Matka Boża Gietrzwałdzka. Polskie objawienia.
Wpisał: naszdziennik   
27.06.2017.

Matka Boża Gietrzwałdzka. Polskie objawienia.


http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/184433,polskie-objawienia.html

27 czerwca 2017


Maryja ukazywała się od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. W sumie tych objawień było 160. Orędzie przekazała trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. – Matka Boża przyszła do dzieci i zwróciła się do nich w języku polskim, gwarą warmińską, w czasach kiedy Rzeczpospolita nie istniała na mapie świata!

To miało ogromne znaczenie dla Polaków zniewolonych zaborami – podkreśla ks. Marcin Chodorowski CRL, kustosz sanktuarium w Gietrzwałdzie. – Maryja dawała nadzieję, że Polska się odrodzi – dodaje. Matka Boża w Gietrzwałdzie w swym orędziu ostrzegała przed złem, czyli przed szatanem. Jako ratunek wskazała na sakramenty, w tym pokutę, Eucharystię, kapłaństwo. Wzywała do czystości i walki z nałogiem pijaństwa, ale przede wszystkim do codziennej modlitwy różańcowej. – Minione 140 lat nie jest dla nas przeszkodą, aby mieć udział w tych objawieniach. Maryja przychodzi do współczesnego człowieka. Całe przesłanie Matki Bożej zmierza ku temu, aby ludzie zbliżyli się do Chrystusa.

Maryja w gietrzwałdzkim wizerunku pokazuje dłonią na Jezusa – tłumaczy ks. Chodorowski. – Ciągle na nowo musimy odkrywać zarówno w wymiarze społecznym, jak również indywidualnym przesłanie, które płynie z Gietrzwałdu: poznać Chrystusa i żyć Jego nauką. Stąd wezwanie Maryi do świadomego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii oraz modlitwy różańcowej – zaznacza ks. Marcin Chodorowski CRL. Kustosz sanktuarium gietrzwałdzkiego wskazuje, że wezwanie Maryi do modlitwy różańcowej miało głębokie znaczenie ewangelizacyjne w kontekście historycznym. W czasach gdy ludzie nie mieli dostępu do Pisma Świętego, właśnie poprzez rozważanie tajemnic różańcowych poznawali życie Jezusa. Objawienia uznane Objawienia Maryi w Gietrzwałdzie jako jedyne w Polsce zostały uznane przez Kościół. 11 września 1977, w 100-lecie objawień Matki Bożej ks. bp Józef Drzazga, biskup warmiński, wydał w tej sprawie dekret. „Zatwierdzamy kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako niesprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć”.

Matka

Od dziewięciu lat pielgrzymkę rodzin od grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Gietrzwałdu organizuje Jacek Sowiński z parafii św. Jakuba na warszawskiej Ochocie. Ciągle wraca do tego słynącego z wielu łask sanktuarium. – Człowiek szuka ratunku, chce dziękować za ratunek, za to, co Maryja uczyniła w życiu – wyznaje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. Niezwykle interesująca jest historia zrodzenia się u niego idei pielgrzymowania do Gietrzwałdu. – Zostałem zwolniony z pracy, moje dziecko było przez sześć lat uzależnione od narkotyków. Powiedziałem Matce Bożej: „Tyle lat Ci służę, ratuj”. Wówczas podczas pielgrzymki na Jasną Górę założyłem siedem pielgrzymkowych Kół Żywego Różańca. Jedną z intencji była prośba o potrzebne łaski dla mojej rodziny. Syn w ciągu roku, otoczony Różańcem, wyszedł z tego okrutnego zniewolenia. Dlatego też przed dziewięciu laty zacząłem organizować pielgrzymki do Gietrzwałdu. Moja rodzina, mocno zdewastowana, została uratowana dzięki modlitwie różańcowej. A przecież na Różaniec wskazała 140 lat temu Matka Boża w Gietrzwałdzie – podkreśla pan Jacek. Jak zaznacza, wszyscy mamy obowiązek modlić się za polskie rodziny, aby były Bogiem silne. – Nie pomoże nawet najlepszy rząd, jeżeli sami nie będziemy szli do Matki.

Maryja w Gietrzwałdzie przychodziła 160 razy do dzieci i gwarantowała, że dzięki codziennej modlitwie różańcowej Polska zostanie uratowana, że znajdzie się na mapie świata. Jestem przekonany, że nasza modlitwa w intencji polskich rodzin przyczyni się do tego, że na mapie Polski nietrudno będzie o rodziny Bogiem silne – podkreśla. Wspomożycielka Każdego dnia w sanktuarium gietrzwałdzkim zapełnia się Księga próśb i podziękowań przez wstawiennictwo Maryi. Ludzie wrzucają swoje intencje do ustawionej w bazylice specjalnej skarbony, przesyłają je na adres sanktuarium lub podają za pośrednictwem strony internetowej http://sanktuariummaryjne.pl .

