Maseczki chirurgiczne nie chronią przed COVID-19? Wyniki duńskich badań
Wpisał: ARKADIUSZ ZIOLEK   
25.11.2020.

Maseczki chirurgiczne nie chronią przed COVID-19?

Wyniki duńskich badań

24 listopada https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/newsamp-koronawirus-maseczki-nie-chronia-przeciw-covid-19


Naukowcy z Danii ogłosili, że maseczki chirurgiczne nie chronią osoby, które je noszą przed zakażeniem koronawirusem. To wynik przeprowadzonych przez nich badań w kwietniu i maju tego roku.

ARKADIUSZ ZIOLEK

Serwis NYTimes.com informuje, że ustalenia naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze są sprzeczne z wynikami wielu innych badań i prawdopodobnie nie będą miały wpływu na zmianę zaleceń w amerykańskim systemie ochrony zdrowia.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "Annales of Internal Medicine". Duńscy naukowcy zwerbowali 6024 uczestników eksperymentu. Upewniono się, że nie są zakażeni COVID-19. Połowie dano po 50 maseczek chirurgicznych i zobowiązano do ich noszenia w miejscach publicznych oraz zmiany co osiem godzin. Druga połowa osób biorących udział w eksperymencie maseczek nie nosiła.

Jeszcze w maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdziła, że osoby zdrowe nie powinny nosić masek i że zakrywanie ust i nosa przez całe społeczeństwo przynosi więcej szkody niż pożytku. Dziś twierdzi się na odwrót. W siłę tymczasem rosną ruchy antymaseczkowe.

W czasie przeprowadzania eksperymentu w Danii - jak przypomina NYTimes.com - zakażonych było ok. 2 proc. populacji, powszechne było mycie rąk i zachowanie dystansu społecznego, ale maseczek nie noszono.

Zaskakujące wyniki

Badanie ukończyło 4860 uczestników. Naukowcy mieli nadzieję, że osoby chodzące w maseczkach rzadziej zakażą się koronawirusem. Wyniki badań ich zaskoczyły, bowiem zakażone zostały 42 osoby (1,8 proc.) w grupie noszących maseczki. W przypadku drugiej grupy, która maseczek nie nosiła na COVID-19 zakaziły się 53 osoby (2,1 proc.). Ta różnica nie jest istotna statystycznie.

- Nasze badanie pokazuje, ile zyskujesz, nosząc maseczkę - powiedział dr Henning Bundgaard, współautor badania i kardiolog z Uniwersytetu w Kopenhadze. I dodał: - Nie za dużo.

Zmieniony ( 25.11.2020. )