Tajemnica innych skuteczniejszych leków od amantadyny w leczeniu COVID-19 ?
Wpisał: Dr Włodzimierz Bodnar   
14.04.2021.

 

 

Tajemnica innych skuteczniejszych leków od amantadyny w leczeniu COVID-19?

Dr Włodzimierz Bodnar

https://przychodnia-przemysl.pl/tajemnica-innych-skuteczniejszych-lekow-od-amantadyny-w-leczeniu-covid-19/

Wśród zaciekłych przeciwników stosowania amantadyny, a nawet podważających sens przeprowadzenia badań jest ostatnio Profesor Pyrć. Śmiało wyraża się, że

Spośród kandydatów na lek przeciw SARS-CoV-2, amantadyna to jeden z gorszych pomysłów, ponieważ są preparaty, które są dużo bardziej skuteczne, wykazują skuteczność w badaniach klinicznych. Jest to głównie lek medialny niż realne odkrycie naukowe – powiedział 12.04 2021 prof. Krzysztof Pyrć, mikrobiolog, członek Rady Medycznej przy premierze.”

Panie Profesorze, proszę wymienić te lepsze leki. Nie można robić wielkiej tajemnicy w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną. Jest potrzeba chwili, przecież umierają pacjenci! Może Pan pierwszy powie o tych lepszych lekach działających bezpośrednio na hamowanie repliki wirusa.

Przyszedł już ten czas, by Pan opublikował swoje osiągnięcia nad skutecznym lekiem. Prowadzi Pan badania od przeszło roku. Mogę tylko podejrzewać, że to amantadyna przeszkadza je opublikować? Na przykład pisze Pan, że 

wstępne badania są zachęcające, że akryflawina może okazać się skuteczna względem SARS-CoV-2”

Jak się nie mylę, dostał Pan dofinansowanie na to badanie w celu poszukiwania m.in. nowych leków na SARS-CoV-2 na kwotę 25 mln z budżetu państwa? Jeśli jest inaczej, to proszę o sprostowanie. Minął rok, a nie mamy żadnych konkretów? Oczywiście oprócz tego, że amantadyna to “głupi pomysł”. Nadmieniam, że to Pan jest członkiem Rady Medycznej przy Premierze RP, która wydała negatywną rekomendację co do stosowania amantadyny. Zapewne miał Pan bardzo mocne argumenty co do tych nowych i lepszych leków. Jednocześnie musi to być ogromna tajemnica, skoro nie ma zalecenia żadnych leków w leczeniu ambulatoryjnym po roku badań?

Skoro zostały wydane pieniądze na badania i wszelkie leki zostały wykreślone z leczenia, to proszę przedstawić Pańskie badania na ich temat. Nikt obecnie nie wypowiada się publicznie, że ministerstwo dofinansowało na tak pokaźną kwotę. Nikt nie komentował Pana pomysłów. Ale może trzeba to zrobić? Cytując Pana dalej:

– Nie ma żadnych podstaw, by sądzić, że amantadyna będzie skuteczna. Mówię tu o podstawach naukowych, bo nie ma z laboratoriów żadnych wyników, mówiących o tym, że powinna być ona stosowana, a także o podstawach klinicznych, bo były przeprowadzone badania i obserwacyjne, i kliniczne, które wykazały brak skuteczności amantadyny – odparł profesor Pyrć.

Niestety mija się Pan całkowicie z prawdą, że nie ma badań laboratoryjnych. Są takie badania, wykonano je w instytucie Kocha w Niemczech (sugerujące wersje wziewne a także cytuje inne badanie, w którym dawka 400mg/dzień doustnie blokuje replikację wirusa), czy inne badania z Kopenhagi, czy wcześniejsze z USA. Jeśli chce się cokolwiek powiedzieć publicznie, zwłaszcza będąc profesorem, warto się dokształcić.

Nie raz pisał Pan, że nie można przytaczać tekstów niepopartych chociażby wiedzą. A Pan sam je przyjmuje, cytując Pana wypowiedź “jest to tylko myślenie życzeniowe”.

