Christine Lagarde IMF: "Im na świecie gorzej, tym dla nas lepiej" | |
Wpisał: Christine Lagarde | |
06.04.2016. | |
Christine Lagarde − International Monetary Fund : "Im na świecie gorzej, tym dla nas lepiej"
IMF's Christine Lagarde: "When The World Goes Downhill, We Thrive"
"Kiedy na świecie sprawy przybierają zły obrót, wtedy my prosperujemy. To właśnie w takich momentach stajemy się nadzwyczaj aktywni, ponieważ pożyczamy pieniądze i zarabiamy na oprocentowaniu, a także na wszystkich związanych z tym opłatach i całej reszcie – a zatem nasza instytucja kwitnie".
"Natomiast gdy idzie wszystko dobrze i utrzymuje się okres rozwoju gospodarczego, jak np. było w latach 2006 −2007, Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie ma dobrego fartu, tak pod względem finansowym jaki i innymi".
http://www.zerohedge.com/news/2016-04-02/imfs-christine-lagarde-when-world-goes-downhill-we-thrive
Tyler Durden 2 kwiecień 2016 tłum. RAM
Kiedy wcześniej pisaliśmy, że pochodzące z Wikileaks informacje, rząd Grecji zinterpretował jako "ujawniające próbę szantażu ze strony IMF wobec niego poprzez grożenie zablokowaniem kredytu, w celu zmuszenia go do realizacji cięć emerytur, czego grecki rząd nie chciał zrobić" – nasz artykuł stał się bardzo popularny na świecie.
Wikileaks Reveals IMF Plan To "Cause A Credit Event In Greece And Destabilize Europe"
Podczas gdy pozostaje do wyjaśnienia czy rzeczywiście Fundusz posunął się do podobnej pogróżki, przypisujemy ogromne zainteresowanie tą sprawą zaskoczeniu czytelników, że IMF mógł był posunąć się do tego rodzaju podłości − nawet przy jego przyjętych standardach − aby użyć 11 milionowego narodu jako królika doświadczalnego do swych eksperymentów politycznych.
Skąd bierze się zaskoczenie?
Jak wynika z treści wywiadu, jakiego w kwietniu 2012 Christine Lagarde udzieliła dla Wharton School of the University of Pennsylvania, Lagarde we własnej osobie przyznała, że Fundusz "prosperuje" wtedy, gdy na świecie "dzieje się źle" i żeby można go było "utrzymać", "musi być ścisłym kontakcie z swoimi klientami".
Lagarde dodała, że "gdy idzie wszystko dobrze i na świecie utrzymuje się okres rozwoju, jak np. było w latach 2006 −2007, Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie ma dobrego fartu, tak pod względem finansowym jaki i innymi". Oczywiście rozumie się, że jedyną prerogatywą Christine Lagarde jako managing director Funduszu jest, aby ten "miał dobry fart".
Kończąc wywiad Lagarde stwierdziła, że Fundusz "powinien być w stanie opracowywać ciągle nowe sposoby działania jako instytucja". Tak się złożyło, że jeden z tych "sposobów działania" Funduszu wobec "klientów" został zarejestrowany na taśmie.
Oto jego kluczowy fragment:
Knowledge@Wharton: Co Panią pasjonuje w szczególny sposób? (...) Co leży Pani w szczególny sposób na sercu?
Lagarde: To jest dość skomplikowana historia. (...) Myślę, że moim prawdziwym zmartwieniem jest to, co teraz powiem. Trzeba wziąć pod uwagę, że IMF jest instytucją fascynującą ze względu na fakt bycia w opozycji do obowiązującego nurtu.
Kiedy na świecie sprawy przybierają zły obrót, wtedy my prosperujemy. To właśnie w takich momentach stajemy się nadzwyczaj aktywni, ponieważ pożyczamy pieniądze i zarabiamy na oprocentowaniu, a także na wszystkich związanych z tym opłatach i całej reszcie – a zatem nasza instytucja kwitnie ".
Natomiast gdy idzie wszystko dobrze i na świecie utrzymuje się okres rozwoju, jak np. było w latach 2006 −2007, Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie ma dobrego fartu, tak pod względem finansowym jaki i innymi.
Ta instytucja jest bardzo fascynującym mixem prawie że wszystkich krajów świata, która jednak – aby mogła przetrwać − powinna wziąć sobie za cel wykroczenie poza ramy polityk i strategii narodowych poszczególnych krajów. Musi być bardzo sprawna a także pozostawać w ciągłym kontakcie z krajami członkowskimi, czyli naszymi klientami. Ponadto Fundusz powinien być w stanie opracowywać ciągle nowe sposoby działania jako instytucja.
W ten sposób – jak to już wyjaśniłam – zmienia się system nadzoru tj. z dwustronnego przechodzi na wielostronny – i jeżeli przyglądniemy się wszystkiemu z bliska, widzimy, że należy te sprawy pojmować w sposób bardziej całościowy – i to jest dokładnie to, co jest istotne.
Cały wywiad z Christine Lagarde pod linkiem: Christine Lagarde: Emerging Market Nations Will Get More Power in the IMF |