Mszy św. trydencka Requiem za króla Ludwika XVI w 225. rocznicę egzekucji (21 stycznia). Warszawa.
Wpisał: Konserwatyzm   
16.01.2018.

Mszy św. trydencka Requiem za króla Ludwika XVI w 225. rocznicę egzekucji (21 stycznia)

Redakcja Konserwatyzm.pl

Już wkrótce, 21 stycznia 2018 r., przypada 225. rocznica egzekucji króla Francji Ludwika XVI. Data ta jednoznacznie kojarzy się z tragedią nie tylko samego monarchy, nie tylko Francji, ale i całej Europy i cywilizacji chrześcijańskiej. Wspominamy je z bólem i rozpaczą.

Wydarzenie to wydaje się nam na tyle istotne, że postanowiliśmy urządzić jego uroczyste wspomnienie w Warszawie.

Już w minionym roku po raz pierwszy upamiętniliśmy rocznicę 21 stycznia. Najpierw w czwartek 19 stycznia 2017 r. w warszawskim Kościele Przemienienia Pańskiego uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. trydenckiej Requiem w intencji króla Ludwika XVI i ofiar rewolucji.

W sobotę 21 stycznia o godz. 10:22 zgromadziliśmy się pod ambasadą republiki francuskiej, gdzie odmówiliśmy modlitwy, złożyliśmy kwiaty oraz znicze i odśpiewaliśmy królewski hymn „Vive Henri IV”. Łącznie w obu wydarzeniach wzięło udział kilkadziesiąt osób – na uwagę zasługuje fakt, że byli to głównie ludzie młodzi.

W 225. rocznicę zamierzamy powtórzyć i Mszę św., i zgromadzenie. Planujemy znacznie powiększyć liczbę uczestników, jak również prestiż wydarzenia. W związku z tym zwracamy się do Pana z uprzejmą prośbą o wzięcie udziału w tym wydarzeniu oraz o wygłoszenie okolicznościowego przemówienia.

Polacy nie są obcy królewskiej Francji – matką króla Ludwika XVI była Maria Józefa (córka króla Polski Augusta III), zaś ojcem – Ludwik Ferdynand (syn polskiej królewny Marii Leszczyńskiej). Ich młodszy syn – Ludwik XVIII – miał na drugie imię Stanisław, na cześć polskiego pradziada. Po śmierci Ludwika XVI polski dwór królewski ogłosił 6 tygodni żałoby.

Publicysta, ksiądz Piotr Świtkowski, pisał wtedy: „Ludwik XVI zawsze cnotliwy, na szacunek całego świata zasługujący, padł zemsty niesłusznej ofiarą. Zapamiętali poddani skąpali się we krwi swego monarchy, który nie tchnął tylko ojcowskim ku nim przywiązaniem, nie szukał tylko uszczęśliwienia”.

Polscy biskupi w listach pasterskich nakazali wiernym, aby gorliwie śpiewali w kościołach podczas wszystkich nabożeństw przez cały miesiąc psalm żałobny za duszę króla Ludwika. Czujemy się kontynuatorami tej tradycji.

Zapraszamy tedy wszystkich kontrrewolucjonistów na ul. Piękną w Warszawie w dniu 21 stycznia (niedziela), o godzinie 10-tej.

Zmieniony ( 16.01.2018. )