ORŁA wrona nie pokona. 38 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. Ptaszysko Kłamstwa padnie.
Wpisał: pryl   
13.12.2019.

ORŁA wrona nie pokona.

38 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

 

Obecnie WRONA przepoczwarzyła się w Ptaszysko Kłamstwa o skrzydłach – lewym i prawym.

 

https://www.magnapolonia.org/38-lat-temu-wprowadzono-w-polsce-stan-wojenny/


W nocy z 12 na 13 grudnia rozpoczęły się zatrzymywania działaczy Solidarności oraz innych organizacji opozycyjnych. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

O godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zaakceptowana została 5 grudnia 1981 r. przez Biuro Polityczne KC PZPR. Gen. Jaruzelski otrzymał od towarzyszy partyjnych swobodę co do wyboru konkretnej daty rozpoczęcia operacji. W nocy z 8 na 9 grudnia 1981 r. w trakcie spotkania z przebywającym w Warszawie marszałkiem Kulikowem gen. Jaruzelski poinformował go o planowanych działaniach, nie podając jednak konkretnej daty ich rozpoczęcia.

Notatka z tego spotkania, sporządzona przez gen. Wiktora Anoszkina – adiutanta marszałka Kulikowa – została opublikowana przez prof. Antoniego Dudka w „Biuletynie IPN”. Wynika z niej, że gen. Jaruzelski wprost zażądał wsparcia militarnego po wprowadzeniu stanu wojennego, mówiąc:

„Strajki są dla nas najlepszym wariantem. Robotnicy pozostaną na miejscu. Będzie gorzej, jeśli wyjdą z zakładów pracy i zaczną dewastować komitety partyjne, organizować demonstracje uliczne itd. Gdyby to miało ogarnąć cały kraj, to wy (ZSRR) będziecie nam musieli pomóc. Sami nie damy sobie rady.”

O wyznaczonym terminie wprowadzenia stanu wojennego marszałek Kulikow i przywódcy sowieccy zostali poinformowani 11 grudnia. Operacja jego wprowadzenia rozpoczęła się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Jeszcze przed północą jednostki MSW, składające się z grup specjalnych, oddziałów ZOMO, jednostek antyterrorystycznych, funkcjonariuszy SB, oddziałów Jednostek Nadwiślańskich przy wsparciu wojska rozpoczęły działania. [30% czołgów utknęło w rowach MD]

W ramach operacji „Azalia” siły porządkowe MSW i WP zajęły obiekty Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowały w centrach telekomunikacyjnych połączenia krajowe i zagraniczne.

Grupy milicjantów i funkcjonariuszy SB przystąpiły w ramach operacji „Jodła” do internowania działaczy Solidarności i przywódców opozycji politycznej. Do miast skierowano oddziały pancerne i zmechanizowane, które umieszczono przy najważniejszych węzłach komunikacyjnych, trasach wylotowych, głównych skrzyżowaniach, gmachach urzędowych i innych obiektach strategicznych. Przeprowadzono aresztowania wśród niezależnych intelektualistów, w tym także wśród organizatorów i uczestników obradującego w Warszawie Kongresu Kultury Polskiej. [i oczywiście – dla niepoznaki – wśród oddanych „władzy” kapusiów MD]

W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego i zatrzymania działaczy związkowych i opozycjonistów w wielu zakładach pracy wybuchły strajki, które były brutalnie tłumione przez oddziały milicji przy wsparciu wojska. Szczególnie dramatyczny przebieg miały wydarzenia na kopalni Wujek w Katowicach, gdzie śmierć poniosło dziewięciu górników. Ogółem w starciach z milicją w okresie stanu wojennego śmierć poniosło kilkadziesiąt osób.

/TVP Info, wpolityce.pl/


Zmieniony ( 13.12.2019. )