w 1973 roku, a jej siedzibą jest Waszyngton.

[20] Organizacja antykomunistyczna powiązana ze Światową Ligą Antykomunistyczną, rozwiązana w roku 1986, po aferach Watergate i Cointelpro. Powołano wówczas jej kontynuatorkę w Wielkiej Brytanii, którą rozwiązano w roku 2001. Znana m. in. z walki z imigracją kolorowej ludności do Europy i Wielkiej Brytanii.

[21] W wolnym tłumczeniu – Stowarzyszenie Wolności, to grupa nie mająca teoretycznie powiązań z partiami politycznymi Wielkiej Brytanii, starająca się oddziaływać na zwiększanie praw jednostki. Wielu jej członków wywodziło się z Partii Konserwatywnej.

[22] Propaganda Due, to loża masońska, na której czele stał Licio Gelli, organizator zbrojnej "władzy równoległej", mającej interweniować, w przypadku dojścia do władzy we Włoszech komunistów. Organizacja razem z Lożą Monte Carlo należała do powojennego podziemia faszystowskiego we Włoszech. Poza Włochami P-2 aktywna była również w Urugwaju, Brazylii i Argentynie. Nadal obecna w strukturach Watykanu.

[23] Opus Dei (łac. Dzieło Boże), to prałatura personalna w Kościele katolickim. Powstała w Madrycie, 2/10/1928 r. z inicjatywy św. Josemarii Escrivy de Balaguera. Jest obecna w 61 krajach, w tym w Polsce.

[24] Ruch pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego, to sekta założona w 1954 roku w Seulu przez Sun Myung Moona. Wybitnie szkodliwa i antykatolicka organizacja.

[25] Instytut założony w roku 1979 przez Benjamina Netanyahu, mający oddziaływać na postrzeganie przez USA i resztę świata Organizacji Wyzwolenia Palestyny, jako bytu ściśle terrorystycznego.

[26] Mianem tym określono skandal polityczny i związany z nim kryzys konstytucyjny, który dotknął USA w pierwszej połowie lat 70. W jego wyniku prezydent Richard Nixon został zmuszony podać się do dymisji. W nocy 17/06/1972 r. przyłapano pięć osób próbujących zainstalować podsłuch w siedzibie sztabu wyborczego amerykańskiej Partii Demokratycznej w Waszyngtonie, w budynku biurowym kompleksu Watergate. To dało początek aferze, która z czasem doprowadziła do rezygnacji Nixona z urzędu.

[27] Sir Edward Richard George „Ted” Heath (ur. 9/07/1916 r., zm. 17/07/2005 r.) był brytyjskim politykiem, liderem Partii Konserwatywnej i premierem Wielkiej Brytanii w latach 1970-1974.

[28] James Harold Wilson (ur. 11/03/1916, zm. 24/05/1995 r.) był politykiem brytyjskiej Partii Pracy, premierem Wielkiej Brytanii w okresie od 1964 do 1970 roku i od 1974 do 1976 r., kiedy niespodziewanie złożył dymisję. Wymusił ją na nim brytyjski kontrwywiad MI5, który przy wsparciu dziennikarzy sugerował powiązania Wilsona z KGB. MI5 sprowokowało również strajk powszechny w Irlandii Północnej, by osłabić rząd premiera.

[29] François Maurice Adrien Marie Mitterrand (ur. 26/10/1916, zm. 8/01/1996 r.) – socjalistyczny polityk francuski, prezydent Francji w latach 1981-1995.

[30] Sven Olof Joachim Palme (ur. 30/01/1927, zm. 28/02/1986 r.), to szwedzki polityk, przewodniczący Szwedzkiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, w latach 1969-1976 był premierem, ponownie został nim w roku 1982. Zginął zastrzelony 28/02/1986 roku w centrum Sztokholmu.

[31] Edward Gough Whitlam (ur. 11/07/1916 r. w Melbourne) - australijski prawnik, polityk, dwudziesty pierwszy premier Australii. W roku 1975 w wyniku kryzysu konstytucyjnego Whitlam został zdymisjonowany z funkcji premiera przez Gubernatora Generalnego Johna Kerra.

[32] Operacja Chaos została zarządzona przez prezydenta Lyndona B. Johnson’a. Jej celem było ustalenie, czy amerykański ruch przeciwko wojnie w Wietnamie był kierowany lub finansowany z zagranicy. Założono akta tysiącom amerykańskich obywateli, chociaż CIA nie mogła się mieszać w operacje na terenie Stanów Zjednoczonych. Operacja trwała w najlepsze jeszcze po objęciu prezydentury przez Nixona.