Należy sprostować kwestię badania laboratoryjnego amantadyny m.in. w grypie. Ostatnie były prowadzone w 2009 roku. Były tam testowane bardzo niskie dawki – 100mg na dzień, które są zbyt niskie terapeutycznie, nawet poniżej dawek ulotkowych. Od tego czasu nikt nie badał laboratoryjnie amantadyny, w tym nad skutecznością w kierunku grypy czy choroby COVID-19. Do czasu właśnie ostatniej publikacji z instytutu Roberta Kocha, czy w Kopenhadze. A jest ich jeszcze więcej. Nie będę cytować innych doniesień z obserwacji ze świata, czy co do doniesień klinicznych. Być może Pan wie lepiej i woli żyć w nieświadomości? Pozostawmy to czytającym do oceny. 

Reasumując Pana nieprawdziwe stwierdzenia na temat amantadyny. Wszyscy mnie wzywają do publicznie do dzielenia się wiedzą. Pytanie: co ja teraz robię? Leczę pacjentów, piszę o skuteczności amantadyny, wzywam do przeprowadzenia badań.

Poproszony o komentarz prof. Pyrć do tego, że pojawiają się lekarze, którzy zalecają chorym stosowanie amantadyny, stwierdził, że “trzeba zastanowić się nad etyczną stroną tego zagadnienia“. 

– Podawanie leku, który ma również efekty uboczne, pacjentów, u których istnieje ryzyko ciężkiej choroby i śmierci, jest raczej nieetyczne. Jeżeli nie mam żadnych dowodów, że dany lek działa, możemy losowo wybierać to, co mamy w aptece i efekt będzie taki sam. Pytanie do lekarzy – jak mieści im to się w głowie, że takie działania podejmują?

Pan daje tylko namiastkę, że są skuteczniejsze leki w stylu “wiem, ale nie powiem”. Może warto się zastanowić nad etyczną stroną Pana wypowiedzi w obliczu codziennych dramatów, umierających na COVID19. Bo obecnie brzmi to jak szantaż, czy nawet groźba. Ciągle ktoś chce mnie rozliczyć z mojego postępowania, ze skutecznego leczenia chorych. Proszę przedstawić te skuteczne leki i zacząć leczyć ludzi, jednocześnie nie straszyć nieudowodnionymi działaniami ubocznymi amantadyny. Proszę przedstawić badania naukowe co do toksyczności amantadyny, ile ludzi zmarło i w jakich okolicznościach po podaniu amantadyny. Proszę dać odpowiednią alternatywę dla setek osób, które dziennie umierają.

Idąc dalej tym tokiem rozumowania, widocznie w Przemyślu są same przypadki, które ulegają samowyzdrowieniu. Widocznie wszyscy do tej pory, którzy przyjechali do mojej przychodni mogli nie brać amantadyny i tak byliby zdrowi, bez powikłań i w pełni sił jak przed chorobą. 

Zróbmy może jednak tą ślepą próbę? Zamknijmy Przychodnię Optima na 4 tygodnie i rozdajmy nowo przyjeżdżającym chorym na COVID-19 proponowane środki przez ekspertów, które są według nich równie skuteczne jak amantadyna (czyli woda święcona, guma do żucia, czekoladki, czy wybrane losowo niebieskie pigułki w aptece). Może to być dowód naukowy o nieskuteczności amantadyny.

Źródła:

25 mln zł na badania nad koronawirusem: https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/1458391,gowin-25-mln-zl-na-badania-nad-koronawirusem.html

Instytut Kocha w Niemczech bada amantadynę: https://www.medexpress.pl/amantadyna-hamuje-sars-cov-2-in-vitro/81143

Badanie w Kopenhadze:

https://www.researchsquare.com/article/rs-121743/v1

Prof. Pyrć: Amantadyna? Jeden z gorszych pomysłów. To głównie lek “medialny”: https://niezalezna.pl/390028-amantadyna-przeciw-covid-19-prof-pyrc-jeden-z-gorszych-pomyslow-to-glownie-lek-medialny

Zmieniony ( 14.04.2021. )