Co [już] jest izraelskie w Polsce?
Wpisał: Adam Stankiewicz   
25.02.2019.

Co [już] jest izraelskie w Polsce?



Adam Stankiewicz https://wspieramrozwoj.pl/artykul/118/firmy-izraelskie-w-Polsce


Czasem można usłyszeć opinie, ze w posiadaniu "Żydów" jest połowa Polski, zarówno mediów, jak i wielkich firm. Pochodzenia niektórych polskich polityków również wywodzi się od naszych "starszych braci w wierze".

Nie będę jednak bawił się w genealogię, tylko zaprezentuję Wam, co w Polsce oficjalnie jest w rękach izraelskiego kapitału.

 

Jeśli chodzi o izraelskie media w Polsce, to należy powiedzieć, że ten temat w zasadzie realnie nie istnieje. Nie ma w naszym kraju istotnej stacji telewizyjnej, radiowej, czy tytułu prasowego pod kontrolą izraelskiego kapitału. Inna sprawa, że niektórzy ważni dziennikarze w Polsce są żydowskiego pochodzenia – i pewnie stąd pojawia się od czasu do czasu zwrot, że „mediami w Polsce rządzą Żydzi”, używany zwłaszcza w kontekście Gazety Wyborczej.

Można za to dość sporo powiedzieć o izraelskim sprzęcie wojskowym obecnym w Polsce. W roku 2004 Polska podpisała z izraelską firmą Rafael kontrakt warty 1,7 mld złotych, na dostawę pocisków przeciwpancernych Spike. Głośno było o innym ważnym kontrakcie, gdzie sprzęt dostarczyła nam izraelska firma. Informowały o nim media w październiku 2015 roku. Zakończony przez MON przetarg na 50 bezzałogowych robotów wygrał nie warszawski Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, który produkuje takie roboty już od 20 lat i z powodzeniem wyposaża w nie wiele armii na świecie, m.in. Korei Południowej i Hiszpanii, a izraelska firma Reago Group, która nie jest specjalnie znana w branży. Co ciekawe jej wygraną poprzedziła zmiana warunków przetargu, która dopuszczała sprzęt robiony w systemie calowych (u nas obowiązuje metryczny, także nawet wymiana śrubki może być kłopotliwa).

Izraelskie produkty i usługi dla „zwykłych ludzi”

Z pewnością bardziej ciekawa dla Polaka od izraelskiej oferty dla naszego wojska, jest kwestia tego, jakie produkty i usługi, które widzimy na co dzień, należą do kapitału izraelskiego. Na wstępie warto wiedzieć, że znajdujący się na opakowaniu produktu kod kreskowy 729 oznacza Izrael. Lista tych produktów i usług nie jest długa, ale jest tam kilka istotnych na polskim rynku firm.

Najbardziej rozbudowaną pozycją jest żywność – i tutaj należy wspomnieć na pewno o firmie Strauss Ltd – znajduje się ona w pierwszej dziesiątce największych na świecie firm handlujących kawą. W Polsce możemy kupić produkty następujących marek tej firmy: MK Cafe, Pedros, Fort, Sahara, Syropy Fabbri, a także herbaty Teartis.

Kolejna bardzo ważna firma izraelska, działająca w Polsce, to Eden Springs – dostawca wody i kawy. Oferuje ona ekspresy do kawy włoskiej marki Saeco dla firm, ale główną częścią jej oferty są dystrybutory wody, które najpewniej możecie spotkać w różnych instytucjach, w których zdarza Wam się pojawić.

W zestawieniu tym nie mogło zabraknąć także oczywiście pomarańczy Jaffa – chociaż tutaj trzeba powiedzieć, że od maja do listopada z nalepką tej firmy sprzedawane są cytrusy pochodzące z Afryki lub Ameryki Południowej, a Izraelczycy tłumaczą to tym, że chcą sprzedawać pomarańcze także w okresie, gdy nie ma ich zbiorów w Jaffie.

Może niektórych z Was zaskoczy, że Cinema City to izraelska firma. Poza siecią kin, Cinema City posiada także park rozrywki w Mszczonowie oraz 39.8% udziałów w spółce budowlanej Ronson Europe – w Polsce do firmy tej należy kilka nieruchomości kinowych Cinema City.

Do izraelskiego kapitału należą także niektóre działające w Polsce firmy budowlane np. Plaza Centres, która wybudowała kilkanaście centrów handlowych w Polsce – poznać je można m.in. po tym, że znajdują się w nich właśnie kina Cinema City, ale nie każde centrum handlowe z CC jest wybudowane przez Plaza Centres.

Izraelską firmą o ponad 50-letniej tradycji jest też sieć, będąca w założeniu połączeniem apteki, drogerii i perfumerii  - Super-Pharm. Firma ta ma obecnie 57 placówek w całej Polsce i jak sama informuje, działa we wszystkich większych miastach naszego kraju.

 

Niezwykle istotną firmą produkcyjną, która należy do izraelskiego kapitału, jest firma farmaceutyczna Teva. Ta powstała już w 1901 roku w Jerozolimie firma, ma bardzo ugruntowaną pozycję w naszym kraju – swoje początki w Polsce datuje już na 1931 rok. Obecnie posiada fabrykę leków w Krakowie (PLIVA Kraków SA). Wcześniej prowadziła produkcję także w Kutnie, ale już we wrześniu 2015 roku cała działalność w tamtejszej fabryce została zatrzymana, a 200 pracujących tam ludzi straciło pracę, chociaż trzeba powiedzieć, że związki zawodowe doszły do porozumienia w kwestii sporego wsparcia finansowego po zakończeniu współpracy.

 

Teva chwali się, że oferuje w Polsce ponad 500 swoich produktów, wytwarza u nas blisko 4 miliardy tabletek i kapsułek rocznie, a jej leki w każdej minucie zażywa 145 pacjentów w Polsce. Do każdemu znanych produktów Teva należy m.in. Aviomarin, Flegamina, czy Vibovit.

 

Izraelski kapitał posiada u nas również silnego przedstawiciela branży transportowej – to firma Mobilis Spółka z o.o., należąca do największego przewoźnika autobusowego w Izraelu, firmy Egged Mobilis. Co ten przewoźnik kontroluje w Polsce?  Przede wszystkim firma ta obsługuje linie komunikacji miejskiej w Warszawie, Krakowie oraz Bartoszycach. Ponadto, do firmy należy 10 spółek PKS na terenie Mazowsza i Mazur – są to: PKS Ostrołęka, PKS Mrągowo, PKS Bartoszyce, PKS Ostróda, PKS Przasnysz, PKS Mława, PKS Ciechanów, PKS Mińsk Mazowiecki, PKS Płock i PKS Piotrków Trybunalski. Firma Mobilis wykonuje też przewozy okazjonalne i turystyczne.

Z najważniejszych izraelskich firm w Polsce to chyba wszystko. Jak widać, wcale nie jest ich tak dużo, chociaż trzeba przyznać, że generalnie są to duże podmioty, które posiadają znaczną część rynku w swojej branży. W porównaniu jednak z kapitałem niemieckim, wyraźne jest, że Izrael generalnie na pewno nie należy do największych zagranicznych inwestorów w Polsce.


Zmieniony ( 25.02.2019. )