Francja: Atak podczas Mszy Świętej - zginął ksiądz Jacques Hamel. | |
Wpisał: pch24 | |
26.07.2016. | |
Francja: Atak podczas Mszy Świętej - zginął ksiądz Jacques Hamel.
Napastnicy zostali zabici przez policję
Dwóch uzbrojonych napastników, którzy wzięli zakładników i zabarykadowali się w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray (północna Francja, koło Rouen) zostało „zneutralizowanych”. Wśród przetrzymywanych był ksiądz, dwie siostry zakonne oraz wierni. Do ataku miało dojść w trakcie porannej Mszy. Do świątyni wtargnęło dwóch napastników. Według mediów krzyczeli oni: Daesh (nazwa tzw. Państwa Islamskiego) Akcja policji, w której brała udział specjalna brygada interwencyjna, została zakończona. Funkcjonariusze zastrzelili napastników, gdy ci opuszczali teren kościoła. „Le Figaro” informuje, że napastnicy - zanim ich obezwładniono - zamordowali przetrzymywanego księdza. Duchownemu najprawdopodobniej poderżnięto gardło.
=================== Ksiądz Jacques Hamel po raz ostatni udał się do kościoła w Saint-Etienne-du-Rouvray, gdyż właśnie tam został zamordowany przez nożowników. Kapłan zakończył swoje życie w świątyni podczas sprawowania Mszy Świętej. Lokalny ordynariusz wydał komunikat informujący kim był francuski męczennik. Ksiądz Jacques Hamel był kapłanem z wieloletnim stażem. Zamordowany służył Panu Bogu na ziemi jako ksiądz przez 58 lat. Święcenia przyjął w roku 1958 – wynika z tekstu obwieszczenia arcybiskupa Dominique’a Lebrun’a, ordynariusza Rouen, w której to diecezji pracował męczennik. Nożownicy odebrali życie 84-letniemu księdzu podczas sprawowania Najświętszej Ofiary w świątyni, w której posługiwał od wielu lat. Wedle niektórych relacji medialnych byli to islamiści. Mord dokonany na księdzu z nienawiści do wiary katolickiej oznacza, że ksiądz Jacques Hamel może być uznawany za męczennika. Na wieść o zamachu w jednym z kościołów jego diecezji arcybiskup Rouen Dominique Lebrun wraca do kraju. Duchowny uczestniczył w ŚDM. =====================
Jeden ze sprawców rok temu próbował dostać się do Syrii, aby wstąpić w szeregi tzw. Państwa Islamskiego. Został jednak aresztowany przy próbie wjazdu do Turcji. Spędził rok we francuskim więzieniu. Został z niego zwolniony na początku marca. Pozostawał pod dozorem elektronicznym - nosił elektroniczną bransoletkę na kostce. Mężczyzna nie został jednak objęty nadzorem służb specjalnych, mimo ewidentnych związków z radykalnym islamem. O życie walczy w szpitalu poszkodowana w ataku jedna z sióstr zakonnych. Jej stan jest ciężki.
|
|
Zmieniony ( 26.07.2016. ) |