[33] COINTELPRO, (ang.: Counter Intelligence Program), czyli program kontrwywiadowczy. Jego realizację rozpoczęto w roku 1955, kiedy szef FBI Hoover powiadomił Radę Bezpieczeństwa Narodowego, że istnieje  plan infiltracji, penetracji i rozbicia Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych. Plan polegał nie tylko na tropieniu, ale na całkowitym zniszczeniu partii. Z czasem, programem tym objęto monitorowanie wszelkich organizacji w USA. W ramach programu stosowano także przemoc, w tym zastraszanie i zabójstwa.

[34] Torysi, to angielskie ugrupowanie polityczne, opozycyjne do wigów, powstałe w końcu XVII wieku, reprezentujące interesy ziemiaństwa, dworu, Kościoła.

[35] FLN (franc. Front de Libération Nationale), to socjalistyczna partia w Algierii, powstała 1/11/1954 r., dążąca do wyzwolenia kraju spod panowania Francji. Z jej inicjatywy powstała algierska Narodowa Armia Wyzwoleńcza (Armée de Libération Nationale), która doprowadziła do uzyskania przez Algierię niepodległości.

[36] BCCI, Bank of Credit and Commerce International, duży, międzynarodowy bank powstały w Londynie, w 1972 r. Założył go pakistański finansista Agha Hasan Abedi. Spółka zarejestrowana była w Luksemburgu. Bank działał w ponad 70 krajach świata i miał ponad 400 oddziałów. W 1991 r. jego działalność zakończyła się ogromnym skandalem, kiedy okazało się, że stanowił pralnię pieniędzy, właścicieli oskarżono o korupcję, wspieranie terroryzmu, sprzedaż technologii nuklearnych, oszustwa podatkowe, przemyt, przestępstwa imigracyjne, bankowe, handel bronią i machinacje w handlu nieruchomościami. Bank posiadał własną sieć wywiadowczą, a w jego działalność zaangażowanych było kilka wywiadów różnych państw.

[37]  Direction Générale de la Sécurité Extérieure (DGSE) Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Zewnętrznego. Francuska agencja wywiadu wojskowego i strategicznego, powstała w 1981 roku, choć formalnie rozpoczęła działalność dopiero 2 kwietnia 1982 roku.

[38] Amerykański koncern przemysłowy związany z automatyką, który powstał w roku 1906 z siedzibą główną w Morristown w stanie New Jersey. Honeywell Fire Systems przekazał niedawno system przeciwpożarowy NOTIFIER® dla World Trade Center (WTC) Tribute Center. Jest to interaktywne centrum edukacyjne w Nowym Jorku  pokazujące wydarzenia z 11-go września 2001r., przeżycia ludzi uratowanych i tych z ekip ratunkowych oraz późniejsze akcje porządkowe. Honeywell zakupił firmę ActivEye, dostawcę oprogramowania analizującego obraz video oraz aplikacji dotyczących systemów bezpieczeństwa. Oprogramowanie analizy wideo, dostarcza naturalny obraz w czasie rzeczywistym, wykrywając, klasyfikując i śledząc obiekty, które na podstawie swej aktywności zostały odróżnione jako podejrzane. Podczas sympozjum zorganizowanym w Bazie Lotniczej NATO w Brukseli, Honeywell przedstawił współdziałanie cyfrowej telewizji dozorowej z systemem nadzoru radarowego. Połączone systemy Honeywella, Digital Video Manager i Honeywell Radar Video Surveillance, umożliwiają wykrycie obiektu i jego śledzenie za pomocą kamer z głowicami uchylno-obrotowymi, sprzężonymi z radarem. Producent „czarnych skrzynek”, w tym najbardziej kontrowersyjnej, wydobytej z samolotu UAL 93, który rzekomo rozbił się pod Shanksville.

[39] George Soros (ur. 12/08/1930 r. w Budapeszcie) – finansista amerykański pochodzenia węgiersko-żydowskiego, jeden z najbardziej znanych spekulantów walutowych. Hochsztapler, którego w roku 2000 Gazeta Wyborcza wyróżniła George'a Sorosa tytułem Człowieka Roku. Laudację na jego cześć wygłosił ówczesny minister spraw zagranicznych prof. Bronisław Geremek.

[40] Jej Królewska Wysokość Camilla Rosemary Mountbatten-Windsor, księżna Kornwalii, z domu Shand, primo voto Parker Bowles (ur. 17/07/1947 r. w Londynie), wieloletnia partnerka i druga żona księcia Walii.