NBP - nieograniczony dodruk pieniądza - aż do skutku [Jakiego??]
Wpisał: Narodowy Bank Polski   
27.05.2020.

NBP - nieograniczony dodruk pieniądza - aż do skutku [Jakiego?? md].

QE Infinity w Polsce?

[Poluzowanie polityki pieniężnej, luzowanie ilościowe (ang. quantitative easing, QE) – zwiększenie podaży pieniądza w obiegu. Viki]


W komunikacie opublikowanym 30 kwietnia Narodowy Bank Polski poinformował, że zamierza prowadzić politykę luzowania ilościowego aż do odwołania, bez określenia górnej granicy wartości skupowanych z rynku wtórnego aktywów. Oznacza to, że NBP będzie prowadził dodruk polskiego złotego „aż do skutku”, podobnie jak w amerykański Fed, który w marcu także ogłosił „nieskończone QE”.

 Jak wynika z komunikatu NBP, program skupu papierów wartościowych z rynku wtórnego od banków komercyjnych będzie prowadzony aż do odwołania, bez podania docelowej skali zwiększania podaży pieniądza w obiegu.

W maju, zgodnie z harmonogramem, przeprowadzone zostaną dwie aukcje skupu obligacji skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa. Odbędą się one 13 i 27 maja, a docelowa kwota skupu będzie zależna od zainteresowania uczestników przetargu (czyli banków komercyjnych).
Ponadto NBP zapowiedział przeprowadzenie operacji dostrajających repo, o ile w maju zajdzie taka potrzeba (płynność sektora bankowego spadnie w wystarczającym stopniu).

Warto przypomnieć, że dotychczas NBP w czterech seriach skupu obligacji z rynku wtórnego objął papiery wartościowe o łącznej wartości 49,6 mld złotych (ponad 5% długu państwowego) za wyemitowane do tego celu pieniądze. 8 kwietnia NBP poszerzył zakres operacji QE o skup obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa, zaś kilka dni później emisję obligacji tego typu zapowiedział Polski Fundusz Rozwoju.

W praktyce oznacza to, że za wyemitowane do tego celu pieniądze NBP sfinansuje istotna część wydatków na Tarczę Finansową, mającą wesprzeć przedsiębiorców w obliczu spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa.

Czytaj także: Obniżka stóp procentowych była złą decyzją, osłabiającą kurs polskiego złotego. Członek RPP krytykuje działania NBP

Zmieniony ( 27.05.2020. )