Największa instalacja fotowoltaiczna - sukces ogniw II generacji
Wpisał: Mirosław Dakowski   
24.10.2010.

Największa instalacja fotowoltaiczna - kolejny sukces ogniw II generacji

21 X 2010 http://solaris18.blogspot.com/2010/10/najwieksza-instalacja-fotowoltaiczna.html

W branży fotowoltaicznej pojawiało się ostatnio sporo newsów poświęconych oddaniu do użytku największej instalacji fotowoltaicznej. Informacja ta jest bardzo ciekawa nie z uwagi, na wielkość instalacji - 80 MW czy dość nietypowe miejsce - Ontario Kanada.

Instalacja ta jest kolejnym triumfem technologii ogniw II generacji opartych o tellurek kadmu CdTe i giganta, jaki stoi za tą technologią, czyli firmę First Solar.

            Wiedza na temat ogniw cienkowarstwowych jest w branży bardzo niewielka. Polskie firmy zajmujące się dystrybucją i montażem ogniw PV z trudem kojarzą tellurek kadmu CdTe czy firmę First Solar. Trudno dziwić się tej sytuacji, jeżeli w wydanej ostatnio książce „fotowoltaika w teorii i praktyce” Ewy Klugmann – Radziemskiej poświęcono tej technologii niecałe pół strony.

            Choć zupełnie niewidoczne w Polsce cienkowarstwowe ogniwa II generacji powiadają obecnie ok. 22% rynku (źródło EPIA) a jeszcze 2 lata temu było to zaledwie 14%. Raport iSuppli mówi, że przed 2013 ogniwa II generacji będą posiadać ponad 30% udział w rynku fotowoltaiki. Ten dynamiczny rozwój związany jest z korzystnym stosunkiem ceny  do jakości energetycznej ogniw cienkowarstwowych. W mojej ocenie w przypadku ograniczenia wysokości wsparcia dla fotowoltaiki  ,który jest spodziewany w 2012r  , ogniwa II generacji jeszcze bardziej rozwiną skrzydła z uwagi na możliwości redukcji ceny poprzez redukcję kosztów wytwarzania. Nie bez znaczenia jest także fakt znacznie niższych nakładów energetycznych na produkcję ogniw cienkowarstwowych zwłaszcza tych wykonywanych bez próżniowo. W dobie rosnących cen energii i ograniczania emisji, CO2 jest to kolejny ważny atut.
Dlaczego jest to ważne i należy o tym mówić?

Pomijanie w branży technologii ogniw II generacji jak CdTe czy CIGS rodzi błędny obraz fotowoltaiki opartej jedynie na krzemie. Taki przekaz trafia do biznesu, który na tej podstawie podejmuje decyzje inwestycyjne, które mogą okazać się błędne. Ogniwa II generacji to nie jest już wymysł rodem z laboratorium, lecz sprawdzona i uznana technologia masowej produkcji. Najlepszym dowodem jest tu wspomniana firma First Solar produkująca rocznie ok. 1 100 MW ogniw II generacji opartych o tellurek kadmu. Przy światowej produkcji ok. 12,3 GW firma first solar ma udział w rynku ok. 9 % i jest niekwestionowanym liderem.