Holandia: Koniec abolicji podatkowej. Masakra polskich pracowników sezonowych.
Wpisał: Witold Sochacki   
11.01.2021.

 

 

Holandia: Koniec abolicji podatkowej. Masakra polskich pracowników sezonowych.

Witold Sochacki 28 grudnia 2020 https://glospolski.nl/holandia-koniec-abolicji-podatkowej-masakra-polskich-pracownikow-sezonowych/



Koniec abolicji podatkowej dla Polaków pracujących w Holandii. W związku z uchwalonymi nowymi przepisami o podatku dochodowym duża część Polaków ma dopłacić spore kwoty polskiemu fiskusowi.  

Koniec abolicji podatkowej: 2/3 podatników zapłaci podatek dwa razy

Zaledwie 1300 złotych to maksymalna kwota ulgi abolicyjnej, z której będą mogli skorzystać obywatele Polscy pracujący w Holandii. Ulga w wysokości 1300 złotych będzie mieć zastosowanie tylko w przypadku jeżeli należny podatek w innym kraju np. Holandii będzie niższy niż wyliczony wg. skali podatkowej w Polsce. Dotychczas cała różnica do zapłaty w Polsce była ustawowo umarzana, teraz jedynie w przypadku gdy należny podatek w Polsce nie przekroczy 1300 złotych.

Ministerstwo Finansów szacuje, że zmiany dotkną nawet kilkanaście tysięcy osób pracujących w Holandii, rozliczających się z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego.

"Niebezpieczne" ET z biura pracy, ale ...

  Koniec ulgi abolicyjnej uderzy ze zdwojoną siłą w pracowników korzystających z ulgi ET Kosten. Problem ten jest aktualnie całkowicie pomijany, jednak będzie mieć wpływ na sytuację fiskalną Polaków zatrudnionych w Niderlandach. Założenie ulgi ET jest bardzo dobre - chodzi o aby zachęcić pracowników do pracy w Holandii.
Na czym polega ulga ET?
Najprościej rzecz biorąc 30% dochodów osiąganych w Holandii przez pracowników korzystających z ulgi ET jest nieopodatkowane w kraju zarobkowania. Tym samym kwota podatku wyszczególniona na
jaaropgaave jest niższa o 30% niż gdyby tej ulgi nie było w ogóle.
Większość osób zapyta w czym jest problem?
Problem jest w tym, że kwota podatku (
z jaaropgaave) uwzględniana w rozliczeniu PIT36ZG za rok 2021 w 2020 będzie także niższa 30% a różnicę trzeba będzie dopłacić w Polsce + podatek wg. skali podatkowej.
Jak uratować ET Kosten? To jest jak najbardziej możliwe, wystarczy zawnioskować o ET podczas rozliczenia podatkowego.

Fiskalna masakra polskich pracowników sezonowych w Holandii  - wyliczenia ekspertów

  Eksperci z Biura Podatkowego Borsuk - holandia.org przeanalizowali sytuację tzw. dochodów mieszanych, w których podatnik uzyskuje zarówno dochody w Polsce jak i Holandii. Uwzględniliśmy zarówno osoby, który przyjeżdzają do pracy na 6 tygodni jak i osoby uzyskujące np. wysoką emeryturę górniczą w Polsce. Najniższa wyliczona dopłata to 3770 złotych (przyjęliśmy kurs PLN/EUR na 4,4PLN/1€), najwyższa to 18 581 złotych, tak duża dopłata ma związek z tym iż dochody mieszczą się w drugim progu podatkowym.

[tabela – w oryg. MD]

==================================

Mail: 

Widocznie depopulacja idzie za wolno i chcą oszukać NWO i zrobić żeby Polaków było 15 mln, bo reszta będzie miała inne obywatelstwa

Zmieniony ( 11.01.2021. )