Odpowiedź MSZ na interpelację posła w sprawie amb. PIEKŁO na Ukrainie.
Wpisał: Marek Chrapan   
13.07.2016.

Odpowiedź MSZ na interpelację posła w sprawie amb. PIEKŁO na Ukrainie.

 

- JAKIEŚ GESZEFTY KOSZTEM NARODU!

 

 

Marek Chrapan

 

Zamieszczam odpowiedź MSZ na interpelację posła Kukiz15 -Endecja - Tomasza Rzymkowskiego :

         W interpelacji skierowanej do ministra spraw zagranicznych poseł  zadał ważne pytania w kontekście nominacji Jana Piekło na stanowiska ambasadora RP w Kijowie.

Rzymkowski podkreślił, że decyzja w tej sprawie budzi poważne wątpliwości. „(…) nowy ambasador od lat stara się w swoich dziennikarskich publikacjach i wywiadach przedstawiać UPA jako „organizację narodowo -wyzwoleńczą”, usprawiedliwiając jej gloryfikację, która obecnie na Ukrainie jest odgórnie wprowadzana przez prezydenta Petro Poroszenkę i parlament w Kijowie” – pisał poseł.

 

Przypomniał o wypowiedzi Piekło z 2015 roku, w której stwierdził on, że nie dostrzega„nic złego w tym, że Ukraina chce uczcić ludzi, którzy walczyli z komunistycznym reżimem”, dodają że „epizod bratobójczej walki między Ukraińcami a Polakami” jest tylko elementem historii UPA. Poseł powoływał się także na artykuł Kresów.pl. Skrytykował także wypowiedzi Piekły odnoszące się do osób broniących prawdy o ludobójstwie na Wołyniu:

„Najbardziej naganne są te wypowiedzi oraz mniej lub bardziej zawoalowane insynuacje, w których przyszły ambasador wrzuca do jednego worka ze środowiskami prorosyjskimi obrońców prawdy o ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich. Tak samo czyniła państwowa propaganda w PRL, wrzucając obrońców prawdy o zbrodni katyńskiej do jednego worka z „imperialistami amerykańskimi i syjonistami izraelskimi””.

Rzymkowski zadał w swojej interpelacji następujące pytania:

1. Jakie przesłanki przemawiały za powołaniem red. Jana Piekło na stanowisko ambasadora Polski w Kijowie?

2. Czy ta kandydatura była opiniowana przez jakiekolwiek organizacje lub instytucje? Które z tych podmiotów zaopiniowały kandydaturę Jana Piekło pozytywnie, a które negatywnie?

3. Czy przedstawione wyżej wypowiedzi red. Jana Piekło znane były wcześniej Panu Ministrowi?

4. Czy w ich świetle Minister Spraw Zagranicznych planuje zmianę decyzji o powołaniu red. Jana Piekło na stanowisko ambasadora Polski w Kijowie?

 

W odpowiedzi wiceszef MSZ Jan Dziedziczak nazwał Jana Piekło „jednym z wybitnych polskich ekspertów ds. wschodnich” przyznając, że tak jak w innych przypadkach jego kandydatura była konsultowana z prezydentem Dudą i premier Szydło.

Podkreślił, że w 2005 roku Piekło wygrał konkurs na kierowanie międzyrządowym polsko-ukraińsko-amerykańskim projektem PAUCI finansowanym przez USAID a administrowanym przez Freedom House [amerykańska organizacja zajmująca się obroną praw człowieka;

 w rozmowie z Kresami.pl Stanisław Michalkiewicz powiedział, że podejrzewa ją o związku z CIA – red.] w Waszyngtonie”.

Później projekt został przekształcony organizację pozarządową – Fundację Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI. Zdaniem Dzidziczaka, to działalność w ramach PAUCI była główną przesłanką za powołaniem Piekły na stanowisko ambasadora na Ukrainie (innych w zasadzie nie wskazano).

Dziedziczak ustosunkował się również do pytania, czy wymienione wypowiedzi Jana Piekło były wcześniej znane MSZ. 

„Liczne publikacje Pana Jana Piekło są powszechnie znane. Należy podkreślić, że znane są również działania ww. jako wybitnego specjalisty ds. wschodnich, w tym na rzecz budowania dobrych polsko – ukraińskich relacji” – napisał wiceminister.

Dodał, że MSZ nie widzi przesłanek do zmiany decyzji ws. nominacji Jana Piekło na ambasadora na Ukrainie.

====================================================

NIC DODAĆ NIC UJĄĆ - JAKIEŚ GESZEFTY KOSZTEM NARODU!

MCh