Prezydent Oświęcimia Chwierut zakazuje marszu w rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz
Wpisał: Chwierut   
13.06.2020.

 

 

- Skandal!

Prezydent Oświęcimia Chwierut zakazuje marszu

w rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz.

Nie rezygnujemy. Wszyscy 14.06 do Oświęcimia

 

Podstawą do wydania zakazu zgromadzenia są przesłanki o
charakterze formalnym i brak wskazania dokładnej liczby
uczestników

https://www.pch24.pl/oswiecim--prezydent-miasta-zakazal-przemarszu-w-80--rocznice-i-transportu-polakow-do-auschwitz,76569,i.html

      Prezydent Oświęcim Janusz Chwierut (PO) wydał w piątek zakaz organizacji zaplanowanego na 14 czerwca – w 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz – przemarszu ulicami miasta, jaki zgłosiły Roty Niepodległości. W zgromadzeniu miało wziąć udział około 150 osób.

 

- Skandal! Prezydent Oświęcimia zakazuje marszu w rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz. Nie rezygnujemy. Wszyscy 14.06 do Oświęcimia - czytamy na oficjalnym profilu Rot Niepodległości środowiska związanego z Marszem Niepodległości

 – Prezydent Oświęcimia zakazał zgromadzenia, które zgłosiliśmy jako Roty Niepodległości na 14 czerwca. Miał się wtedy odbyć przemarsz z dworca, do którego dowieziono pierwszy transport polskich więźniów do Auschwitz, właśnie do tego obozu. W ten sposób chcieliśmy upamiętnić Polaków, którzy ginęli w tym obozie i zadać również kłam nieprawdzie, która jest coraz bardziej rozpowszechniana na świecie, że w Auschwitz ginęli tylko Żydzi, bo obóz ten został wybudowany dla Polaków – mówił na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu Robert Bąkiewicz – prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

 Roty Niepodległości mają możliwość odwołania się od decyzji Prezydenta Miasta do Sądu Okręgowego w Krakowie co już zapowiedział Robert Bąkiewicz

 Jak informuje portal beskidzka24.pl, podstawą do wydania zakazu zgromadzenia mają być przesłanki o charakterze formalnym, związane z zakończeniem zgromadzenia w miejscu, które znajduje się na terenie strefy ochronnej Pomnika Zagłady oraz brak wskazania dokładnej liczby uczestników, co stoi w sprzeczności z rozporządzeniem Rady Ministrów odnośnie organizacji zgromadzeń w czasie epidemii. W tym samym czasie na terenie Miejsca Pamięci KL Auschwitz – Birkenau planowane  są uroczystości państwowe upamiętniające 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawicieli parlamentu, rządu oraz korpusu dyplomatycznego. Tak więc cel zgłoszonego zgromadzenia jest tożsamy z obchodami państwowymi.

================================

Oświęcim. Prezydent nie wyraził zgody na organizację niedzielnego zgromadzenia. Dlaczego?

https://glos24.pl/oswiecim-prezydent-nie-wyrazil-zgody-na-organizacje-niedzielnego-zgromadzenia-dlaczego

Nie odbędzie się niedzielne zgromadzenie, które miało m.in. upamiętnić 80. rocznicę transportu Polaków do obozu Auschwitz-Birkenau. Prezydent Janusz Chwierut wydał specjalne oświadczenie, w którym tłumaczy powody swojej decyzji. Publikujemy treść oświadczenia.

Oświadczenie Urzędu Miasta Oświęcim
Prezydent Miasta Oświęcim wydał dzisiaj zakaz organizacji zgromadzenia publicznego, które planowane jest 14 czerwca. Zgłosił je 7 czerwca Pan Mariusz Piotrowski. Obok celu, którym jest upamiętnienie 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz, wskazał także trasę przemarszu ulicami: Dworcową i Obozową. Podał, że przewidziana liczba uczestników wyniesie około 150 osób. Poinformował również, że nie przewiduje się zagrożeń, a w przemarszu ze strony organizatora weźmie udział około 15 osób w służbie porządkowej. W trakcie trwania zgromadzenia będzie używane nagłośnienie i banery informacyjne.
Podstawą do wydania zakazu zgromadzenia są przesłanki o charakterze formalnym, związane z zakończeniem zgromadzenia w miejscu, które znajduje się na terenie strefy ochronnej Pomnika Zagłady oraz brak wskazania dokładnej liczby uczestników, co stoi w sprzeczności z rozporządzeniem Rady Ministrów odnośnie organizacji zgromadzeń w czasie epidemii. W tym samym czasie na terenie Miejsca Pamięci KL Auschwitz - Birkenau planowane są uroczystości państwowe upamiętniające 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli Parlamentu, rządu oraz korpusu dyplomatycznego. Tak więc cel zgłoszonego zgromadzenia jest tożsamy z obchodami państwowymi. Dlatego miasto uznaje, że zgromadzenie powinno być zorganizowane w Miejscu Pamięci KL Auschwitz-Birkenau zamiast w mieście na ulicach: Dworcowej i Obozowej. Mając w pamięci bulwersujące wydarzenia, które miały miejsce 27 stycznia 2019 roku, związane z mową nienawiści, jak i negatywne reperkusje dla miasta oraz szacunek dla ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz - Birkenau prezydent podjął decyzję o odmowie organizacji tego zgromadzenia. Organizator ma możliwość odwołania się od decyzji Prezydenta Miasta do Sądu Okręgowego w Krakowie.
[----] Dlatego Oświęcim nie może być areną konfliktu.
Oświęcim, 10 czerwca 2020 r. Źródło: Urząd Miasta Oświęcim
Zmieniony ( 13.06.2020. )