Dębogóra: G.K. Chesterton, Abp. Fulton Sheen, Feliks Koneczny, Pietro Kard. Gasparri, J.R. Tolkien
Wpisał: Wydawnictwo Dębogóra   
27.06.2019.

Dębogóra: G.K. Chesterton, Abp. Fulton Sheen, Feliks Koneczny, Pietro Kard. Gasparri, J.R.R. Tolkien, Ferdynand Ossendowski




Wydawnictwo Dębogóra < sklep@debogora.com >



Drodzy przyjaciele Dębogóry!

Chcielibyśmy przedstawić Państwu trochę nowości, które pojawiły się ostatnimi czasy w naszej księgarni. Od kilku miesięcy do naszej oferty włączamy pozycje wydawane również w innych miejscach niż Dębogóra, przy czym, jak zawsze, idziemy na jakość a nie na ilość. 

Dzięki temu w jednym miejscu będą mogli Państwo kupić książki takich autorów jak m.in. G.K. Chesterton, Abp. Fulton Sheen, Feliks Koneczny, Pietro Kard. Gasparri, J.R.R. Tolkien, Ferdynand Ossendowski i wielu innych. Ponadto ofercie Dębogóry pojawiło się więcej pozycji autorów książek wydawanych przez nas, jak przykładowo Benedykt XVI, Jacek Kowalski czy Grzegorz Kucharczyk.

Oprócz tego, że najlepsze książki będziecie mogli Państwo kupić w jednym miejscu, dochodzi również bardzo korzystny program lojalnościowy działający w naszym sklepie. Po każdym złożonym zamówieniu otrzymują Państwo punkty, które można wymienić na wybrane przez Państwa produkty. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kilkoma nowościami z naszej oferty!

Historia

Zobacz cały dział historyczny

Jacek Kowalski 'Straszny Dwór czyli sarmackie korzenie niepodległej'

Podobnie jak Trylogia Henryka Sienkiewicza opera Straszny dwór Stanisława Moniuszki jest jednym z głównych przęseł polskiej kultury spinających ze sobą Pierwszą i Drugą Rzeczpospolitą, Wolność z Niepodległością. W swojej książce Jacek Kowalski nie tylko ukazuje genezę opery i liczne przekształcenia jej formy – dokonywane zarówno pod presją zaborcy, jak i pod kątem wymogów gatunku i potrzeb sceny. Wiele uwagi poświęca też recepcji, która pomaga ustalić rangę utworu i jego rolę w odzyskiwaniu niepodległości. „Po drodze” Kowalski podejmuje zagadnienia nieoczywiste, budzące spory, a wynikające generalnego spojrzenia na kulturę i mentalność ludzi XIX wieku, np. kwestię biedermeieru i sarmatyzmu (neosarmatyzmu), i pytanie, która z tych „etykiet” światopoglądowych, obyczajowych i estetycznych lepiej przystaje do wzmiankowanego czasu…

Gawędziarski, żywy tok wywodu pozwala Kowalskiemu finezyjnie spajać ze sobą różne porządki i wątki, cytować prasę z epoki i scena po scenie komentować libretto opery. Autor opracowania skrupulatnie przy tym przedstawia historię tekstu i jego różnych warstw i wersji, celnie objaśnia ingerencje cenzorskie.

Wydawnictwo zawiera płytę CD z bodaj najsłynniejszym nagraniem opery Moniuszki z 1965 roku, z udziałem m.in. Haliny Słonickiej, Andrzeja Hiolskiego i Bernarda Ładysza. Czytaj dalej

Feliks Koneczny 'O wielości cywilizacji'

Jedno z najważniejszych dzieł Feliksa Konecznego, wybitnego krakowskiego historyka i historiozofa. Autor analizuje pojęcie cywilizacji jako specyficznej metody ustroju życia zbiorowego, z punktu widzenia rozwoju kultury materialnej i duchowej w poszczególnych cywilizacjach. Analiza ta przebiega z uwzględnieniem takich cech jak m.in. rasa, religia, język i stosunki prawne. Książka jest bardzo aktualna ze względu na współczesny kryzys imigracyjny.

