Czy amantadyna leczy COVID-19? Pokrętna odpowiedź Ministerstwa. Apel do informatyków.
Wpisał: Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń   
29.11.2020.

 

 

Czy amantadyna leczy COVID-19?

Pokrętna odpowiedź Ministerstwa.

Apel do informatyków.

27-11-2020 https://www.powiatlancut.pl/aktualnosci/czy-amantadyna-leczy-covid-19,2865.html

 

        Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń zwrócił się 25 listopada 2020 r. do Ministra Zdrowia z pytaniem:

            Czy zostały podjęte badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu chorych na COVID-19? Dziękujemy Ministerstwu Zdrowia za bardzo szybką odpowiedź przesłaną 26 listopada 2020 r. Dzięki wymianie korespondencji za pośrednictwem platformy ePUAP po dwóch dniach możemy zapoznać się, ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia, które publikujemy poniżej.



Łańcut, 25 listopada 2020 r.

ZARZĄD POWIATU ŁAŃCUCKIEGO
EZ.8030.8.2020

Pan
Adam NIEDZIELSKI
Minister Zdrowia
Warszawa

Szanowny Panie Ministrze,
  Powiatowy Szpital Świętego Michała Archanioła w Łańcucie od początku trwania pandemii zajmuje się leczeniem chorych na COVID-19, w pierwszej fazie jako szpital jednoimienny a obecnie jako szpital koordynujący. Od kilku tygodni, zwracają się do nas samorządowców mieszkańcy z pytaniem dotyczącym leczenia, zwłaszcza pierwszej fazy koronawirusa, lekiem zawierającym AMANTADYNĘ. Obserwując wiele ludzkich tragedii i dramatów związanych z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, zatroskani mieszkańcy zwracają uwagę i mają nadzieję, że być może ten lek ograniczyłby ilość ciężko chorych pacjentów w naszych szpitalach.

  Wsłuchując się w ich opinie zwracam się z pytaniem czy są podjęte badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu chorych na COVID-19?

  Wnioskuję, aby Agencja Oceny Technologii Medycznej oraz Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wydały stosowną ocenę i wyjaśniły wątpliwości w zakresie stosowania amantadyny przy leczeniu COVID-19.

Licząc na pozytywne podejście do tej sprawy, składam wyrazy uszanowania
Przewodniczący Zarządu Powiatu Łańcuckiego
/-/ Adam KRZYSZTOŃ
Starosta Łańcucki

====================

26 listopada 2020

Minister Zdrowia
PLD.054.775.2020.IM

Pan
Adam Krzysztoń
Starosta Łańcucki
Zarząd Powiatu Łańcuckiego

Szanowny Panie Starosto,


w odpowiedzi na pismo z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie wątpliwości w zakresie stosowania amantadyny przy leczeniu COVID-19, Minister Zdrowia przekazuje poniższe wyjaśnienia.
  Na wstępie należy podkreślić, że produkt leczniczy Viregyt K, posiada pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium Polski a zgodnie ze wskazaniami rejestracyjnymi stosowany jest:
• w leczeniu choroby Parkinsona przez poprawę kontroli mięśni i zmniejszenie sztywności, drżenia i powłóczenia
• w leczeniu pewnego rodzaju grypy (grypa A).

  Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2018 r. poz. 617) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. Możliwe jest więc ordynowanie przez lekarza produktów leczniczych poza wskazaniami rejestracyjnymi.

  Minister Zdrowia wystąpił do Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (dalej jako Agencja) z wnioskiem o przekazanie materiałów analitycznych zgodnych z wytycznymi HTA oraz rekomendacji Prezesa Agencji dotyczącej zastosowania leków zawierających chlorowodorek amantadyny w leczeniu zakażeń spowodowanych SARS-CoV-2. Informacje dotyczące powyższej substancji zostały opublikowane w Systematycznym przeglądzie doniesień naukowych dla amantadyny w leczeniu COVID-19.
https://www.aotm.gov.pl/aktualnosci/najnowsze/polskie-zalecenia-diagnostyczno-terapeutyczne-covid-19-przeglady-doniesien-naukowych-dla-amantadyny/

  Opracowanie zostało przygotowane w oparciu o wyniki 3 badań: 1 obserwacyjnego retrospektywnego – Mancilla-Galindo 2020 oraz 2 opisy serii przypadków – Aranda-Abreu 2020 oraz Rejdak 2020 (badanie prowadzone w Polsce).
  W podsumowaniu opracowania wskazano, że z uwagi na ograniczoną liczbę dowodów naukowych oraz ich niską wiarygodność, wnioskowanie o skuteczności i profilu bezpieczeństwa  amantadyny w leczeniu COVID-19 obarczone jest wysoką niepewnością wobec czego brak jest zasadności zastosowania leków zawierających chlorowodorek amantadyny w leczeniu zakażeń spowodowanych SARS-CoV-2.


