Tylko 30 proc. leków sprzedawanych u nas jest PRODUKOWANYCH w Polsce. Niemcy: aż 95 proc.
Wpisał: niewygodne   
30.12.2017.

Tylko 30 proc. leków sprzedawanych u nas jest PRODUKOWANYCH w Polsce.

 

Niemcy: aż 95 proc. leków kupowanych w tamtejszych aptekach pochodzi z krajowych zakładów farmaceutycznych



http://niewygodne.info.pl/ wpis z dnia 29/12/2017

 

Rynek farmaceutyczny w Polsce ciągle się rozrasta. W tym roku ma on osiągnąć wartość 38,5 mld zł. Niestety tylko 30 proc. leków kupowanych w Polsce jest produkowanych w naszym kraju. Pod tym względem daleko nam jeszcze do Zachodu, gdzie normą jest, że ok. 80 - 90 proc. leków produkują rodzime firmy. Wzorem mogą być Niemcy, gdzie aż 95 proc. leków kupowanych w tamtejszych aptekach pochodzi z krajowych zakładów farmaceutycznych. Ten patriotyzm gospodarczy ma oczywiście gigantyczne znaczenie dla międzynarodowych przepływów finansowych...

W 2013 roku (
nie mam świeższych danych) sektor produkujący leki i wyroby medyczne w Polsce generował prawie 1 proc. PKB i odpowiadał za 2,4 mld zł przychodów podatkowych. Kwota ta mogłaby być znacznie większa, gdyby większa ilość leków kupowanych w naszym kraju pochodziła z polskich zakładów farmaceutycznych. Niestety - przewaga zachodniego kapitału oraz lobbing zagranicznych koncernów wobec lekarzy zrobiły swoje. Dzisiaj ledwie 30 proc. leków kupowanych w naszym kraju zostało wyprodukowanych przez rodzime firmy farmaceutyczne. 

O sprawie tej już w ubiegłym roku przypomniał Mateusz Morawiecki. Na forum gospodarczym w Krynicy powiedział on wówczas m.in.:

"W Polsce kupuje się tylko 30% leków wyprodukowanych w Polsce. W Niemczech jest to 95%. Jest to pewien benchmark. Model rozwoju gospodarczego, który my przyjęliśmy przez ostatnie 25 lat powoduje, że do tych 95% będziemy dążyć pewnie z 25 lat.
Ale idźmy w tym kierunku".

Nie mam nic przeciwko, aby struktura rynku farmaceutycznego w najbliższych latach zmieniła się na korzyść rodzimych zakładów produkujących leki. Skoro taki model rozwoju gospodarczego (de facto model silnego patriotyzmu gospodarczego) z powodzeniem funkcjonuje w zachodniej Europie, to
dlaczego nie miałby zacząć działać również w Polsce?

W grę wchodzą w tym przypadku miliardy złotych, które zamiast być wypompowane poza granice Polski, mogłyby pozostać w kraju - zarówno jako zwiększone wpływy podatkowe, jak i dodatkowe środki na rozwój i inwestycje. Wystarczy, że będąc w aptece będziemy pamiętać, aby w miarę możliwości kupować leki wyprodukowane w naszym kraju.

 

Źródło: Wydajemy coraz więcej na leki. Wartość rynku to grube miliardy złotych (BusinessInsider.com.pl)
Źródło: Morawiecki: Deficyt general government spadnie do ok. 2 proc. PKB do 2019 r. (Forsal.pl)

wpis z dnia 29/12/2017

Zmieniony ( 30.12.2017. )