We wszystkich intencjach w sanktuarium codziennie sprawowana jest zbiorowa Msza św. Wierni Pani Gietrzwałdzkiej powierzają swoje troski. Błagają o to, aby ratowała małżeństwa i rodziny przed nieszczęściem rozpadu. Proszą o łaskę wiary i uwolnienie z nałogów. Pośród niezliczonych intencji np. babcia prosi o zdrowie dla wnuka: „Matko Boża, ulituj się nad moim wnusiem Michałkiem, uzdrów go z ciężkiej nieuleczalnej choroby”. Syn błaga o interwencję Maryi, aby jego mama Stanisława została uleczona z choroby nowotworowej. Wśród składanych próśb powtarzają się też dotyczące szczęśliwego rozwiązania. „Maryjo. Matko Boga. Pani Gietrzwałdzka. Proszę Ciebie o łaskę poczęcia i narodzin zdrowego dziecka. O wyleczenie z niepłodności. Maryjo, Matko Jezusa, wyjednaj tę prośbę u Swego Syna. Maryjo, nie opuszczaj, wspomóż nas” – czytamy w jednym z wpisów. W gietrzwałdzkiej bazylice w każdy drugi czwartek miesiąca jest odprawiana Msza św. i specjalne nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie (o godz. 17.30 – modlitwa różańcowa, o godz. 18.00 – Msza św., a po niej modlitwa o uzdrowienie).

U Niej ratunek

Matka Boża Gietrzwałdzka jest skuteczną lekarką duszy i ciała. Ludzie otrzymują ratunek. „O Matko Gietrzwałdzka, przed 3 laty przed Twym cudownym obrazem wyprosiłam u Ciebie upragnioną ciążę, w którą, zdaniem lekarzy, ciężko będzie mi zajść. Cudownie zostałam obdarowana dokładnie w tym czasie. Pojawiłam się u Ciebie jeszcze dwa razy z prośbami o szczęśliwy przebieg ciąży i rozwiązanie. A ostatnim razem już z moją śliczną i zdrową córeczką. Wtedy, o Matko, zawierzyłam ją Tobie na całe życie. Mój największy skarb, o Mateńko, oddałam Tobie. Dziękuję Ci, moja przenajłaskawsza Maryjo, za wszystkie łaski i błogosławieństwa, które mi wypraszasz u naszego Pana. Wiem jedno, że do Gietrzwałdu będę pielgrzymowała do końca życia i dziękowała za cud za sprawą Najukochańszej Matki Bożej Gietrzwałdzkiej” – opisuje swoją historię jedna z mam, dziękując za zdrową córkę.

Jest też wiele świadectw uzdrowień.

U Marianny w marcu 2012 r. stwierdzono guza trzustki z przerzutami do płuc. „Jeszcze w tym samym miesiącu moje dzieci z żonami i mężami przyjechały do Gietrzwałdu, aby prosić Matkę Bożą o cud uzdrowienia. Została także odprawiona Msza św. z prośbą o uzdrowienie z choroby nowotworowej. W kwietniu br. w szpitalu specjalistycznym przeprowadzono operację laparoskopową, podczas której nie stwierdzono zmian opisywanych we wcześniejszym badaniu. Podczas operacji pobrano również do badania płyn surowiczy z otrzewnej. W rozpoznaniu histopatologicznym tego płynu nie stwierdzono komórek nowotworowych. Jestem przekonana, że poprawa mojego stanu zdrowia ma źródło nadprzyrodzone i dokonała się na skutek modlitwy do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. W modlitwę o łaskę uzdrowienia zaangażowanych było wiele wspólnot życia zakonnego, ruchów charyzmatycznych i modlitewnych, w tym Nieustanny Różaniec” – daje świadectwo Marianna.

Uroczystości jubileuszowe

Od 27 czerwca do 16 września w sanktuarium w Gietrzwałdzie będzie można uzyskać specjalny odpust jubileuszowy. Same uroczystości rocznicowe zainaugurowane zostały już 21 kwietnia pielgrzymką maturzystów do Gietrzwałdu. 13 maja w łączności z jubileuszem 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie zostały poświęcone nowe kapliczki różańcowe w sanktuarium. Dzisiaj odbędą się uroczystości rocznicy rozpoczęcia objawień w Gietrzwałdzie. Wezmą w nich udział m.in. wspólnoty Żywego Różańca z całej Polski. Początek uroczystości o godz. 15.00 (wystawienie Najświętszego Sakramentu i Koronka do Bożego Miłosierdzia). Msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Edmunda Piszcza z Olsztyna zostanie odprawiona o godz. 18.00. W programie przewidziano odmówienie wszystkich części Różańca i konferencję. Czuwania modlitewne będą odbywały się każdego 27. dnia miesiąca w lipcu i sierpniu. Centralne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 10 września na godz. 11.00 z udziałem przedstawicieli władz i Episkopatu Polski. – Serdecznie zapraszany do Gietrzwałdu, aby uczcić jubileusz 140. rocznicy objawień i 50. rocznicy koronacji obrazu. Zachęcam do odkrywania orędzia z Gietrzwałdu, bo ono jest bardzo ewangeliczne i eklezjalne – mówi ks. bp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Zmieniony ( 27.06.2017. )