Kościół Saint-Sulpice w Paryżu został celowo podpalony. Diecezja paryska wezwała do... roztropności
Wpisał: celowe podpalenie   
15.04.2019.

Kościół Saint-Sulpice w Paryżu został celowo podpalony. Diecezja paryska wezwała do… roztropności


https://nczas.com/2019/03/19/kosciol-saint-sulpice-w-paryzu-zostal-celowo-podpalony-video/


Śledztwo w sprawie pożaru drugiego pod względem wielkości kościoła w Paryżu, o czym już pisaliśmy, skłania się ku teorii o celowym podpaleniu. Byłby to kolejny akt ataków na obiekty Kościoła katolickiego we Francji, które przybrały na sile zwłaszcza w ostatnich tygodniach.

https://nczas.com/wp-content/uploads/2019/03/plonacy_kosciol_paryz.jpg

Policja uważa, że to celowe podpalenie i nie wyklucza żadnej teorii, od celowej profanacji, po porachunki bezdomnych, którzy korzystali z wnęk kościoła jako przytuliska.

Przypomnijmy, że do pożaru doszło w niedzielę 17 marca i chociaż został on szybko ugaszony, to zniszczeniu uległy m.in. pochodzące z XVIII wieku drzwi, jeden z witraży i rzeźba.

Mocny ogień miała wywołać sterta ubrań, która złożona przy wejściu też się zapaliła. Policja podejrzewa, że ubrania były własnością bezdomnych.

Pożar wybuchł podczas koncertu organowego, który trwał w kościele. Szkody materialne dotyczą głównie zewnętrznej elewacji. Mocne dębowe drzwi spełniły tu rolę antypożarową. Straż pożarna została szybko wezwana przez wiernych, którzy dostrzegli ogień i dym od środka.

Diecezja paryska wezwała do… roztropności i czeka na wyniki śledztwa. Diecezja podziękowała policji i strażakom za akcję.

Ponieważ kilkanaście kościołów zostało zbezczeszczonych w ostatnich tygodniach w całej Francji, większą irytację okazali niektórzy politycy prawicy.

Szef partii Republikanie Laurent Wauquiez napisał, że „kolejny akt antychrześcijański jest nie do zaakceptowania” i zwrócił uwagę na lekceważenie takich profanacji w mediach. Przypomniał, że tylko samym miesiącu styczniu zbezczeszczono we Francji 66 kościołów.

Dodał, że „#SaintSulpice to nie tylko kościół, ale część naszego dziedzictwa, tego kim jesteśmy. Dość ciszy. Otwórzmy oczy”.

Zmieniony ( 16.04.2019. )