Każda cywilizacja, póki jest żywotną, dąży do ekspansji; toteż gdziekolwiek zetkną się z sobą dwie cywilizacje żywotne, walczyć z sobą muszą. Wszelka cywilizacja żywotna, nie obumierająca, jest zaczepną. Walka trwa, dopóki jedna z walczących cywilizacji nie zostanie unicestwiona; samo zdobycie stanowiska cywilizacji panującej – walki bynajmniej nie kończy. Jeżeli istniejące obok siebie cywilizacje mieszczą się obok siebie w obojętnym spokoju, widocznie obie pozbawione są sił żywotnych. Wypadek taki kończy się często kompromisem w jakiejś mieszaninie mechanicznej, w której nastaje obopólna stagnacja, a z niej wytworzy się z czasem istne bagnisko acywilizacyjności. Tak np. runęła cywilizacja wielkiej Persji, nie mogąc znieść klina hellenistycznego, wbijającego się w nią” (fragment książki). Czytaj dalej

Grzegorz Kucharczyk 'Christianitas między Niemcami i Rosją'

Książka znakomitego historyka jest kontynuacją, ale i dopełnieniem poprzedniego zbioru zatytułowanego: Christianitas. Od rozwkitu do kryzysu. W tym wyborze rzecz dotyczy tego samego zagadnienia, ale w odniesieniu do Polski. Tysiąc pięćdziesiąta rocznica chrztu Polski w naturalny sposób skłania do refleksji nad znaczeniem tego wydarzenia dla dziejów narodu i państwa polskiego, ale również znaczenia pamięci o tym wydarzeniu i szerszej oceny stanu civitas christiana w naszej ojczyźnie.

Jakie ciosy i skąd spadały na Christianitas w Polsce?

Dlaczego „wykończenie” Polski stało się celem nadrzędnym naszych sąsiadów?

Dlaczego Niemcy stały się akuszerem bolszewickiej Rosji i jaki to miało wpływ na nasze dzieje?

Czy można uznawać Rosję za ostatnią nadzieję chrześcijańskiej cywilizacji w „Gejeuropie”?

Skąd płyną zagrożenia dla cywilizacji Christiniatatis w Polsce od ponad 100 lat? 

Jakie zadziwiające paralele zachodzą między współczesnymi obrońcami laickości państwa a niemieckimi okupantami?

Co łączy niemieckie „dzieci kwiaty” z narodowym socjalizmem, „Zielonymi”, a wreszcie z ogarniającym współczesny świat zaćmieniem rozumu?

Odpowiedź znajdą Państwo na kartach tej książki. Czytaj dalej

Podczas II wojny światowej naród polski był ofiarą trzech ludobójstw – niemieckiego, sowieckiego i ukraińskiego. O tym ostatnim Polacy wiedza stosunkowo najmniej. Ten brak wypełnia książka poświęcona pamięci naszych Rodaków, ofiar terroru, który siali ukraińscy nacjonaliści. To pomnik pomordowanych Polaków, którym do dziś nikt pomników nie wystawił, w przeciwieństwie do ich morderców, którzy maja swoje pomniki i tytuły narodowych bohaterów Ukrainy, są patronami ulic, placów i szkół... Ta książka to także wyraz pamięci o polskich miejscowościach na Kresach, których nie ma już na żadnej mapie…

