Matka Boska Zwycięska z Kozielska
Wpisał: Mirosław Dakowski   
09.06.2010.

Matka Boska Zwycięska z Kozielska

            Na miejsce wymordowanych jeńców, przywieźli bolszewicy do Kozielska w lipcu 1940 roku około 2500 oficerów polskich, policjantów i żandarmów wojskowych, internowanych na Litwie i Łotwie.

Oficerowie ci podczas półrocznego pobytu w obozie internowania w Kalwarii na Litwie zdążyli zbudować kaplicę, zorganizować rekolekcje, założyć biblioteczkę religijną oraz zainicjować i przeprowadzić krucjatę różańcową.

Głównym organizatorem było Koło Rycersko-Religijne, ściśle związane z Instytutem NMP Zwycięskiej "Marianum", który w ostatnich latach przed wojną powstał w Wilnie. Przewodził mu jego sekretarz generalny por. Tadeusz Birecki.

W Kozielsku internowani oficerowie z Kalwarii znaleźli się w ciężkim położeniu. Bolszewicy tępili wszystkie przejawy religijności. Od księży, których było siedmiu, zabrano kapliczkę polową, untensylia i szaty liturgiczne, brewiarze i różańce. U wszystkich skonfiskowano różańce, krzyżyki, ryngrafy, medaliki i książeczki do nabożeństwa. Zabroniono wszelkich praktyk religijnych.

Oficerowie jak pierwsi chrześcijanie, zaczęli odprawiać w podziemiu Msze Święte i praktyki religijne. Katakumbowe nabożeństwa odbywały się przed małym obrazkiem NM Panny Ostrobramskiej z książeczki do nabożeństwa.

Troską wszystkich, a szczególnie por. Bireckiego był brak większego obrazu. Robiąc z nakazu bolszewików porządki na strychu cerkwi, oficerowie zabrali kilka desek z dawnego prawosławnego ikonostasu. Por. Birecki zdobył duży kawał takiej deski z resztkami malowidła. Generał W. Przeździecki, członek Koła Religijno-Rycerskiego, deskę oheblował i przygotował do obrazu.

Brak było koncepcji obrazu. Wielu chciało kopię obrazu NMP Ostrobramskiej. Jeden z oficerów zauważył na ścianie tej cerkwi dobrze zachowany obraz Matki Boskiej Kozielskiej - kopię cudownego obrazu z Kozielszczyzny koło Połtawy, po drugiej stronie kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Żyrowieckiej. Nieoczekiwane ukazanie się obrazu Matki Boskiej Żyrowieckiej wyłoniło koncepcję obrazu:

         Matka Boska Ostrobramska z Dzieciątkiem, które przytula się do Niej pieszczotliwym ruchem jak na obrazie Matki Boskiej Żyrowieckiej.

Porucznik Birecki zamówił obraz u młodego artysty, Tadeusza Zielińskiego. Zieliński po kryjomu, wykorzystując farbę przeznaczoną przez bolszewików na pomalowanie sali kinowej próbował malować, lecz po wielu próbach, chwycił za dłuto i tak zrodziła się płaskorzeźba Matki Boskiej z Kozielska.

Obraz - płaskorzeźba Tadeusza Zielińskiego z obozu w Kozielsku powędrował w walizce płk. A. Kosiby do obozu w Griazowcu, stamtąd również w tej samej walizce do Moskwy, gdzie się formował sztab Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, następnie do Bazułuku, gdzie stał się skarbem i ozdobą kaplicy sztabowej.

Dalsze losy obrazu są losami 2. Polskiego Korpusu. Przebył szlak tułaczy przez Morze Kaspijskie, Pahlevi, Iran, Irak, Transjordanię do Palestyny. Z Bliskiego Wschodu powędrował na Półwysep Apeniński i przebył całą kampanię włoską, od Tarentu po Monte Cassino, Ankonę, Cassamassima, aż do Bolonii.

W dniu 16 maja 1944 roku przed ostatecznym szturmem na klasztor, ryglujący drogę do Rzymu, przed ołtarzem Matki Boskiej Zwycięskiej z Kozielska, Mszę Świętą odprawił J.E. ks. Bp Józef Gawlina biskup polowy Wojsk Polskich.

W roku 1946 wracający do Anglii polscy żołnierze-tułacze z 2. Korpusu swój obraz umieścili w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie, gdzie przebywa do dziś.

 

Opracowała Krystyna Krzyszkowiak - Warszawa, 13 kwietnia 2005 r, na podstawie artykułu zamieszczonego przez Andrzeja Spandy w RODOWODZIE Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Gdyni,

Jednym z najważniejszych wydarzeń V pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do O.jczyzny była koronacja wizerunku Zwycięskiej Matki Boskiej Kozielskiej na Błoniach Krakowskich, 8 czerwca 1997 roku.