  Jednocześnie należy podkreślić, że Agencja na bieżąco monitoruje pojawiające się doniesienia naukowe dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa technologii medycznych stosowanych w COVID-19 i aktualizuje zalecenia. W przypadku pojawienia się nowych dowodów pochodzących z wiarygodnych prób klinicznych przedstawione w niniejszym piśmie zalecenie może ulec zmianie.


  Nie sposób jednak nie odnieść się do negatywnych skutków jakie zostały wywołane nagłośnieniem w mediach tej metody leczenia, publikacje przyczyniły się do zwiększonych zakupów leku a należy zauważyć, że przede wszystkim jest to produkt stosowany w chorobie Parkinsona. Z powodu niekontrolowanego wykupu leków duża część pacjentów przyjmujących produkt przewlekle ma ogromny problem z zaopatrzeniem w produkt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Zdrowia
Joanna Żebrowska
Główny Specjalista

=====================================

Komentarz Mirosław Dakowski:

1. Urzędniczka pisze: „ Możliwe jest więc ordynowanie przez lekarza”.

To dobrze – lekarze przestaną tak się kryć z tym leczeniem Covida. Znajomemu wypisał Rp. na Amantix – ale po cichu, że niby na parkinsona. A leczy Covida.

2. Ale dalej : „ Opracowanie zostało przygotowane w oparciu o wyniki 3 badań”.

Wśród nich NIE MA setek udokumentowanych wyników dra pulmonologa Włodzimierza Bodnara!! Pisał wiele razy do Min Zdrowia, odpowiedział mu, i to lekceważąco – jedynie dr Grzesiowski.
Dwa tygodnie temu
dr Bodnar pisał: Wezwanie do natychmiastowych badań nad amantadyną  17.11.2020 I NIC… Ponure milczenie władz odpowiedzialnych za śmierć ludzi!!. A taki Grzesiowski - tylko opluwa w meRdiach..

[Cytuję dra Bodnara: 30 października przez 15 minut o podejściu do tego problemu i sposobie udowodnienia działania amantadyny. Zobowiązał się w rozmowie, że przygotuje dla mnie dokumenty w ciągu 3-4 dni . Niestety mijają już blisko dwa tygodnie od naszej rozmowy. Do dzisiaj niczego nie otrzymaliśmy i nie było ani jednego kontaktu ze strony doktora Grzesiowskiego. Nic nie zrobił w tej sprawie. Ale miał czas, by występować w wielu wywiadach, by mnie publicznie dyskredytować.]

Przecież już w marcu, początku kwietnia, gdy wyniki leczenia amantadyną dotarły do Min. Zdrowia, powinni natychmiast wysłać po dra Bodnara helikopter – i całą Jego wiedzę wykorzystać!

Żadnego wyglądającego na uczciwe wytłumaczenia tej wrogiej bierności nie widzę.

3. Piszą: Z powodu niekontrolowanego wykupu leków. Ten wykup świadczy, że setki lekarzy leczą już amantadyną – ale po cichu, bojąc się kar [?? !!].

Drugi wniosek – to, że urzędnicy „od zdrowia” celowo wstrzymują dalsze zakupy, bo przecież hurtownie by mogły i chciały [zarobek!!] szybko sprzedać następne partie leku.

===================

Poniżej powtarzam propozycję dra Bodnara: Ponieważ władze wykazują niechęć do leczenia chorych na Covid, pewnie zabraniają im tego sprzedawcy ew. „szczepionek” - wołam do informatyków : Wyciągnijcie porównania z dwóch grup chorych na parkinsona – biorących i nie biorących amantadynę

Opublikujcie, i prześlijcie mi wyniki.

Poniżej apel dra Bodnara:

====================

Prosta analiza skuteczności amantadyny

W Polsce można wykonać prostą analizę działania amantadyny. Mamy 90 000 chorych na Parkinsona w Polsce, część z nich stosuje amantadynę w leczeniu. Należy jedynie sprawdzić, czy te osoby chorowały na COVID-19 i jeśli tak, jaki był przebieg choroby.

Warto pamiętać, że grupę osób chorych na Parkinsona stanowią w większości osoby starsze, które ze względu na wiek mają także wiele chorób przewlekłych, jak cukrzyca, niewydolność krążenia itp. Tak bardzo źle rokujące przy COVID-19. Dane o takich osobach są dostępne w Ministerstwie Zdrowia i innych systemach rozliczeniowych.

Jest to potencjalnie ogromna grupa, która wyklucza błąd statystyczny.

Osoby chorujące na Parkinsona przyjmują zazwyczaj dawkę 2x100mg, która z mojego doświadczenia jest wystarczająca do przejścia choroby w sposób lekki lub średni. Można także sprawdzić, czy te osoby przyjmują inne leki podczas zażywania amantadyny oraz czy amantadyna jest odstawiana podczas leczenia szpitalnego ze względu na kolidowanie z innymi lekami, czy ze względu na skutki uboczne.

Ile jeszcze osób musi stracić zdrowie lub życie, aby pochylić się nad tak prostą analizą działania amantadyny?

Zmieniony ( 29.11.2020. )