Franciszek mianując Ordynariusza, wiedział o jego powiąz. z notorycznym przestępcą seksualnym
Wpisał: Franciszek   
15.01.2018.

Franciszek mianując biskupa - ordynariuszem, wiedział o jego powiązaniach z notorycznym przestępcą seksualnym

http://www.bibula.com/?p=99155

2018-01-14


Franciszek miał pełną wiedzę o kontaktach chileańskiego biskupa z wielokrotnym i notorycznym przestępcą seksualnym, ks. Ferdynandem Karadima – wskazują tajne dokumenty Watykanu, opublikowane przez agencję Associated Press.

 

W styczniu 2015 roku {papież} Franciszek mianował biskupa Juan de la Cruz Barros Madrid ordynariuszem diecezji Osorno (900 km na południe od Santiago, Chile), czym wywołał falę protestów, bowiem hierarcha był oskarżany o ukrywanie wielokrotnych przypadków molestowania seksualnego nieletnich przez swego kolegę (a wcześniej wychowawcę i duchowego nauczyciela), ks. Fernando Karadimę.

 

Początkowo Watykan bronił charyzmatycznego ks. Karadimę, o którego licznych przypadkach molestowania wiedział już w 2004 roku, jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II. Niestety, dopiero ujawnienie przez media szczegółów i wywołane tym wzburzenie doprowadziło do otworzenia przez Stolicę Apostolską postępowania zakończonego w 2011 roku uznaniem ks. Karadimę za winnego zarzucanych mu czynów molestowania seksualnego. Otrzymał on karę suspensy i dożywotniej pokuty i modlitwy, lecz pomimo zawieszenia w czynnościach kapłańskich, między innymi zakazu publicznego odprawiania Mszy św., łamie te zakazy wielokrotnie.

 

Franciszek mianując biskupa Barrosa ordynariuszem diecezji Osorno wiedział o jego kontaktach z ks. Karadimą – a ofiary zarzucają biskupowi nie tylko krycie swojego kolegi, lecz również osobiste uczestnictwo biskupa jako świadek molestowań. Z tajnego listu Franciszka do biskupów chileańskich, do którego dotarła agencja Associated Press, wynika, że Franciszek mianując bp. Barrosa ordynariuszem wiedział o kontrowersji wokół niego. W liście z dnia 31 stycznia 2015 r. Franciszek pisze m.in.: “Dziękuję Wam za otwarte przekazanie swoich uwag dotyczących mianowania Jego Eminencji Juan Barros […]  Rozumiem to co przekazujecie mi i zdaję sobie sprawę z trudnej sytuacji w Chile…”. Rzecznik Stolicy Apostolskiej, Greg Burke, odmówił komentarzy na temat ujawnionego listu Franciszka.

 

Biskup Barros broni się, że nigdy nie wiedział o niczym: “Nigdy nie wiedziałem o niczym, nigdy nawet nie wyobrażałem sobie tak poważnych nadużyć [seksualnych] przez [tego] księdza.” Natomiast na zarzuty krycia broni się słowami: “Nigdy nie zaakceptowałem i nie uczestniczyłem w tak poważnych czynach i nigdy nie byłem osądzony przez żadne trybunały za takie czyny.”

 

Nominacja dokonana przez Franciszka spowodowała dalszy wzrost napięcia społecznego w Chile i antykościelnego nastawienia dużej części społeczeństwa, które przez wiele lat przeżywało proces i cały związany z ks. Karadimą skandal. (Jak również skandale innych duchownych w Chile, których lista obecnie obejmuje 78 osób).

Szacuje się, że tylko ten proces spowodował drastyczny spadek powołań kapłańskich w Chile i aż 20-procentowy spadek osób identyfikujących się jako katolicy.

Franciszek udaje się w podróż apostolską do Chile (15-18 stycznia 2018 r.) a następnie do Peru.


Zmieniony ( 15.01.2018. )