Historia Rzezi Wołyńskiej – zbrodni ludobójstwa, dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach z Województwa Wołyńskiego II RP, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzesze, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944. Historycy szacują, ze zginęło wtedy ok. 70 tys. Polaków, a kolejne 60 tys. Polaków zamordowali ukraińscy nacjonaliści na terenie Małopolski Wschodniej. Apogeum ludobójstwa przypadło na 11 lipca 1943 roku. Na uśpione niedzielnym odpoczynkiem w pierwszych dniach żniw polskie wsie i chutory, na wiernych zgromadzonych w katolickich świątyniach spadły pociski, granaty, butelki z zapalona benzyna, ostrza wideł, kos, noży, siekier i pogrzebaczy. Nie było obrońców, bowiem w wielu miejscowościach pozostały w większości kobiety i dzieci… Czytaj dalej

RELIGIA

Zobacz cały dział religijny

Abp Fulton J. Sheen 'Maryja. Pierwsza miłość świata'

Kobieta, którą kocham – mówił o Maryi Sługa Boży abp Fulton J. Sheen. Z humorem podkreślał też, że po śmierci usłyszy od Chrystusa:
„Moja Matka powiedziała Mi wszystko o tobie!”.

Słynny amerykański kaznodzieja pomaga nam odnaleźć odpowiedź na najtrudniejsze pytania dotyczące roli Maryi w naszym życiu. Jaką rolę odegrała Ona w zbawczym planie Pana Jezusa? W jaki sposób współcześnie, w czasach wielkich objawień, Maryja prowadzi nas do Boga? I czy stanowi Ona nadzieję na odmianę serc niewierzących?
Chociaż pierwsze wydanie tej książki ukazało się ponad pół wieku temu, do dzisiaj pozostaje ona niezwykle aktualna i otwiera ludzkie serca na miłość i słowa Bożej Matki. 
Czytaj dalej

Aldo Maria Valli 'Benedykt XVI. Strażnik wśród nocy'

Wyjątkowa biografia Benedykta XVI. Znakomity dziennikarz Aldo Maria Valli przedstawia nam postać Josepha Ratzingera jako strażnika prawdy i wiary w mrocznym świecie moralnego zepsucia i relatywizmu. Aby lepiej poznać osobę Benedykta XVI, i zrozumieć jak wielką rolę nadal odgrywa jako nauczyciel wiary i świadek Chrystusa, trzeba koniecznie przeczytać tę książkę!

Książka ta wzięta się nie tylko z chęci złożenia hołdu Papieżowi prawdy, ale też z potrzeby, o której jestem więcej niż przekonany - potrzeby podkreślenia, jak właściwa była wielka propozycja złożona przez Benedykta XVI ludzkości naszej epoki. Lecz silne - muszę to przyznać - jest też inne pragnienie. Pragnę pobyć trochę w jego towarzystwie. Bo brakuje mi Benedykta XVI.

Aldo Maria Valli

Z książki Vallego wyłania się heroiczny wizerunek człowieka atakowanego przez wszelkiego rodzaju nieprzyjazne siły w Kościele i spoza Kościoła, sprzymierzone przeciwko niemu. Przyczyny tego wszystkiego teraz możemy zobaczyć ¡zrozumieć. Benedykt nie głaskał świata, a przede wszystkim ani sobie, ani Kościołowi nie pozwalał na dwuznaczności, w których Kościół grzęźnie za naszych dni. 

Marco Tosatti

Czytaj dalej

G.K. Chesterton 'Obrona wiary'

Zagadki Boga dają więcej satysfakcji niż rozwiązania człowieka”. G.K. Chesterton

Obrona wiary” to zbiór publicystyki G. K. Chestertona. Lekkie pióro, ciepły humor i intelektualna przenikliwość sprawiają, że pisarz ten cieszy się niesłabnącą popularnością. Eseje zamieszczone w zbiorze traktują zarówno o rzeczach poważnych, jak z pozoru błahych. O każdej Chesterton ma do powiedzenia coś interesującego, umie bowiem spojrzeć z nieoczekiwanej perspektywy, jaką daje mu wiara chrześcijańska.

Tłumaczenie: Jaga Rydzewska

Czytaj dalej

Pietro kard. Gasparri 'Katechizm Katolicki'

Zmieniony ( 27.06.2019. )