5, czy 50? Czy to w ogóle ma znaczenie ?
Wpisał: Eliza Kowalska   
07.04.2020.

5, czy 50? Czy to w ogóle ma znaczenie ?

 

Konstytucja a Rozporządzenie

 

W CO WIĘC BAWI SIĘ Z NAMI WŁADZA ?

Eliza Kowalska

Konstytucja! Konstytucja!... to slogan skandowany w ostatnim roku przez tłumy, powtarzany przez polityków wszystkich opcji, temat wałkowany przez wszystkie działające w Polsce media, omawiany przez gadające głowy kibicujące każdej opcji politycznej. Woda na młyn niekończących się dyskusji o poszanowaniu praw gwarantowanych obywatelom przez Konstytucję, o tym kto jest kompletny, by zasiadać w Trybunale Konstytucyjnym, a kto nie.

Posiedzenie Sejmu z 6 kwietnia…. Emocje jak podczas turnieju MMA. Pytanie, czy „walczący” pamiętają treść tego dokumentu? Sądząc po tym, co dzieje się ostatnio w Polsce, szczególnie w zakresie ograniczania wolności religijnej Polaków, sejmowi zawodnicy MMA, wykazują się analogiczną znajomością ustawy zasadniczej, do znajomości twórczości NOBLISTKI, jaka wykazał się niedawno Minister Kultury. A szkoda, bo lektura ciekawa. Konstytucja oczywiście. Przytoczę część dotyczącą wolności religijnych. Do tekstu źródłowego podaję link. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970780483/U/D19970483Lj.pdf

Art. 53. 1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.

2. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.

3. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

4. Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.

5. Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze USTAWY i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.

6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.

7. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.”

24.03.2020, na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem ogłoszono m. in.:

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r.w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej stanu epidemii

        Zapytam więc retorycznie. Czy jest na sali prawnik? Najlepiej konstytucjonalista. Smutna konkluzja jest taka, że w Ministerstwie Zdrowia na pewno pracują prawnicy, w Sejmie jest ich wielu…

Zadajmy sobie więc pytanie: W CO WIĘC BAWI SIĘ Z NAMI WŁADZA?

Zmieniony ( 07.04.2020. )